1. HABERLER

  2. ARŞİVİMİZ

  3. HAK-PAR, Seçim Startını Verdi
HAK-PAR, Seçim Startını Verdi

HAK-PAR, Seçim Startını Verdi

A+A-

Hak ve Özgürlükler Partisi (HAK-PAR) Genel Başkanı Bayram Bozyel, basınla ilk kahvaltılı toplantısını Diyarbakır Prestij Oteli'nde gerçekleştirdi. Bu sabah gerçekleşen toplantıya ulusal ve yerel basın yoğun ilgi gösterdi.

HAK-PAR Genel Başkan Yardımcılarından Ümit Tektaş, Fehmi Demir, Şiyar Bozhan, PM üyesi Halis Nezan ve Arif Sevinç ile Diyarbakır İl Örgütü yöneticilerinin de hazır bulunduğu basın toplantısında, HAK-PAR Genel Başkanı Bayram Bozyel; “HAK-PAR'ın bundan böyle bütün yazılı materyallerini Türkçe ve Kürtçe olarak basma ve yayınlama kararını vererek bir ilke imza attığını" belirtti.

Kahvaltı öncesi basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Bozyel, Türkiye'de son dönemde umut kırıcı gelişmeler yaşandığına dikkat çekti. 2000 yılında AB süreciyle başlayan reform ve demokratikleşme sürecinin durduğunu, hatta bu alanda geriye dönüş başladığını ifade eden Bozyel, sürecin bu noktaya gelmesinde AKP hükümeti ve Başbakan Tayyip Erdoğan'ın büyük sorumluluğunun olduğunu ifade etti.

"AKP ORDU İLE UZLAŞTI"

HAK-PAR Genel Başkanı Bayram Bozyel, "22 Temmuz 2007 seçimlerinde toplumun geniş bir kesimi değişim talebi ile AKP'ye oy verdi. Ne var ki, AKP ve Başbakan Erdoğan, toplumun değişim beklentisinin gereğini yapmak yerine, statüko ve ordu ile uzlaşma yoluna yönelmiştir" dedi.

Bozyel "Başbakan ve yakın kadrosunun son dönemdeki tavır ve açıklamalarının endişe verici olduğunu" söyleyerek, "Sayın başbakan, bulunduğu mevkiinin sorumluluğunu unutarak, 20 milyon Kürde 'ya sev ya da terk et' tehdidi ile gözdağı veriyor. Asayişi ve güvenliği sokaktaki 'pompalı tüfek' sahiplerine terk ediyor. Kürt illerini fethedilecek kaleler ilan edecek kadar gerilimin dozunu yükseltiyor. Savunma Bakanı Vecdi Gönül ise ulus devleti inşa etmek adına farklı etnik azınlıklara, Rumlara ve Ermenilere yapılmış mezalimi savunarak partisinin geldiği yeri tarif ediyor. Bir başka AKP milletvekili ise kırmaktan ve vurmaktan söz ediyor. Demokrasiden ve sağduyudan bu denli uzaklaşan bir hükümetin yönetiminde, insan hakları ihlallerinde, işkence uygulamalarında, polisin gün ortası yaptığı infazlarda artışın olması kaçınılmaz. Nihayet öyle de olmaktadır" şeklinde konuştu.

"ÖCALAN, NORMAL CEZAEVİNE ALINSIN"

"Abdullah Öcalan'ın İmralı Adası'ndaki konumunun istismara açık bir durum olduğunu" söyleyen Bozyel, "Bir an önce bu duruma son verilmeli ve Öcalan diğer normal bir cezaevine nakil edilmelidir" ifadelerini kullandı.

"Giderek geniş kapsamlı genel siyasal bir af kanunu ile herkese legal zeminin yolu açılmalı" diyen Bozyel, "Bu acil adımlar atılırken yapılacak iki önemli iş daha var. Birincisi, AB sürecinin gerektirdiği reform sürecini tekrar güncelleştirmek ve ona dört elle sarılmak. Diğeri ise yeni ve demokratik bir anayasa çalışmalarına tekrar başlamaktır" şeklinde konuştu.

"HAK-PAR YEREL SEÇİME KATILACAK"

"HAK-PAR'ın, önümüzdeki yerel seçime katılma kararı verdiğini ve hazırlıklarına başladığını" bildiren Bozyel, "Partimiz, halkımıza ulusal, demokratik ve barışçı bir seçenek sunma iddiasındadır. HAK-PAR, mevcut durumdan ve partilerden rahatsız olanların vicdan rahatlığıyla oy vereceği bir partidir. Partimiz, aynı zamanda, seçim sürecini bütün ulusal demokratik, yurtsever, demokrat ve değişimci güçlerle birlikte yürütmekten ve kucaklamaktan yanadır" dedi.

HABER DİYARBAKIR

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.