1. YAZARLAR

  2. Ömer HEDEKOĞLU

  3. HAYATA DOKUNMAK
Ömer HEDEKOĞLU

Ömer HEDEKOĞLU

Yazarın Tüm Yazıları >

HAYATA DOKUNMAK

A+A-

 

Asr-ı saadet döneminde meydana gelen sorunlara vahiy ile doğrudan ya da peygamberimiz aracığıyla vahiy ışığında çözümler getirilerek dinin sosyal hayatın içinde kalması sağlanıyordu. İnsanlar inançtan ibadete, ticaretten sosyal hayata ve aile hayatına kadar bütün işlerini dinin kurallarına göre icra ederlerdi.

Daha sonraki dönemlerde çıkan sorunlara da ashab, tabiin, müctehid ve âlimler vasıtasıyla dinin kaynağı olan kitap ve sünnet ışığında örf, gelenek ve birinci vahiy olarak da bilinen akıl ile zamana uygun vicdani çözümler üretilerek dinin insanların hayatında kalması ya da insanların hayatını dine uygun yaşaması sağlanmıştır.

Ne zaman ki değişen dünyaya ve sorunlara rağmen dini çözümler sabit kalıplar ve kurallara sıkıştırılarak, yeni sorunlara eski çözümler dayatılmaya başlanmışsa insani, vicdani ve akli olmayan durumlar nedeniyle din insanların hayatında çıkmaya başlamıştır.

İnsanların hem dünya hem de ahiret mutluluğu için gönderilen İslam dininin bu fonksiyonunu icra etmesi için hayatın içine girmesi gerekir. İnsanların hayatlarındaki güncel sorunlara kitap ve sünnetin amacı gözetilerek çözüm önerileri bulunursa, dinin tekrar insanların hayatına girmesi sağlanacaktır. Yok, eğer yeni sorunlara eski ve güncel olmayan, kullanışsız çözümler dayatılırsa dinin insanların hayatlarında çıkmasına neden olacaktır. Yani insanlar çözümsüzlüklerle baş başa kalınca seküler, dünyevi bir hayata evrilmeye sevk edileceklerdir.

Asr-ı saadet, tabiin ve müçtehitler döneminde olduğu gibi günümüz âlimleri de sorumluluk alarak inançtan ibadete, muamelattan fıkha, bireysel işlerden sosyal hayata kadar bütün konularda Kuran ve sünnete uygun, güncel çözüm bulunarak dinin tekrar insanların hayatına girmesi sağlanmalıdır.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum