1. HABERLER

  2. ARŞİVİMİZ

  3. Haşim Kılıç'tan DTP'ye müjde 
Haşim Kılıç'tan DTP'ye müjde 

Haşim Kılıç'tan DTP'ye müjde 

A+A-

Demokratik Toplum Partisi'nin (DTP) kapatılması ve sekizi milletvekili 221 kişiye siyasi yasak istemiyle açılan davada kararın 28 mart yerel seçimleri sonrasına kalması olasılığı belirdi.

Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, Yargıtay Başsavcılığı'ndan dosya içeriğiyle ilgili ek bilgi-belge istediklerini, bunların parça parça kendilerine iletildiğini, dolayısıyla raportörün henüz raporunu yazıp bitirecek noktada olmadığını belirtti.

taraf

Kılıç, "Ancak bu eksikler tamamlandıktan sonra rapor yazılabilecek. Biz de ancak o aşamadan sonra gerekli incelemeyi yapabileceğiz, bunlar da zaman alabilir" dedi.


Dava bir yıl önce açıldı
Yargıtay Başsavcılığı, DTP hakkında 15 Kasım 2007'de, AKP'ye kapatma davasından da önce 'bölücü faaliyetlerin odağı haline geldiği' suçlamasıyla Anayasa Mahkemesi'ne temelli kapatma davası açmıştı.

Başsavcılık, aralarında sekiz milletvekili ile  birçok belediye başkanının da bulunduğu 221 parti yönetici ve üyesi hakkında beş yıllık siyasi yasak talebinde bulunmuştu.

Taraf, sonuçları sadece yerel seçimlerle sınırlı kalmayacak, siyasette birçok dengeyi değiştirebilecek önemde olan DTP davasının seyri ve muhtemel karar tarihini Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşım Kılıç'a sordu.

Kılıç, şu açıklamalarda bulundu:

"Henüz raporu tamamlayamadık. Raportör arkadaşımızdan bir rapor getirmesini isteyecek noktada değiliz. Yargıtay Başsavcılığı ile olan görüşmelerimiz, yazışmalarımız var. Bilgiler bekleniyor.


Delillere tek tek bakılacak
Şimdi bu davaya esas iddialar arasında partililer hakkında 150'ye yakın dava açılmış. Bunlar mahallinde görülen ceza davaları. Bu davalara konu olan kişiler de söylemleriyle delil olarak getirildi önümüze.

Biz açılan bu davaların neticelerini bilmek istiyoruz. Bizim Yargıtay Başsavcılığından istediğimiz bu davaların safahatları hakkında bilgiler.


Seçim sonrasına bırakıldı
Ayrıca dosyaya girmiş çeşitli kayıtların yer aldığı disketler,  kimi görüntüler var. Tüm bunları delil olarak tek tek ayrıntılı incelememiz lazım. Kurulumuzda alınan kararlar var.

Başsavcılık da kendisinden istediğimiz dosya bilgilerini geldikçe bize gönderiyor. Bu cevapların tümü gelmeden raportör arkadaşımız açısından rapor yazmak imkansız.

Bu nedenle hemen bugün yarın değil davanın bitirilmesi, raporun teslim edilmesi de sözkonusu değil. İstediğimiz delillerin tümüyle ilgili yerlerden getirtilip dosyaya girmesi lazım.

Ancak o süreç tamamlandığında rapor bitirilip teslim edildikten sonra biz de karara yönelik gerekli çalışmayı yapacağız."

Başkan Kılıç'ın, tarih aralığı vermemekle birlikte yaptığı açıklamalar, kararın 28 Mart yerel seçimlerinden sonraya kalacağını gösteriyor.

Yargı çevrelerinden de edinilen bilgiye göre mahkeme, seçim öncesi çıkacak olası bir kapatma kararının sakıncalarını da göze alarak davayı seçim sonrasına bıraktı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.