1. HABERLER

  2. ARŞİVİMİZ

  3. Hasankeyf’te baraj değil Güneşevi
Hasankeyf’te baraj değil Güneşevi

Hasankeyf’te baraj değil Güneşevi

A+A-

5. Batman Hasankeyf Kültür Sanat Festivali kapsamında düzenlenen Uluslar arası Hasankeyf Sempozyumu Yılmaz Güney Sineması'nda yapıldı. Sempozyuma Avrupa Parlamentosu Üyesi Feleknas Uca, DTP Batman Milletvekili Ayla Akad Ata, DEP Eski Milletvekili Selim Sadak, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, Batman Belediye Başkanı Hüseyin Kalkan ile çevre örgütleri temsilcileri ve çevre gönüllüleri katıldı. Hasankeyf'in tarihini anlatan sinevizyon gösteriminin ardından açılış konuşmalarına geçildi. İHD Batman Şube Başkanı Ferhat Bayındır ekonomi, tarih ve ekolojiye zarar vereceği için barajın yapılmasına karşı olduklarına değinerek, barajın siyasi amaçlarla yapılmak istendiğini söyledi. İnsan haklarına aykırı olan her türlü eylemin karşısında olduklarını söyleyen Bayındır “İnsanlarımızın hak ve hukukunu savunacak ve bu doğa tahribatına izin vermeyeceğiz” dedi.

Zorunlu göç intihara sürüklüyor

Daha sonra konuşan Batman Belediye Başkanı Hüseyin Kalkan Hasankeyf'in sular altında kalmasıyla birlikte yeniden göç olayların yaşanacağına dikkat çekerek “Maalesef bildiğiniz gibi Batman, kadın intiharlarıyla hafızalarımıza kazındı. İntiharların nedenlerinden en önemlisi zorunlu göç. İnsanlarımız yeniden göçe maruz kaldığında intiharlar da kaçınılmaz olacaktır” dedi.

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir'in konuşmasından önce Diyarbakır Güneşevi'ni anlatan bir tanıtım filmi gösterildi. Baydemir konuşmasında yerel aktörlerin görüş ve önerileri dikkate alınmaksızın hazırlanan projenin durdurulması ve Hasankeyf'in sular altında kalmasını durdurmak amacıyla 2006 yılının başında “Hasankeyf'i Yaşatma Girişimini” oluşturduklarını belirtti.

Hem ulusal hem de uluslar arası alanda yürüttükleri kampanyalarla, bir farkındalık yarattıklarına dikkat çeken Baydemir çalışmalar sonucunda yeni oluşan konsorsiyumun Çevresel Etki Değerlendirme Raporu ile Yeniden Yerleşim Eylem Planı/Göç Raporunun hazırlanmasını sağladıklarını belirtti. Dünya Anıtlar Fonu'nun, 2007 yılı için hazırladığı tehlike altında olan 100 tarihi/kültürel miras arasına Hasankeyf'i aldığını kaydeden Baydemir, daha fazla güç birliği halinde çalışmak gerektiğine vurgu yaptı..

Enerji batı bölgeleri için kullanılacak

Osman Baydemir Ilısu Barajı Projesi ile Hasankeyf başta olmak üzere, Dicle vadisindeki yüzlerce arkeolojik sit alanları ve çok sayıda kültürel değerlerin su altında kalacağını söyledi. On binlerce insanın projeden doğrudan etkileneceğini, yerinden göç ettirilerek, kentlerde ekonomik, sosyal, mekânsal ve psikolojik sorunların artacağına dikkat çeken Baydemir şöyle konuştu: “GAP projesi kapsamında yapılan diğer baraj projelerinde de görüldüğü gibi, barajların bölgemizin ekonomik ve sosyal yaşamına olumlu bir etkisi beklenmemektedir. Öte yandan elde edilen enerji bölgenin kalkınması için değil, büyük oranda ülke ekonomisinin merkezleştiği batı bölgeleri için kullanılmaktadır. Türkiye'nin enerji açığı, sürdürülebilir olmayan ve bölgede tarihi/kültürel yıkıntılar bırakacak projelerle karşılanmaya çalışılmaktadır. Ilısu Projesinin maliyeti olan miktar 1,2 Milyar Avro ile uzun vadeli çok daha fazla istihdam getirici yatırımlar mümkündür”

Alternatif enerji kaynakları mümkün

Ilısu Barajı Projesi ile üretilmesi planlanan enerji kaynakları konusunda birden fazla alternatifin mevcut olduğunu ifade eden Baydemir, “Enerji hatlarının onarımı ile var olan yüksek enerji kaybının azaltılması önemli bir kaynak yaratacaktır. Daha da önemlisi, güneş, rüzgar ve jeotermal enerji gibi alternatif enerji kaynaklarının tamamı bölgemizde fazlasıyla mevcuttur.”dedi. Barajlarla sosyoekonomik kalkınmanın olmayacağını söyleyen Baydemir şunları konuştu: “ Kalkınma için başka araçlar var diyoruz: örneğin turizmi öneriyoruz. Yeni bir göç istemiyoruz artık. Yeni gecekondular, yeni yoksulluklar, yeni açlıklar, yeni sosyal patlamaları kaldıracak gücümüz, sabrımız yok artık. Başka projeler mümkün dedim. Biz Diyarbakır'da bunu başardık. Alternatif enerji kaynaklarının başında gelen Güneş Enerjisinin kullanımının mümkün olabileceğini göstermek, toplumumuzda bu konuda farkındalık yaratmak için, tüm enerji ihtiyacının güneşten karşılandığı Güneş Evini inşa ettik. Gelin hep birlikte Hasankeyf'e bir Güneş Evi inşa edelim. Sadece eleştirmediğimizi, alternatiflerimizin olduğunu yaparak gösterelim.” Baydemir konuşmasının ardından kendisine hediye edilen ve üzerinde “Hasankeyf'i yerinden taşıma, yarına taşı” yazılı tişörtü giydi. Sempozyum “Baraj karşıtı ortak mücadeleler” başlığıyla devam etti.

haberdiyarbakir

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.