1. YAZARLAR

  2. Ali Bulaç

  3. HAKİMİYET ve MİLLET, MÜLK ve ADALET
Ali Bulaç

Ali Bulaç

Yazarın Tüm Yazıları >

HAKİMİYET ve MİLLET, MÜLK ve ADALET

A+A-

 

İçine girdiğimiz krizi ve giderek derinleşen çatışmayı doğru anlamak için, ezberlerin dışına çıkıp çok yönlü muhasebe yapma, her biri birer kalkan olarak kullanılan anahtar terim ve cümlelere dikkatlice bakma mecburiyeti var. Kriz, birer sonuç/ürün olan siyasi iktidarların (diktatörlükler, monarşiler, otokrasiler) değişmesiyle aşılacak gibi değil. Krizin merkezinde zihniyet değişiminin sağlanamaması ve radikal bir değişimin ahlaki ve kamusal formasyon üretememesi var. Bir diktatör gider, öbürüsü gelir ve bu böyle devam eder.

Bizim orta zaman ve yakın siyasi tarihimizde yanıltıcı iki ünlü söz vardır: Biri “Hakimiyet kayıtsız şartsız milletindir”, diğeri “Adalet mülkün temelidir” sözü. Bu yazıda bu ikisi üzerinde durmaya çalışacağım.

Hadis usulünde hayli önemli olmakla beraber neredeyse 10 asırdır hiç kullanmadığımız “metin kritiği” veya modern tarih biliminde dikkatlice başvurulan “eleştirel tarihçilik” açısından bu iki söze baktığımızda zahirde oluşturulan algı-intiba ile zamirde, bilinçaltında oluşturulan ana fikrin birbirlerine tamamen zıt olduklarını tespit edebiliriz.

Yazının devamı için tıklayınız...

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.