1. HABERLER

  2. ARŞİVİMİZ

  3. Hamas'ın "İntikam" Sloganları Gazze Sokaklarında Yankılandı
Hamas'ın "İntikam" Sloganları Gazze Sokaklarında Yankılandı

Hamas'ın "İntikam" Sloganları Gazze Sokaklarında Yankılandı

A+A-

Protesto gösterisi sırasında binlerce Filistinliye hitap eden Hamas liderlerinden Dr. İsmail Rıdvan, son derece sert bir üslupla yaptığı konuşmasında söz konusu suikasti kınadıktan sonra, suikastten Selam Fayyad'ı sorumlu tuttu.

Dr. Rıdvan "Biz, Hamas olarak bu saldırıyı şiddetle kınıyoruz. Mahmud Abbas ve Selam Fayyad'ı bu saldırıdan ötürü tam olarak sorumlu tutuyoruz. Şeyh Beytavi'nin hayatından tamaman bu ikisini sorumlu tutuyoruz" dedi.

Dr. Rıdvan, söz konusu saldırı karşısında tüm Filistinli hareketlerin duruşlarını netleştirmelerini istedi.

Suikasi gerçekleştiren Filistin Güvenlik Güçlerine seslenen Dr. Rıdvan, Gazze'de fitne çıkardıktan sonra kaçmak zorunda kalan güvenlik birimlerinin başına gelenlerden ibret almalarını istedi.

Suikasti düzenleyenleri Kassam'la tehdit eden Dr. Rıdvan "Mücahidlerin elinden kurtulacağınız hiçbir yer olmayacaktır. Kassam'ın eli size uzanacaktır" dedi.

Mısır'a çağrıda bulunan Dr. Rıdvan, Batı Şeria'daki siyasi tutuklamaların sona ermesi için Mahmud Abbas'a baskı yapmasını istedi.

Dr. Rıdvan "Bugün Nablus'ta meydana gelen üzücü olay, Hamas'ın Batı Şeria'daki güvenlik güçlerinin yeniden ıslah edilmesi yönündeki görüşünü doğrulamıştır. Bu güvenlik güçleri, işgalcilerin ve yerleşimcilerin güvenliğini sağlamak için oluşturulmuştur. Mücahidleri takibata alan bu güvenlik birimleri yeniden yapılandırılmalı ki halkını savunsun, alimlerini öldürmesin, Filistin halkının seçtiği milletvekillerine saldırmasın, mücahidleri tutuklamasın" dedi.

Dr. Rıdvna ayrıca, Batı Şeria'daki Hamaslılara da seslenerek, biraz daha sabırlı olmalarını istedi.

Dr. Rıdvan, suikastin Amerika, İsrail, Benyamin Netanyahu ve Olmert'i memnun etmek için düzenlendiğini savundu, Batı Şeria'daki güvenlik güçlerinin direnişçileri tutukladığını hatırlattı.

Binlerce Filistinlinin katıldığı protesto gösterisi sırasında "İntikam... İntikam... Ey Kassam İntikam" sloganları atıldı.

Said Sıyam'ın Konuşması Dinletildi

Protesto gösteri sırasında, Hamas'ın şehid liderlerinden Said Sıyam'ın son yaptığı basın açıklamasından pasajlar dinletildi. Sıyam'ın, Filistin Güvenlik Güçlerinin Şeyh Ahmed Yasin ve Abdulaziz Rantisi'ye yaptıkları hakkındaki açıklamalarına yer verildi.

Sıyam, Fetih lideri Mahmud Abbas'ın Yaser Arafat'ın vefat yıl dönümünde yaptığı konuşmasında Hamas'ı hedef alan açıklamalarına 12.11.2008 tarihinde düzenlediği basın açıklamasıyla yanıt vermişti.

Sıyam, bu basın açıklamasında "Fetih ve Yönetim, Şeyh Ahmed Yasin hakkında konuşuyor. Fakat Şeyh Ahmed Yasin hayattaken ne yaptınız? Kuşatma altına aldınız, zorunlu ikamete tabi tuttunuz. Ailesini korkuttunuz. Rantisi için ne yaptınız? F 16 uçakları Saraya hapishanesini bombalarken, Rantisi’yi içeride bıraktınız ve kaçtınız" demişti.

isra haber

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.