1. HABERLER

  2. EDİTÖRDEN

  3. HAC İbrahimce, İsmailce, Hacerce duruştur/ Editörya
HAC İbrahimce, İsmailce, Hacerce duruştur/ Editörya

HAC İbrahimce, İsmailce, Hacerce duruştur/ Editörya

A+A-

 

İbrahimi bir duruşun ibadete dönüştüğü Hac Mevsimini idrak ettiğimiz müstesna bir vaktin içerisinde bulunmaktayız.

Kulun Rabbi için her şeyden vazgeçtiği, ilahi aşkın doruklarına ulaştığı İbrahimi bir duruş, kurban olmaya namzet İsmail’in Rabbine teslimiyetindeki derin sadakat ve tüm bu sahneye dayanacak Hacerce bir metanettir hac.

Yüzyıllar önce yaşanan muazzam bir hadisenin bizlere ibadet olarak yansımasıdır hac. İsmaillerini Rabbi için kurban edenlerin idrak edebileceği bir mahşerdir hac. Hayatın ve ölümün, anlamın ve varlığın sadece Allah’a ait olduğunun, O’nun için yaşamanın bilincidir hac.

Her yıl tüm harici vasıflarından arınarak bembeyaz kefenlere bürümüş milyonları aşan müminin yeryüzü geçididir. Topluca aynı mekânları paylaşarak dünyanın aldatıcı oyalanmasından azade olarak yapılan bir kıyamdır hac.

İslam ümmeti olarak bir hac mevsimini daha yaşıyoruz. İçerisinde bulunduğumuz koşulların burukluğu ve yaşadığımız ağır imtihanların verdiği yorgunluk içerisinde…

Her yanı ateş çemberine dönüşmüş coğrafyamız ve bu coğrafyada acı çeken milyonlarca kardeşimiz, birilerimizin kendisine zindan ettiği sapkınlık ve kurbansızlığın bedelini yaşamakta. Ne kendimizi ne de kendimizi engelleyen maliki olduğumuzu sandığımız geçici dünya nimetlerini kurban edemeyişimizin bizi sürüklediği zillet bataklığında maalesef bedel ödüyoruz. Bu tavırsızlığımızın hem dünyamızı hem ahiretimizi mahveden yönü bulunmaktadır.

Bu yaşadığımız mutlak bir kader değildir. İmtihanın farkına varıp İbrahimce, İsmailce, Hacerce davranabildiğimiz zaman bu kader değişecektir. Bu kaderi değiştirmeye aday olacak adımlar atıldığında Haccımız, Vakfemiz, Tövbemiz yerini bulacaktır.

Ufkumuz Haber ailesi olarak haccın ve Kurban Bayramının İslam Ümmetine ve tüm insanlığa hakkıyla kulluğa açılan bir eyleme, tövbeye ve arınmaya dönüşmesini temenni eder ve tebriklerimizi sunarız.

Editörya

 

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.