1. HABERLER

  2. ARŞİVİMİZ

  3. Hamas Ateşkes Şartlarını Siyonist Rejime Kabul Ettirdi (video)
Hamas Ateşkes Şartlarını Siyonist Rejime Kabul Ettirdi (video)

Hamas Ateşkes Şartlarını Siyonist Rejime Kabul Ettirdi (video)

A+A-

Filistin İslami Direniş Hareketi Hamas'ın ortaya koyduğu ateşkes şartları karşısında daha fazla dayanamayan siyonist İsrail rejimi Hamas'ın şartlarını kabul etmek zorunda kaldı.

İslami Direniş Hareketi Hamas'ın liderlerinden ve Mısır aracılığında İsrail ile yürütülen ateşkes görüşmeleri için Kahire'ye giden heyetin içerisinde yer alan Mahmud Zahar ve Halil Hayya ateşkes antlaşmasının perşembe sabahı saat 06:00'da yürürlüğe gireceğini duyurdu.

Bütün Filistinli hareketlerce de kabul edilen ateşkesin süresi 6 ay olacak.

Ateşkesin ilk aşamasında temel gıda maddelerinin Gazze'ye girmesi için sınır kapıları açılacak.

Ateşkesin yürürlüğe girdiği 2. hafta Hamas, Filistin Özerk Yönetimi ve Avrupa Birliği Kahire'de bir araya gelerek Rafah sınır kapısının açılmasının şartlarını konuşacak.

Antlaşma kararlarını diğer Filistinli gruplarla istişare ettikten sonra basın açıklamasına geçen Zahar ve Hayya yaptıkları açıklamada "İsraille yapılan ateşkes antlaşması bütün sınır kapılarının açılmasını kapsıyor. Ateşkesin başlamasından hemen sonra temel gıda maddelerinin Gazze'ye girişi sağlanacak. 72 saat sonra sınır kapılarının bir kısmı açılacak ve Gazze halkının temel ihtiyaçlarının % 30'u karşılanacak" dedi.

Zehar: Silahlarımızı bırakmıyoruz

Mahmud ez Zehar siyonist rejime güven olmayacağını belirterek "Hamas silahlarını bırakmayacak, çünkü İsrail'in ateşkesin şartlarına uyacağına güvenmiyoruz. Fakat izleyip göreceğiz" dedi.

Barak: İsrail ordusu her türlü gelişmeye hazır

Diğer yandan İsrail savaş bakanı Ehud Barak, İsrail ordusunun her tür gelişmeye karşı hazır olduğunu söyleyerek, ateşkesin süresini kestirmenin güç olduğunu söyledi.

İslami Cihad: ateşkesi destekliyoruz

Filistin İslami Cihad hareketi tarafından yapılan açıklamada ise, İsrail'in ateşkesi bozucu saldırısı olmadığı sürece ateşkese bağlı kalacaklarını belirtti.

İsra Haber


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.