1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Haniye: İsrail'in Yıkılacağı Gün Geldi
Haniye: İsrail'in Yıkılacağı Gün Geldi

Haniye: İsrail'in Yıkılacağı Gün Geldi

A+A-
Siyonist kaynaklar, bu rejimin bayrak yürüyüşü olarak adlandırılan töreninin pazar günü öğleden sonra yapılmasının planlandığını açıkladı ve bu açıklama, Filistin halkını öfkelendirdi ve birçok gösteri ve protestoya neden oldu. 

 

İbrani haber kaynakları cumartesi akşamı, geçici Siyonist rejimin pazar günü yerel saatle 16:00'da bayrak yürüyüşü olarak adlandırılan merasimi düzenlemeyi planladığını açıkladı. 

İbrani takvimindeki bayrak yürüyüşü veya bayrak dansı, Doğu Kudüs'ün Siyonist rejim tarafından işgalinin yıl dönümüne denk geliyor. Bu rejim, 7 Temmuz 1967'de Doğu Kudüs'ü işgal etti ve bugünü Kudüs (Orşelim) günü olarak adlandırdı. Ancak İbrani takvimine göre bugün bu yıl 29 Mayıs'a denk geliyor. 

Siyonistler bu yürüyüşün zamanında yapılacağını açıklamalarına rağmen aynı zamanda başta Hamas olmak üzere direniş gruplarının tepkisinden çok endişe duyuyorlar. Öyle ki İbrani yayın organlarından "Kan"şu açıklamalarda bulundu: 'Gazze'den ve güney Lübnan'da bulunan Filistinli örgütlerden füze fırlatılması korkusuyla, hava savunma, takviye ve Demir Kubbe sistemi de konuşlandırılacaktır.'  

Haniye: İsrail'in yıkılacağı gün geldi  

Hamas'ın Siyasi Büro Başkanı İsmail Haniye bayrak yürüyüşüne tepki göstererek, Siyonistlerin bayrak yürüyüşü düzenleme girişimine karşı çıkacaklarını söyledi.  

İsmail Haniye şu ifadelerde bulundu: 'Bütün seçenekler masada ve tüm senaryolara hazırız. Uzun süredir devam eden ve yıkımı gelen bir işgalle karşı karşıyayız.  

Direniş, kurtuluşun, mültecilerin geri dönüşünün ve Kudüs'ün Filistin'in başkenti ilan edilmesinin önünü açmaya devam ediyor. 

Siyonist rejim, bayrak yürüyüşü düzenleyerek Kudüs'ün Kılıcı Savaşının kazanımlarını yok etmeyi amaçlıyor.  

Biz açıkça Siyonist rejime zamanın geri alınmayacağını söylüyoruz. Mescid-i Aksa bizim hakkımızdır ve mülkiyetimiz altındadır. 

Filistin direnişinin Siyonistlerin bu merasimiyle mücadele etmek için birçok seçeneği var ve ümmet, millet ve direniş üçlüsüyle her senaryoya hazırız. 

Mücadelenin başını çekenler, 1948'de işgal edilen Batı Şeria'daki Mescid-i Aksa'yı savunmaktan hiçbir zaman çekinmeyen Kudüs sakinleridir.’ 

Bu bağlamda Hamas siyasi büro üyesi Hisam Bedran da Filistin halkını yarın gerçekleşecek gösterilere ve halk hareketlerine katılmaya çağırdı. Bedran, bu gösterilerin amacının Siyonist rejim ve bayrak yürüyüşüyle mücadele etmek olduğunu belirtti. 

Hamas ayrıca Kudüs, Batı Şeria ve 1948 işgal topraklarındaki tüm Filistinliler için genel seferberlik ilan etti. Hamas, Filistinlilerden Mescid-i Aksa'yı ve İslami mukaddesatı savunmak için Mescid-i Aksa'ya gitmelerini istedi. 

Hatırlatmak gerekir ki, Filistin halkının protestoları dün geceden itibaren yoğunlaştı ve bu ülkenin halkının çoğu farklı bölgelerde protesto mitingleri düzenledi. Çok sayıda Gazze Şeridi sakini yürüyüş düzenleyerek, Siyonist rejim Başbakanı Naftali Benet, Savunma Bakanı Beni Gantz ve İsrail Knesset (Parlamento) üyesi Itamar Ben-Gvir fotoğraflarını ateşe verdi. 

Gazze Şeridi'nin merkezindeki el-Bureyc Kampında da gösteriler düzenlendi. Bu gösterilerin amacı, işgal altındaki Kudüs ve Mescid-i Aksa ile dayanışmayı ilan etmektir. Göstericiler taşıdıkları pankartlarda, Kudüs'ün kırmızı çizgileri olduğunu vurguladı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.