1. HABERLER

  2. ARŞİVİMİZ

  3. Haksöz 219. (Haziran 2009) Sayısı Çıktı!
Haksöz 219. (Haziran 2009) Sayısı Çıktı!

Haksöz 219. (Haziran 2009) Sayısı Çıktı!

A+A-

Haksöz Dergisi, 219. (Haziran 2009) sayısının gündemini Türkiye'de bürokratik kafa yapısının sorunların çözümünü engellemedeki cevvaliyetine ayırıyor. Kürt sorununun çözümüne yönelik adımları engellemeye çalışan bürokratik zihniyetin tutarsızlık ve zulüm ürettiğini ortaya koyan yargı mensuplarının nasıl da statüko muhafızlığına soyunduklarına dikkat çekiyor.

Başbakan Erdoğan'ın, mayın temizleme ilgili açıklamalarını Rıdvan Kaya "Etnik Unsurlar, Faşizan Dayatmalar ve Siyonist Çete Gerçeği" başlıklı yazısında yorumlarken Hasan Soylu da Nimet Çubukçu'nun açıklamalarıyla yeniden gündeme gelen ant tartışmasına değiniyor. Soylu, tartışılması teklifinin dahi mümkün olmadığı ırkçı-laik saçmalıkların çocuklar üzerinde dahi nasıl da militarist bir hava estirdiğini ortaya koyarken bir başka yazısında Rıdvan Kaya, ÇYDD Başkanı Türkan Saylan üzerinden sivil-Kemalist misyonerlik kuruluşlarını ele alıyor. "Çağdaş Yaşam"ın devletin sivil toplumu ve bir Kemalist proje olarak tezahür ettiğini ifade eden Kaya, Saylan'ın cenaze töreni ve medyanın arkasından söyledikleriyle ilgili de yorumlar da bulunuyor.

Hasan Cemal'le yaptığı röportajda PKK lider Murat Karayılan'ın verdiği mesajları değerlendiren Serdar Bülent Yılmaz, PKK'nın laiklik hassasiyetini gözler önüne sererken, PKK'nın Kemalizm'in bir başka versiyonu olduğuna dikkat çekiyor. Bu bağlamda DTP'nin başörtüsü itirazından bölgedeki oy çekişmesine, laiklik üzerinden orduya işbirliği çağrısından bu çizginin 28 Şubat memnunuiyetine, Öcalan'ın Mustafa Kemal sevgisinden dine yaklaşımına kadar birçok konuyu ele alıyor. Serdar B. Yılmaz, bir diğer yazısında koruculuk tartışmalarına değiniyor. Bölgedeki gerçekliği dikkate alarak ele aldığı yazısında Yılmaz, Kürt sorununun çözümünün önündeki engellere dikkat çekiyor.

Svat Vadisi ve Afganistan'daki katliamların arka kapakta işlendiği dergide ayrıca Murat Özer, "İslamcıların Taliban'la İmtihanı" başlıklı yazısıyla Taliban hareketini ele alıyor ve Müslümanların bu harekete yönelik takındıkları tutumu gözden geçirmeye çağırıyor. Bu çerçevede yine Taliban'la ilgili Zafer Bangaş'dan yapılan bir çeviriye yer veriliyor.

Dergide bu sayıda röportajlar da dikkat çekiyor. Uluslararası Filistin Sivil Dayanışma Konferansı nedeniyle İstanbul'da bulunan Ayetullahu'l-Uzma Cevad el-Halisi ile Irak'taki direniş, mezhep çatışmaları, federalizm ve vahdet imkanı gibi birçok konu konuşulurken; yine aynı konferans için Türkiye'ye gelen Şehit Dr. Abdulaziz Rantisi'nin eşi Raşa Rantisi ile Filistinli kadınlar ve Dr. Rantisi'nin hayatı üzerine bir söyleşi gerçekleştirilmiş. Dergide Sri Lanka'da Tamil Kaplanları ile Sri Lanka Ordusu arasındaki çatışma arasında kalan ve her iki taraftan zulme uğrayan Müslümanların yaşadıkları acıları ele alan Fahad Ensari'nin de bir yazısına yer verilmiş.

Sistem içi mücadelede kullanılan araçların meşru olması gerektiğine ilişkin deneme/yöntem yazısında Ahmet Örs, peygamberlerin de mücadelelerinden örnekler getirerek mesajın açık olması gerektiğine dikkat çekiyor. Rümeysa Selçuk ise özellikle Mevlid ve Kutlu Doğum gibi etkinliklerde Hz. Peygamber'i ölçüsüz yüceltmelerin ve içerikten yoksun anma programlarının sakıncalarına işaret ediyor. Bu ayki yazısında Cengiz Duman ise "arınma ibadeti"ni ele alıyor. Abdest, Gusül, Teyemmüm ve Hayız Hali gibi konular çerçevesindeki tartışmaları, tarihi arka planı ile birlikte ele alan Duman, İslam'ın ibadet ruhunun anlaşılması gerekliliğine dikkat çekiyor.

Dergide ilahiyatçı Mustafa Aydın'ın yeni çıkan "Moderniteye Dışarıdan Bakmak" isimli kitabı üzerine bir röportaja da yer verilirken Asım Öz, Filistin sinemasını masaya yatırıyor ve bu çerçevede Hamid Dabaşi'nin "Bir Ulusun Hayalleri" kitabını değerlendiriyor.

Son olarak dergide öykü ve denemeleriyle Ahmet Örs, Ali Değirmenci ve Bünyamin Doğruer'in birer yazıları yer alıyor.

219. Sayıda Yer Alanlar

İnsanlık Tatilde, Zulüm Şebekesi İşbaşında!
HAKSÖZ

Bürokratik Kafa Çözüm Değil, Ancak Zulüm Üretir!
HAKSÖZ

Etnik Unsurlar, Faşizan Dayatmalar ve Siyonist Çete Gerçeği!
RIDVAN KAYA

Irkçı-Laik Saçmalıklar Tartışılamaz, Tartışılması Teklif Dahi Edilemez!
HASAN SOYLU

Devletin Sivil Toplumu ve Bir Kemalist Proje Olarak "Çağdaş Yaşam"
RIDVAN KAYA

Bol Mesajlı, Simgesel Bir Cenaze Töreni
RIDVAN KAYA

PKK'nın Laiklik Hassasiyeti
SERDAR BÜLENT YILMAZ

Denge'de Kalın!
ABDURRAHMAN ÇELİKER

Darbelere Karşı Olmak Soruşturma Sebebi!
HAKSÖZ

Pakistan'ın Svat'ta; ABD'nin Afgan Köylerinde Gerçekleştirdiği Katliamlar Protesto Edildi!
HAKSÖZ

İslam'a İhanet, İnsanlık Adına Büyük Bir Utançtır!
ÖZGÜR-DER

İslamcıların Taliban'la İmtihanı
MURAT ÖZER

Taliban Gerçeğini Anlamak
ZAFER BANGAŞ

Koruculuk Tartışmalarına Bir Katkı
SERDAR BÜLENT YILMAZ

Irak'ta Mezhepçiliği ve Taifeciliği İşgal Körükledi!
CEVAD EL-HALİSİ

Sorumluluklarımızı Hakkıyla Yerine Getirebilirsek Özgürleşebiliriz!
RAŞA RANTİSİ

Sri Lanka'da Tamil Kaplanlarıyla Ordu Arasındaki Savaşta Acı Çeken Müslümanlar
FAHAD ENSARİ

Meşru Araçlar, Açık Mesajlar
AHMET ÖRS

Hz. Peygamber'i Anma Etkinlikleri Üzerine...
RUMEYSA SELÇUK

İslam'da Manevi Kirlenme Kavramı ve Arınma İbadeti
CENGİZ DUMAN

Modernite'ye Dışarıdan Bakmak
MEHMET AYDIN

Direniş Meselesi Olarak Sinemasal Mesel(e)ler
ASIM ÖZ

Kendinde Kalsaydı Pankartlar
AHMET ÖRS

Kapılara Yakın Yatan Analar
ALİ DEĞİRMENCİ

Tutunamayanlar
BÜNYAMİN DOĞRUER

 

İrtibat: 0212 524 10 28

HAKSÖZ-HABER

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.