1. HABERLER

  2. ARŞİVİMİZ

  3. Hamas Lideri Halid Meşal Barack Obama'yı Değerlendirdi
Hamas Lideri Halid Meşal Barack Obama'yı Değerlendirdi

Hamas Lideri Halid Meşal Barack Obama'yı Değerlendirdi

A+A-

 

Filistin İslami Direniş Hareketi Hamas’ın Siyasi Birim Başkanı Halid Meşal, ABD eski başkanı Bush tarafından, Batı Şeria’daki direnişi tasfiye etmesi için görevlendirilen Amerikalı General Keith Dayton’un başkan Barack Obama döneminde de görevine devam ettiğini söyledi.

İslamonline’a konuşan Meşal, “Obama, Kahire’de yaptığı konuşmasında, demokrasiden söz etti, “kendi görüşümüzü başkalarına dayatmak istemiyoruz” dedi. Fakat Obama, işgal altındaki Batı Şeria’da yaşayan Filistin halkına karşı baskıcı rejimi kurması için general Dayton’u dayattı. Bu apaçık bir çelişkidir” dedi.

Meşal, Filistin iç barışının önüne büyük engeller koyan Mahmud Abbas ve Selam Fayyad’a bağlı güvenlik birimlerinin uygulamaları karşısında susmanın mümkün olmadığını ifade etti. Meşal, Hamas’ın lider kadrosuna, askeri kanadına, kurulmalarına yönelik saldırıların iç barışı olumsuz yönde etkilediğini savundu.

Bilindiği üzere geçtiğimiz haftalarda başta Kalkilya olmak üzere Batı Şeria’nın her tarafına çok sayıda Hamaslı göz altına alınmıştı. Kalkilya’da kendilerini teslim etmeyen Hamaslılardan beş tanesi de şehid edilmişti.

Meşal, Mısırlı gazeteci yazar Muhammed Hüseyin Heykel’in Mısır’da yayınlanan Şuruk gazetesine verdiği demeçteki “General Dayton Filistin’de savaş başlattı. O, Fetihlileri savaş hazırlıyor” sözünün yerinde bir tespit olduğunu belirtti.

Dayton, şuan sayıları yaklaşık 3000 olan güvenlik güçlerini, Filistin Yönetimi’ni korumak ve direnişi tasfiye etmek için eğitmekte. Şuan 3 olan tugay sayısını kısa bir süre sonra 10’a çıkarmayı düşünmektedir. 2005 yılında bu göreve getirilen Dayton, daha öncesinde Amerika Dışişleri Bakanlığı’nda güvenlik müsteşarı olarak görev yapmaktaydı.

Obama’nın Kahire’deki konuşmasını değerlendiren Meşal, Obama’nın Bush’tan farklı bir dil kullandığını söyledi. Meşal “Önemli olan sadece dildeki değişim değildir. Reelde de uygulanması lazım. Bizler Arap ve Filistinliler olarak, İsrail-Arap sorununa ilişkin siyasi açıklamalarını uygulamaya geçirmesini beklemekteyiz” dedi.

Meşal, Obama’nın Kahire’de yaptığı konuşmasında, Gazze’deki son savaşta işlenen katliamları, Kudüs’ün Yahudileştirilmesi ve Kudüslülerin evlerinin yıkılmasına ilişkin sorunları görmezden geldiğini ifade etti.

Obama’nın Filistin devletine ilişkin açıklamalarının muğlak kaldığını belirten Meşal “Biz, işgal altında yaşayan bir halk olarak silahla direnmeliyiz” dedi.

Meşal, Mısırlı yetkililerin kendisine Obama’nın görüşlerini açıkladığını söyledi. Meşal, Obama’nın planının iki noktadan oluştuğunu; birincisinin iki devletin kurulması ve ikincisinin de yerleşim merkezleri inşasına son verilmesi olduğunu söyledi.

Meşal, başkenti Kudüs ve 1967 sınırlarında tam egemenlik, mültecilerin dönüp yerleşim merkezlerinin ortadan kaldırılması şartıyla bağımsız Filistin devletinin kurulmasına onay verebileceklerini söyledi.

Fetih’in iç barış görüşmelerinde sürekli olarak Gazze’yi istemesine yanıt olarak Meşal “Gazze, bizim mülkümüz değil. Batı Şeria’da onların mülkü değil. Seçime gideriz. Onlar kazanırsalar, Gazze’nin yönetimini de alırlar” dedi.

İSRA HABER

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.