1. HABERLER

  2. ARŞİVİMİZ

  3. HAK-PAR'ın Kürdistan Temasları
HAK-PAR'ın Kürdistan Temasları

HAK-PAR'ın Kürdistan Temasları

A+A-

Hak-Par Genel Başkanı Bayram Bozyel, Genel Başkan Yardımcıları Hüseyin Taysun ve Celal Yıldız ve Başkanlık Kurulu Üyeleri Kurbani Demir ve Halit Karahan'dan oluşan Hak-Par heyeti, Güney Kürdistan yönetimi ve Parlamenterleri ile yakınlaşma ve varolan ilişkileri ilerletmek amacı ile Güney Kürdistan'da görüşmelerde bulundu.

Kürdistan Parlamentosunu Ziyaret

Hak-Par heyeti, ilk olarak Güney Kürdistan Parlamentosunu ziyaret etti. Heyet, Kürt Parlamenter Arêz Abdullah, Türkmen Parlamenterler Kerhi Altıparmak, Seyit Talat ve Esat Erbil tarafından sıcak bir şekilde karşılandı. Görüşmede taraflar şimdiye kadar varolan sıcak ilişkilerin geliştirilmesi için çaba harcayacaklarını dile getirdiler. Kürt Parlamenter Arêz Abdullah görüşmede Kürdistan Parlamentosunun bugüne kadar yaptığı çalışmalar hakkında Hak-Par heyetini bilgilendirdi.

Ortadoğu ve Mezopotamya'nın çok renkli bir coğrafya olduğunu dile getiren Hak-Par Genel Başkanı Bayram Bozyel, Türk devletinin Kürtlere tekçiliği dayattığını ve artık bu durumun devam edemeyeceğini dile getirdi. Bozyel; “Güney Kürdistan'ın özgür olması bizi sevindirmektedir. Burada herkes kendini özgür sayarak yaşamaktadır.” Dedi. Ayrıca Bozyel, Türkiye'de silahlı mücadele döneminin de sona erdiğini belirtti.Kürdistan Bölgesi Başkanlık Divanını Ziyaret

Genel Başkan Bayram Bozyel başkanlığındaki Hak-Par heyeti Kürdistan Bölgesi Başkanlık Divanını ziyaret etti. Heyet, Kürdistan Bölgesi Başkanlık Divanı Dış İlişkiler Sorumlusu Dr. Ahmed Hemîd tarafında karşılandı. Hak-Par heyeti görüşmede Dr. Ahmed Hemid ile Türkiye'deki Kürtlerin sosyal ve siyasal yaşamları hakkında bilgi verdi. Hak-Par Genel Başkanı Bayram Bozyel görüşmede Kürtlerin bundan sonra diplomasi ve siyasete ağırlık vermesi gerektiğini dile getirerek şöyle dedi; “Kürtler kendi insani haklarını istiyor. Dış dünya ile yakınlaşmak lazım. Kürtler terörist değildir, biz yıllarca savaştık bir şey elde edemedik.” Dedi.

Kürdistan İslami Partisi Hak-Par Heyetini Ağırladı

Güney Kürdistan yönetimi ile görüşmelerini sürdüren Hak-Par heyeti, Kürdistan İslami Partisini ziyaret etti. Kürdistan İslami Partisi Genel Başkanı Selahaddin Muhammed, Siyasi İşler Sekreteri Hadi Ali ve Merkez Komite Üyesi Hene Reşid tarafından ağırlanan Hak-Par heyeti, dostluk ilişkilerini geliştirmek istediklerini belirtti.

Görüşmede Kürdistan İslami Partisi Genel Başkanı Selahaddin Muhammed Hak-Par heyetini ağırlamaktan dolayı mutlu olduklarını dile getirerek şöyle dedi; “Halkımızın sorunları büyüktür ve bu sorunları aşmak için birlikte çalışmamıza ihtiyaç var. Hak ve hukukumuzu gözetmemiz gerekiyor” dedi.

Kürt halkının yararına olan fırsatları değerlendirilmesi gerektiğini dile getiren Muhammed şöyle devam etti; “Halka hizmet etmek gerekiyor, bir şahsa değil. Siyasi ve medeni işler yapmamız gerekiyor, silahlı mücadele dönemi değil artık. Dağ şehre tabii olmalı, şehir dağ'a değil.”

Kürdistan Komünist Partisini Ziyaret

Hak-Par heyeti, Kürdistan Komünist Partisini de ziyaret etti. Komünist Parti Genel Sekreteri Kak Şakir ve Polit Büro Üyesi Ebu Tara tarafından karşılandı. Kak Şakir görüşmede birkaç gün önce Kerkük'te meydana gelen terörist eylem hakkında bilgi vererek asıl hedefin Kürt üst düzey yöneticileri olduğunu dile getirdi. Kak Şakir ayrıca şöyle dedi; “2003'ten bu yana herkes Irak'ın üçe bölünmesini hayal ediyordu. Kürdistan bu merhaleye gelmiş ama bağımsızlık için şartlar uygun değil. Biz Komünist parti olarak Kürdistan'ın diğer parçalarının da özgürleşmesi için elimizden gelen çabayı harcayacağız.”Hak-Par Heyeti Mele Mistefa Barzani'nin Mezarını Ziyaret Etti

Bayram Bozyel başkanlığındaki Hak-Par heyeti, Ölümsüz Kürt Lider Mele Mistefa Barzani'nin mezarını da ziyaret ederek, yaşamı boyunca yaptığı mücadele ve fedakarlıkları saygı ile selamladılar.

Hak-Par Heyeti Sînem Bedirxan'ı da Ziyaret Etti

Hak-Par heyeti Hewlêr'de Sînem Bedirxan'ı da ziyaret etti. Sînemxan, yapılan sohbette Kuzey Kürdistan'da var olan dil sorununa dikkat çekerek şöyle dedi; “Kürtlerin kendi diline, varolandan daha fazla sahip çıkma zorunluluğu var.”

dengeazad.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.