1. HABERLER

  2. ARŞİVİMİZ

  3. Hamas'ın 21. Yılında Heniyye'den Tarihi Konuşma
Hamas'ın 21. Yılında Heniyye'den Tarihi Konuşma

Hamas'ın 21. Yılında Heniyye'den Tarihi Konuşma

A+A-

Filistin Başbakanı İsmail Heniyye, Filistin İslami Direniş Hareketi Hamas'ın 21. yıl kutlamalarına katılarak önemli açıklamalarda bulundu.

Filistinliler arasındaki diyalogun sadece belirli bir konuda değil, tüm sorunları kapsayacak şekilde Batı Şeria ve Gazze'de aynı anda başlatılması, diyalog öncesinde havanın olumlu hale getirilmesi çağrısında bulundu, Batı Şeria'daki tüm siyasi tutukluların serbest bırakılması gerektiğini söyledi.

Mısır'a da çağrıda bulunan Heniyye, Filistinliler arasında birlik ve bütünlüğün sağlanabilmesi için Filistinli hareketlere karşı eşit mesafede durması gerektiğini söyledi.

Heniyye buna ilave olarak, 9 Ocak sonrasında Abbas'ın görev süresinin uzatılmasının mümkün olmadığını, hiçbir gücün Abbas'ın görev süresini uzatmaya yetmeyeceğini belirtti.

Başbakan Heniyye, konuşmasında şu önemli hususlara değindi:

Hamas Tüm İslam Ümmetini Temsil Etmektedir

Allah’a iman edenler için asla korku ve üzüntünün olamayacağını belirten ayeti okuyarak konuşmasına başlayan Heniyye, “Ey onurlular, şerefliler, sabırlılar sizleri İslami düğününüzde selamlıyorum ve Hamas’ın 21. Yılı kutlamalarına geldiğiniz için teşekkür ediyorum. Buraya gelişiniz, sloganlarını ve dalgalandırdığınız yeşil bayraklarla duruşunuzu ilan ediyorsunuz. Hepinizi saygıyla selamlıyor, Kurban ve Hamas bayramınızı kutluyorum. Bugün büyük bir ulusal ve İslami gündür. Hamas, bugün sadece kendisini temsil etmiyor. Hamas sadece Filistinlileri de temsil etmiyor. Hamas, tüm İslam ümmetini, direnişin safında duran onurluları ve hür insanları temsil etmektedir. Hamas, Filistin topraklarında İsrail’i tanımayı reddedenleri, Amerika’nın hegamonyasına karşı çıkanları temsil etmektedir. Sizleri,esirleri, yaralıları, direnişçileri ve şehidleri saygıyla selamlıyorum.

Bu Sene Engellenen Hacılar, Seneye Gidecek

Filistinli hacıları da selamlıyorum. Hacılar bilsinler ki şayet entrikalar düzenlenmeseydi Arafatta Haccı ekberi yerine getirmeleri isterdik. Hacıların evine ulaşılmasını engellediler. Fakat Allah onlara, cihad toprakları olan Filistin’de Hamas’ın büyük gününe şahid olmayı yazdı. Sizlere Allah katından ecir vardır. Allah Resulüne sordular. Hangi amel faziletlidir. Dedi ki “Allah’a ve Resulüne iman, Allah yolunda cihad ve Haccı Mabrur’dur.” Cihad, Haccı mabrur’dan efdaldir. Biz, burada cihad ve direniş topraklarındayız. Hacılarımıza sevap, hacılarımızı engelleyenlere ise günah vardır. Hacılar üzerinde entrika tasarlayanlara kara bir leke vardır.

Bu sene isimlerini kaydettiren hacılar, kura ile isimleri belirlenen hacıların hakları korunacak, gelecek seneye inşallah hacca gideceklerdir.

Ambargoya Rağmen Binler Hamas'ın Yanında

"Ambargo, entrika, boyun eğdirme girişimleri, Hamas’a, Filistin’e, halkın meşru hükümetine ve -Gazze’ye karşı başlatılan çirkin savaş, açlıkla sınamanın ardından şimdi her şeyi yasaklamaya kalktılar. Bu ambargoya rağmen, bu entrikalara rağmen, bu açlığa rağmen, maaşların kesilmesine rağmen bütün bunlara rağmen bu binlerce grup Hamas'ın kutlamalarına, buraya geldi. B, mü'minlere müjdedir, münafıklar için ise sindirmedir. Zafer, sadece Allah katındadır. Bundan ötürü Allah’ın üzerimizdeki nimetlerine şükrediyoruz. Kalpte yerleşen iman, sabit olan iman sahipleri derler ki" Bu Allah'ın bize vaadettiğidir." Allah ve Rasulü doğru söylemiştir. ambargo, mü'münlerin imanını artırmıştır." diyen Heniyye, halk için sonun olmayacağını, yeryüzünde fesad çıkartanların ise sonlarının yakın olduğuna dikkat çekti.

Yüzbinler, Entrikacılara ve Halkı Kuşatanlara Yanıttır

Ambargoyu Uygulayanların, bugünkü kutlamaları izlediğini, ambargonun sonuçlarını beklediğini, halkın Hamas'a ve Filistin hükümetine karşı ayaklanmasını beklediklerini ifade eden Heniyye, "Bugün yeşil bayraklar (Hamas), bölgede karar sahibi olmuştur. Ambargo siyasetinin Filistin'in yiğitlerinii, çocuğunu, kadınını boyun eğdireceğini sandılar. Bu topluluk, halka ambargo uygulayanlara yanıtımızdır. Bu, Filistin halkı üzerinde entrika tasarlayanlara yanıtımızdır." dedi.

Ambargoya Maruz Kalan Nebimizden Daha İyi Örnek mi Var?

Hz. Peygamber’in de 3 sene ambargoya maruz kaldığını hatırlatan Heniyye “Bizim için Rasulullah’tan daha faziletli örnek alabileceğimiz bir kişi var mıdır?” dedi.

Hamas Bölgedeki Etkin Güç! Çünkü Gücünü Allah'tan Alıyor

Hamas’ın kutlamalarına katılan yüzbinlerin, Filistin halkına ambargo uygulayanlara Amerika’ya mesaj verdiğini belirten Heniyye “Hamas, güçlüdür. Ve Allah’ın izniyle güçlü de kalacaktır. Çünkü gücünü, Allah’tan almaktadır. Onlara diyoruz ki “Bu halka karşı zafer kazanamayacaksınız.”

Bush Düşecek Ama Hamas Düşmeyecek

ABD Başkanı Bush’un Filistin’in meşru hükümetine karşı darbe yapmaları için bazı Filistinlileri mal ve silahla desteklediği açıklayan Heniyye “Allah’a olan güvenimiz ile bugün başta Siyonist rejim ve Amerika olmak üzere Hamas'ı düşürmek isteyenlere sesleniyorum: “Bush, düştü ama kalemiz yıkılmadı. Ey Bush sen düştün ama hareketimiz düşmedi, yürüyüşümüz sona ermedi” dedi.

Hamas, Filistin Davasına İtibar Kazandırdı

Hamas'ın Filistin davasına itibar kazandırdığını söyleyen Heniyye, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Hamas bugün davet, direniş ve iktidar alanında da varlığını korumaktadır. 21 yıl önce Hamas'ın kuruluşu, asla taviz vermeyeceğimiz Filistin davasına itibar kazandırdı. Hamas, direniş ve cihad yürüyüşüne de itibar kazandırdı."

Filistin davasına asla taviz verilemeyecek itikadi bir düşünce olarak baktıklarını söyleyen Heniyye, Hamas 'ın itibar kazandırması ile müzakare masalarında kaybolan Filistin davasının tekrardan canlandırıldığını vurguladı.

Hamas, Direnişe Bağlı Kaldığı İçin Zumle Maruz Kaldı

Hamas'ın büyük zulümlere maruz kaldığını söyleyen Heniyye "Bazıları, müzakerelerle Kudüs'ü geri alabileceklerini, esirleri kurtarabileceklerini, gasbedilen hakları geri alabilecekleri sandılar. Hamas, Filistin davasına, direniş ve cihad projesine itibar kazandırdı. Sonra Hamas Filistin davasının sadece Filistin'dekiler ilgilendirdiği düşüncesinin yayılmasından sonra Filistin davasını İslam ümmetine şamil kılarak da Filistin davasına itibar kazandırdı. Hamas, Filistin davasını Filistinlilere, müslümanlara ve Araplara şamil kılmak için ortaya çıktı. Bundan dolayı değerli kardeşlerim, Hamas, bir çok taraftan büyük zulümlere maruz kaldı. Çünkü Hamas, hukuka, ilkelere, direnişe bağlı kaldı. Ve büyük zulümlere maruz kaldı. Her türlü yönetimi kullandılar. Suikast düzenlediler, katlettiler, siyasi tecrit, ambargo uyguladılar" diye konuştu.

Hamas'a Darbe Vurmaya Güçleri Yetmedi

Buna ilave olarak Heniyye, başta Hamas liderleri olmak üzere Filistin halkının, İsrail savaş uçaklarının darbeleri altında kaldığını, Filistin halkına ambargo uygulandığını söyledi.

Heniyye "Bütün bunlara rağmen, katliamlara,ambargoya, Batı Şeria'daki tutuklamalara rağmen Hamas'a darbe vurmaya güçleri yetmedi. Ne siyasi ne da askeri olarak Hamas'a darbe indiremediler. Bundan ötürü değerli kardeşlerim Allah'a olan tüm güvenimizle birlikte 21. yılımızda, Hamas siyasi bir mucize gerçekleştirmektedir. Evet, siyasi bir mıcize gerçekleştiriyor. Hamas, direnişe darbe vurulduğu, savaş açıldığı bir zamanda direnişin sancağını yükselterek mucize gerçekleştirmekte. Hamas, Muasır tarihin bir benzerine şahit olmadığı ambargoya karşı direnerek mucize gerçekleştirmekte." diye konuştu.

Kuşatıldık.. Çünkü Kafirler ve Münafıklar İyiliğimizi İstemiyor

"Değerli kardeşlerim, bizler ambargoya maruz kaldık. Çünkü kafirler ve münafıklar Allah katından sizlere bir iyilik inmesini istememekteler" diyen Heniyye, Allah'ın dilediği kimseye hayrı vereceğini hatırlattı ve "Onlar sadece halka ambargo uygulamıyorlar. Onlar projelerimize karşı da ambargo uyguluyorlar. Projemizi dar bir köşeye sıkıştıracaklarını sandılar. Projemizin zafer kazanmasını istemiyorlar. Hamas ve hatta her şey ambargoya maruz kalmaktadır. Ambargo Camp David'de başladı. Ambargo, Hamas'ın seçim zaferi ile birlikte şiddetlendi. Hamas'ın Gazze'de düzenlediği askeri operasyondan sonra ise daha da fazla şiddetlendi. Ambargo, sadece Filistin halkının çektiği sıkıntıları ortaya çıkarmıyor aynı zamanda ambargoya karşı sessiz kalan uluslararası toplumun işlediği suçları da açığa çıkartıyor. Ambargo aynı zamanda Filistin halkına karşı uygulanan komploların boyutlarını da açığa çıkarmaktadır" diye konuştu.

Filistin Halkını Ümmetten Koparamazsınız

Heniyye "Bununla birlikte değerli kardeşlerim Filistin halkının direnişinden ötürü bizler rahatız. Bizler, Filistin halkıyla dayanışmaya giren Arap, İslami ve insani hareketlerin varlığından ötürü rahatız. İslam ve Arap halkları ve hür insanlar, Filistin halkı ile dayanışmaya girmekte. Gemi intifadası, Filistin halkı ile dayanışmaya girildiğinin delilidir. İslam ve Arap caddelerinde, Avrupa ülkelerindeki caddelerde düzenlenen yürüyüşler, Filistin halkını ümmetten ve hür insanlardan azletmenin mümkün olmadığının delilidir" dedi.

İşgalcilerin Silahı Bizimse İmanımız Var

BM'e bağlı İnsan Hakları Meclisi'nin Gazze ambargosunu savaş suçu olarak ilan etmesini, İsrailli liderlerin savaş suçları mahkemesinde yargılanması talebini hatırlatan Heniyye, "ambargonun siyasi hedefleri vardır. Ambargonun hedefi, Filistin halkının direncine, direnişine ait her şeyi yok etmektir. Fakat bu asla mümkün değil. Onlara diyoruz ki: Sizlerin elinizde silah var. Biz de ise İman var" dedi.

Kardeş Türkiye’nin desteğiyle Radyoloji Merkezi Açacağız

“Ambargoya karşı mücadelede siyasi, sosyal, iktisadi ve insani sorumluluklarımızı üstlendik. Elimizde sınırlı olan maddi imkanları halkımızla paylaştık. Bildiğiniz gibi biz ne Amerika’dan ne de diğerlerinden para almaktayız. Geçtiğimiz aylarda saldırılarda, halkımızın direnişi onurlandırmak ve ambargoya karşı mücadele edebilmek için zarar görenlere, çitçilere, memurlara, muhtaç ailelere ve tüm halkımıza 55 milyon dolar verdik” diyen Gazze’de devlete ait olan toprakları karşılıksız olarak halka açacaklarını, temel eğitimi ücretsiz olarak sürdürmeye devam edeceklerini, öğretmenlerin maaşlarının %5 artırılacağını, 3000 üniversite öğrencisinden her birine 100 dolar değerinde acil yardımda bulunacaklarını, Batı Şeria’da yasa dışı hükümet tarafından maaşları kesilen öğretmenlerin de maaşlarının ödeneceğini, yardıma muhtaç olan 10 bin aileye acil insani yardımda bulunacaklarını, Ürdün’ün desteğiyle göz üzerine yeni bir hastane inşa edeceklerini, Türkiye’nin desteğiyle radyoloji merkezi açacaklarını, Katar’ın desteğiyle “Yasin Spor Kompleksi” olarak adlandırılacak 150 dönüm üzerine spor kompleksi inşa edeceklerini belirtti.

Dayton Fetihlileri Direnişe Karşı Mücadele İçin Eğitti

Filistin davasının sadece Filistinlilerin olmadığı gibi, ambargonun da sadece Gazzelilerin sorunu olmadığını ifade eden Heniyye, “Gazze, ambargo altında; Batı Şeria, duvar, yerleşim merkezleri inşası, barikatlar ve direnişin tasfiyesinden sıkıntı etmektedir. Dayton’un son açıklamalarını dinlemediniz mi? Dayton “Biz, Filistin güvenlik güçlerini işgale karşı değil Filistin’in iç meseleleri için eğitiyoruz” dedi. Onlar, el-Halil’de yerleşimcilere ve işgal askerlerine karşı mücadele etmiyor. Yerleşimciler, el-Halil’de bozgunculuk çıkardığı zaman, evleri yaktıkları, mescidleri bastıkları zaman güvenlik güçleri harekete geçmedi. Çünkü, eğitmenleri Dayton, onları bu şekilde terbiye etti. Dayton, onları direnişe karşı mücadele için eğitti. Halka karşı mücadele için eğitti.

Livni! 1948’deki Filistinliler Bize Değil Biz Onlara Gideceğiz!

Kudüs aynı şekilde Yahudileştiriliyor. Evet kardeşler! Mescid-i Aksa’nın altındaki kazılar devam etmektedir. 1948 sınırlarındaki halkımız, sürgün tehdidine muhatap olmaktadır. Livni’nin, 1948 sınırlarındaki Filistinlileri, Filistin Devleti sınırlarına sürgün edeceğini duydunuz.

Biz Livni’ye, işgalci liderlere ve tüm dünyaya diyoruz ki: işgal altındaki 1948 sınırlarında yaşayan Filistinliler bize gelmeyecek biz onlara gideceğiz.

Filistinli Mültecilerin Dönüş Hakkından Taviz Veriliyor

Bundan ötürü değerli kardeşlerim, Filistin davası Gazze’de, Batı Şeria’da, 1948 topraklarında ve Kudüs’te ve Filistin dışındakiler de tehdit altındadır. Onlar, 5 bin Filistinli mültecinin 5 sene içerisinde Filistin’e dönmesinden söz ediyorlar. Lübnan, Suriye, Ürdün ve tüm dünyadaki 6 milyon Filistinli mültecinin dönüş hakkından taviz veriliyor, dönüş hakkı üzerinde entrikalara tasarlanıyor. Hamas’ın 21. yılında Filistinli mültecilere diğer ülkelerde yaşamaya devam etmelerine ve sürgüne karşı olduğumuzu ilan ediyoruz.

İsrail ile Müzakereler ve Barış Siyasi Tiyatrodur

Heniyye buna ilave olarak, Annapolis, Yol Haritası ve müzakerelerde takip edilen ilkeler üzerine olmayacak şekilde ciddi, direnişe dayalı, Filistin halkının haklarını koruyacak diyalogun başlatılması çağrısında bulundu ve “Çünkü barış, ilişkileri normalleştirme diye bir şey yok. Sadece serap var. Hatta tiyatro var. Siyasi tiyatro var. Değerli kardeşlerim, müzakereler de birer tiyatrodur” dedi.

İsrail ve ABD Filistin Diyaloguna Veto Uyguladı

Filistinlilerin içinde bulunduğu bölünmüşlükten çıkılması gerektiğini söyleyen Heniyye, diyalogun kendileri için tek çözüm yolu olduğunu belirtti, Filistinliler arasındaki diyalogun gerçekleşmemesinde Amerika ve İsrail’in vetosunun etkili olduğunu savundu.

Diyalogta Ön Şart İstemiyoruz

Mahmud Abbas’ın ön şartlarla ve hatalı bir uslup üzerine diyalog istediği ifade eden Heniyye, Abbas’ın istediği yöntem üzerine Filistin halkının çıkarlarının gerçekleşmeyeceğine işaretle “Biz Hamas ve Filistin hükümeti olarak diyalog için ön şart kabul etmiyoruz. Hamas olarak Filistinliler arasındaki sorunların diyalog masasında tek bir dosya içerisinde ele alınmasını istiyoruz. Alınacak kararların Batı Şeria ve Gazze’de aynı zamanda uygulanmasını istiyoruz. Filistin milli birlik hükümeti, güvenlik güçlerinin yeniden yapılandırılması, Filistin Kurtuluş Örgütü’nün yeniden yapılandırılması ve Filistin başkanlık-genel seçimleri gibi sorunların aynı dosya içerisinde ele alınmasına Kahire diyalogunda ittifaka varmıştık. Filistinliler arasındaki diyalog, bütün bu sorunların aynı dosya içerisinde çözüme kavuşturulması ve aynı anda uygulanmasına bağlıdır” dedi.

Batı Şeria’daki Siyasi Tutuklular Serbest Bırakılmalı

Heniyye buna ilave olarak diyalogun başarıya ulaşması için Batı Şeria’daki direnişçiler üzerindeki baskıların sona ermesi, silahlarına el konulmaması ve tüm siyasi tutukluların serbest bırakılması gerektiğini ifade ederek “Diyalog için Ortadoğu dörtlüsü ve yol haritası şartlarına bağlı kalmak gibi yeni şartların sunulmaması gerekiyor” dedi.

Kararlarımızı İran’dan Almıyoruz

Hamas’ın İran ve Suriye’ye dayanarak, Kahire diyalogunu boykot ettiği İddialarını yalanlayan Heniyye: “Dediler ki “Hamas kararını, Suriye’den, İran’dan, Katar’dan, Yemen’den almakta.”. Onlara söyledik, şimdi de söylüyoruz: “Batı Şeria’daki siyasi tutukluları bugün serbest bırakın yarın bizleri diyalog için Kahire’de bulacaksınız. Evet, karar bizim elimizde. Filistin halkının menfaatlerine uygun olarak karar almaktayız. Kılıç, direnişin ve kardeşlerimizin boynundayken diyalog masasına oturmamız mümkün değildir. Hepimiz, Filistin halkının çocuklarıyız. Diyalog masasına oturduğumuz zaman kılıcın diğerlerinin boynunda olmaması gerekiyor” dedi.

Mısır, Filistinli Taraflara Eşit Yaklaşmalı

Mısır’a seslenen Heniyye, Filistinliler arasındaki sorunun çözüme kavuşması için Mısır’ın Fetih ve Hamas’a karşı eşit mesafede durmasını istedi.

Filistinli Hareketler Ateşkesin Süresinin Uzatılmasını İstemiyor

İsrail’in 6 ay önce varılan ateşkesin şartlarına bağlı kalarak, sınır kapılarını açması ve saldırılara son vermesi gerektiğini savunan Heniyye, “6 ayın geçmesinin ardından Gazze’de ve Filistin’in dışındaki Filistinli liderler bir araya gelerek ateşkesi tartıştı. Ateşkesin süresinin uzatılması hususunda Filistinli hareketlerin görüşleri, Siyonist düşmanın duruşundan ötürü olumsuzdur. Siyonist düşman, Filistin halkı üzerindeki düşmanca saldırılara tam olarak son vermedi. Son bir ayda, Siyonistlerin mücahidlere karşı işlediği katliamdan ötürü sadece Gazze’de 20’den fazla Filistinli şehid düştü. Düşman, saldırılarına son vermediği gibi, ateşkes şartlarından birisi olan sınır kapılarının açılması şartına da bağlı kalmadı. Bundan ötürü değerli kardeşlerim, Siyonist düşmanın ateşkes şartlarına bağlı kalmamasından ötürü ateşkesin uzatılması konusunda Filistinli hareketler olumsuz görüş bildirdi”dedi ve İsrail’in ateşkesin şartlarına gereği gibi bağlı kalmamasında, ateşkeste arabulucu olan Mısır’ın zaafiyetine, İsrail'e baskı yapamamasına dikkat çekti.

Mısır liderlerine sert açıklamalarda bulunan Heniyye “Ey Mısır, sizin buradaki kardeşleriniz Siyonistlerin zulmü altında, Siyonist işgal altında, Siyonistlerin ambargosu altında. Ey Mısırlı kardeşlerim! Sizin buradaki kardeşleriniz sizin komşularınızdır. Gazze’nin çocukları, bu ambargodan ötürü sıkıntı içerisinde. İşgalcilere ve tüm dünyaya sesleniyoruz. Biz buradayız. Kendimizi, topraklarımızı, hakkımızı savunacağız” dedi.

Abbas 9 Ocak Sonrasında Başkan Değil

Mahmud Abbas’ın Filistin Devlet Başkanı olarak ilan edilmesini şaşkınlıkla karşılayan Heniyye “Alemlerin Rabbine hamdolsun ki bir de devletimiz oldu. Ama bu devlet nerededir bilmiyoruz” dedi ve Filistin Anayasasının, Filistin başkanlık seçimlerinde hakem olduğunu, Abbas’ın görev süresinin 9 Ocak’ta sona ereceğini belirtti, Abbas’ın hiçbir şekilde görev süresinin uzatılmasının meşru olamayacağını, Filistin Merkez Meclisi’nin Abbas’ı devlet başkanı ilan etmesinin reelde bir değişiklik meydana getirmeyeceğini vurguladı.

Allah’tan Başka Hiç Kimseden Korkmuyoruz

Konuşmasının devamında Heniyye “Bu, Filistin başkanlığı ile ilgili meselede, anayasadan hareketle aldığımız net duruşumuzdur. Hamas’ın seçimlerden korktuğunu söylediler. Ey değerli kardeşlerim biz seçimden korkmuyoruz. Gazze’deki bu kalabalığın katları Batı Şeria’da ve Filistin’in dışında var. Ve katlarcası İslam ümmetinde var. Bizden hiç kimse seçimden korkmuyor. Değerli kardeşlerim, biz seçim sandıklarından korkmuyoruz. Biz, halkın iradesinden korkmuyoruz. Allah’tan başka hiç kimseden korkmuyoruz” diye konuştu.

Biz Ambargoya Teslim Olmayacağız Siz de Elleriniz Kollarınız Bağlı Durmayın

“Ambargoya teslim olmayacağız. İslam ümmeti ve hür insanlar gemi intifadasını devam ettirsinler. Ambargoyu kırın. Elleriniz kollarınız bağlı durmayın. Ambargoyu kırmak için Arap ve İslam ülkelerinin başkentleri harekete geçsin. Biz de kendimize has yöntemlerle ambargoyu burada kıracağız” diyen Heniyye, 2009 yılı içerisindeki acil eylem planında, ambargonun kırılması, Filistinliler arasındaki iç barış ve siyasi ortaklığın sağlanmasının yer aldığını belirtti.

Direniş Hareketlerini Selamlıyorum

Batı Şeria’da direnişçilerin tutuklanması ve silahlarına el konulmasını gündeme getiren Heniyye son olarak “Başta İzzeddin el-Kassam direnişçileri olmak üzere tüm direniş hareketlerini selamlıyorum” dedi.

isra haber

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.