1. YAZARLAR

  2. Abdülkadir Selvi

  3. Haşim Kılıç Çankaya'ya mı oynuyor
Abdülkadir Selvi

Abdülkadir Selvi

Yenişafak
Yazarın Tüm Yazıları >

Haşim Kılıç Çankaya'ya mı oynuyor

A+A-

Turgut Özal, Haşim Kılıç'ı, Anayasa Mahkemesi üyesi olarak atayınca, kıyamet koparmışlardı.

Haşim Kılıç'ın Anayasa Mahkemesi üyeliği rejim sorununa dönüşmüş, eşi başörtülü, evinde televizyon yok diye haberler yapmışlardı.

Haşim Kılıç'ın evinde televizyon sehpasının üstünde TV görüntüsü yayınlanınca, rejim kurtulmuştu.

Rejim kurtuldu ama Haşim bey uzun süre bunların elinden kurtulamadı.

Ahmet Necdet Sezer'in özgürlükçü konuşmasındaki katkısına, Cumhurbaşkanı seçilmesindeki payına rağmen, Vural Savaş, 'Haşim Kılıç'ın eşi beni görünce halının altına saklandı' diyerek terbiye sınırlarını zorlayan açıklamalar yaptı.

Vural Savaş'ın, Refah Partisi için, 'Habis bir ur' diye açtığı kapatma davasında, 'Partiler demokrasinin vazgeçilmez unsurlarıdır' dedi Haşim Kılıç. Parti kapatmalarına tek başına ya da Sacit Adalı ile birlikte karşı çıkarlar, başörtüsü konusunda özgürlükçü tavır sergilerlerdi.

AK Parti hakkında açılan kapatma davasının 1 oy farkla 'Kapatmama' yönünde gerçekleşmesinde ise Haşim Kılıç'ın payı her zaman minnetle yad edildi.

Ta ki son birkaç aya kadar.

O günler Haşim Kılıç'ın Anayasa Mahkemesi üyeliğini, rejim sorunu olarak görenler şimdi Haşim Kılıç'ın varlığını rejimin teminatı olarak görme aşamasına geldiler.

17 ve 25 Aralık darbe girişimleriyle yerel seçimlerde Recep Tayyip Erdoğan'a diz çöktüremeyenler bu kez Cumhurbaşkanlığı seçiminde Haşim Kılıç'ın sırtından hesap yapmaya başladılar.

Yerel seçimlerde Erdoğan'ın diz çöktürdüğü paralel yapı ve CHP zihniyetinin en büyük hesabı, Haşim Kılıç üzerinden Başbakan'ın Çankaya'ya çıkmasını engellemek.

Haşim bey, 2015 yılı Mart ayında yaş haddinden emekli oluyor. Anayasa Mahkemesi başkanlığı için seçim takvimi 2014 yılı Ekim ya da Kasım ayında başlayacak.

Şimdiden 3 isim konuşuluyor.

Serdar Özgüldür, Serruh Kaleli ve Alparslan Altan.

Anayasa Mahkemesi'nin, tribünlere ve özgürlüklere oynamasının bir nedeni bu. Ahmet Necdet Sezer gibi Türkiye Cumhuriyeti'nin en yasakçı Cumhurbaşkanlarından biri Anayasa Mahkemesi'nin açılışında yaptığı özgürlükçü bir konuşma ile Çankaya'ya tırmanmıştı.

Peki Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç'ın son çıkışlarının Cumhurbaşkanlığı hesabıyla bir bağlantısı var mı?

Cumhuriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Utku Çakırözer'in belirttiği gibi Haşim Kılıç, CHP'nin Cumhurbaşkanı adayı olarak Recep Tayyip Erdoğan'ın karşısına süreceği isim olabilir mi?

Elbette ki bu soruların cevabı Haşim beyde.

Anayasa Mahkemesi'nin son günlerde aldığı kararlar, bu kararların CHP, Gezi kafalılar ve Paralel yapı tarafından alkışlanması bu kuşkuları beslemedi desem yalan olur.

Olgu nedir bilinmez ama bu yönde bir algı oluşuyor.

Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç'ın, Ana Muhalefet liderinden daha hızlı bir şekilde Başbakan'a cevap yetiştirmesi de bu algıyı pekiştiriyor.

Anayasa Mahkemesi Başkanı bir programa gitmeden 1 gün önce mahkemeden merkez medyaya, canlı yayın araçlarını hazırlayın açıklama yapılacak tüyosu gidiyor. Melih Gökçek'in ziyareti el altından servis ediliyor.

Haşim Kılıç son günlerde Anayasa Mahkemesi Başkanı olarak değil, sanki Ana Muhalefet Partisi lideri gibi hareket etmeye başladı.

AK Parti yöneticilerine ve Başbakan'a anında cevap yetiştirmeler, Kemal Kılıçdaroğlu'ndan profili daha yüksek meydan okumalar, 'Çankaya kokan hareketler' olarak algılanmaya başladı.

Eski Anayasa Mahkemesi rejimi tanzim ediyordu, yeni Anayasa mahkemesi ise siyaseti tanzim ediyor.

Süleyman Demirel, 'Çankaya hiçbir faninin elinin tersiyle itebileceği bir yer değildir' demişti.

Ama bizim bir de Çankaya gerçeğimiz var. Çankaya yokuşunda telef olan çok oldu. Bu uğurda ihtilal yapıp Çankaya'ya nefesi yetmeyen 12 Mart'ın Faruk Gürler'inden, 28 Şubat'ın Çevik Bir'in den tutun adı Cumhurbaşkanı adayları arasında geçerken Silivri'yi mesken tutan Mehmet Haberal'a kadar.

Elbette ki bu isimleri, demokrasiye çok büyük hizmetleri olan Haşim Kılıç için örnek olarak sunamam. Bu en başta Haşim beye haksızlık olur. Ancak 864 rakımlı tepeye çıkma uğruna nice yıldızlar sönüp gitti.

Haşim Kılıç, Anayasa Mahkemesi'nde 24 yıllık parlak bir geçmişe sahip. Benim de kişisel bir tanışıklığım olduğu için dilerim, hedefi Recep Tayyip Erdoğan'ı tasfiye etmek olan cephenin ipiyle kuyuya inmez.

Bu zihniyetle yola çıkıp kazanan oldu mu? Haşim beye sadece parlak bir mazi, ıstıraplı bir ati kalır. Yani finali kötü olur ki, buna en fazla da ben üzülürüm.

Recep Tayyip Erdoğan bu millet için sadece bir başbakan değil, bu hareketin lideri.

1950'de Celal Bayar'ın dediği gibi millet Çankaya'da, bu davanın sembolünü görmek istiyor.

Haşim bey, milletin sinesine sığındığı sürece bu millet ona uygun bir yer bulur.

Bu milletin sinesi ne kadar sıcaksa, sillesi de o denli serttir.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.