1. HABERLER

  2. KUDÜS

  3. Hamas'tan "Yüzyılın Anlaşması" Planıyla Mücadele Stratejisi
Hamas'tan "Yüzyılın Anlaşması" Planıyla Mücadele Stratejisi

Hamas'tan "Yüzyılın Anlaşması" Planıyla Mücadele Stratejisi

Hamas, ABD Başkanı Donald Trump'ın İsrail-Filistin meselesinin çözümü için öne sürdüğü "Yüzyılın Anlaşması" adı verilen planla mücadele için Filistinli gruplar ve Arap dünyasıyla birlikte bir heyet kurmaya çalıştığını açıkladı.

A+A-

 

Hamas, ABD Başkanı Donald Trump'ın İsrail-Filistin meselesinin çözümü için öne sürdüğü "Yüzyılın Anlaşması" adı verilen planla mücadele için Filistinli gruplar ve Arap dünyasıyla birlikte bir heyet kurmaya çalıştığını açıkladı.

 

Hamas Siyasi Büro üyesi Salah el-Berdevil, Gazze'de düzenlenen "Yüzyılın Anlaşması ile yüzleşme mekanizmaları" başlıklı seminerde yaptığı konuşmada, söz konusu planla mücadele için Filistinli gruplar ve Arap dünyasından katılımlarla bir heyet kurma çabası içinde olduklarını söyledi.

"Yüzyılın Anlaşması ile mücadele" adında yeni bir strateji geliştirdiklerini ve bu stratejinin pratik adımlarla anlaşmanın dayatılmasını reddetme temelinde oluşturulduğunu ifade eden Berdevil, stratejinin ayrıca ilk olarak katılımcı bir Filistin birliğinin sağlanması, ikinci olarak da Arap dünyasının İsrail ile normalleşmesine karşı mücadele edilmesi şeklinde iki önemli hedefi de beraberinde getirdiğini anlattı.

Berdevil, İsrail ile bazı Arap ülkeleri arasındaki normalleşme çabalarına karşı birleşilmesi ve hep birlikte hareket edilmesi gerektiğini vurguladı.

Hamas olarak ortaya koydukları stratejinin üçüncü adımının Filistin halkının dayanma gücünü içeriden ve dışarıdan desteklenmesi olduğunu kaydeden Berdevil, dördüncü adımın ise "Yüzyılın Anlaşması" adı verilen plan karşısında varoluşsal bir tehditle karşı karşıya olan Arap ve İslam ülkeleriyle ortaklıklar kurmak olduğunu ifade etti.

"Bazı ülkeler Yüzyılın Anlaşmasından korkuyorlar. Bu, varlıklarının tehdit edilmesi korkusudur. Peki, neden bu anlaşmaya karşı birleşmiyorsunuz. Açıklananlara göre anlaşmanın ucu, bazı toprakların kontrol edilmesi ve Filistinlilerin yerleştirilmesi konusunda Ürdün ve Lübnan'a da dokunuyor." diyen Berdevil, "Yüzyılın Anlaşmasına karşı ortak bir mücadele ekseni kurma" çağrısı yaptı.

İslami Cihad'dan Ramallah'a "Yüzyılın Anlaşmasını kabul etmediğini göster" çağrısı

İslami Cihad Hareketi'nin önde gelen isimlerinden Ahmed el-Mudellel ise "Yüzyılın Anlaşmasına" karşı durmak için Arap liderler ve toplumların güçlü bir varlık göstermesi gerektiğini söyledi.

"Yüzyılın Anlaşması" ile mücadele için Filistin ulusal projesinin zorunluluk olduğunu vurgulayan Mudellel, "Gazze düşmanla çatışmaya devam ettikçe, Batı Şeria da Gazze'nin izinden gitmeli. Planlarını başarısız kılmak ve tehditlerle mücadele etmek için direniş çok önemli." diye konuştu.

Mudellel ayrıca Ramallah yönetimine anlaşmayı reddettiğinin bir göstergesi olarak "İsrail'i tanımaktan vazgeçme, Oslo Anlaşmasını uygulamayı ve İsrail ile güvenlik koordinasyonunu durdurma, Gazze'ye uyguladığı cezai yaptırımlara son verme" çağrısında bulundu.

Filistin Halk Kurtuluş Cephesi, Ramallah yönetiminden doğrudan adımlar atmasını istiyor

Filistin Halk Kurtuluş Cephesi yöneticilerinden İyad Avadallah da Filistin yönetiminin "Yüzyılın Anlaşması" planı ile mücadele için doğrudan adımlar atması gerektiğini belirtti.

Söz konusu adımların uzlaşı ve Filistin'de birliğin sağlanmasının da genel çerçevesini oluşturabileceğini dile getiren Avadallah, Mahmud Abbas'a "Filistin'deki bölünmüşlük durumunundan çıkılması ve uzlaşının oluşturulabilmesi kapsamında yeni bir sayfa açılması için bir toplantı düzenlemesi" çağrısı yaptı.

"Yüzyılın Anlaşması"

ABD Başkanı Donald Trump'ın İsrail-Filistin meselesinin çözümü konusunda öne sürdüğü, Suudi Arabistan, Birleşik Arapları Emirlikleri (BAE) ve Mısır'ın da destek verdiği belirtilen "Yüzyılın Anlaşması" planının, Filistin devletini kurmak için Sina topraklarının bir bölümünün alınmasını öngördüğü ileri sürülüyor.

Planın, Kudüs'ün tamamının İsrail'e bırakılması ve Batı Şeria'daki yasa dışı Yahudi yerleşim birimlerinin büyük bölümünün varlığını sürdürmesi gibi Filistinlilerin aleyhine maddeler içerdiği de belirtiliyor.


İsrail tarafından yerlerinden edilen 6 milyona yakın Filistinli mültecinin geri dönüş hakkı konusuna yer verilmediği kaydedilen planda, Filistin tarafına bazı maddi yardımlar ile Kudüs'ün kenar mahallelerinden birinin başkent olarak önerildiği ifade ediliyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.