1. HABERLER

  2. ARŞİVİMİZ

  3. HAKKARİ ÜNİVERSİTESİ: ‘’IRAK’TAN ÖĞRENCİ GELMESİ ÖNEMLİ’’
HAKKARİ ÜNİVERSİTESİ: ‘’IRAK’TAN ÖĞRENCİ GELMESİ ÖNEMLİ’’

HAKKARİ ÜNİVERSİTESİ: ‘’IRAK’TAN ÖĞRENCİ GELMESİ ÖNEMLİ’’

A+A-

Prof. Dr. İbrahim Belenli, bir gazetecinin sorusu üzerine hem Irak hem de İran'dan öğrenci gelmesinin üniversite için önemli konular olduğunu, bu konuda YÖK'ün de kendilerine destek verdiğini belirtti.

Belenli, "Bu konuda gerek öğrencilerin sınavdaki başarılarıyla ilgili, gerekse yurt dışından gelecek öğrencilerin harçlarında birtakım indirimlere gidilmesiyle ilgili özendirici tedbirler alınacaktır. Ayrıca bütün öğretim üyelerine buradan sesleniyorum. Üniversite şehri olacak Hakkari'ye hepsinin gelmesini istiyorum. Burası doğası ile güzel bir ildir" dedi.

Prof. Dr. İbrahim Belenli, bir soru üzerine yörede Kürtçe konuşulduğu için kendisinin de Kürtçe öğrenmek istediğini belirtti. Belenli, "Her öğrenci bana birer cümle öğretse epey bir şey öğrenmiş olurum. Bana 600 cümlenin yeterli olacağını düşünüyorum. Bu bölgeye geldikten sonra buradan bir şey öğrenmeden gitmek çok uygun olmaz. İnşallah bir şeyler öğreneceğim" diye konuştu.

Daha önce bazı yayın organlarında Kürt Enstitüsü'nün kurulmasıyla ilgili bir açıklaması olduğu hatırlatılan Belenli, "Ben daha çok Kürtçe Bölümü olabilir mi sorularına cevap vermiştim. Yani 'Neden olmasın?' dedim. Sonuçta bu üniversitenin kurullarına gelir, oralarda görüşülür. Belli bir şekilde böyle bir bölüm kurulması kararına varılırsa bu süreç YÖK'e iletilir. YÖK de kendi içerisinde karar verir. Gerekli resmi işlemler yapılır. Kürtçe bir televizyon yayına başladıysa bu tip şeyler artık olabilir, olacak da bence zamanla" dedi. (Ajanslar)

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.