1. YAZARLAR

  2. Halis AÇAR

  3. "Güneye saldırırlarsa burayı Vietnama çeviririz."(!)
Halis AÇAR

Halis AÇAR

Halis AÇAR
Yazarın Tüm Yazıları >

"Güneye saldırırlarsa burayı Vietnama çeviririz."(!)

A+A-

Son Bezele baskını ve ardından Diyarbakır bombası Kürd ve Türk kamuoyunda oldukça yoğun tartışmalara neden oldu.

Bu tartışmalara hem Türk resmi çevreleri hemde pkk yönetimi birbirine benzer ve bizlerin oldukça tanıdığı açıklamalarıyla katkıda bulundu.

PKK`nin asıl ploitikasını ve stratejisini bir biçimde gölgeyerek günlük eylemlerle içinde bulunduğu çıkmazı saklama çabalarının faturası ne yazıkki anlamsız , hedefsiz , geleceksiz ve boş bir savaşı dayatıyor.

Savaş evet ancak ne için , hangi siyasal çıkışlar için savaş.?

Demokratik cumhürriyet ve ortak devlet çağrıları yapan PKK ortağının askerlerini öldürerekmi bu devleti demokratikleştirecek..?

Hangi siyasi mantik , hukuk ve strateji ortak bir devlet ve birlikte demokratikleşmeyi öne sürenlerin birbirleriyle savaşmasını getirir.

Ortak devleti kuracağınız güçle yarattığınız bu kan davasını nasıl cözeceksiniz.?

PKK çıkıp nerde ne zaman bu savaşın asıl nedenini vede özel olarak Bezele baskınının hedefini açıklayacak.

PKK nin bezele baskını kendini , önderliğini ve siyasi duruşunu inkardır.

Acaba gerçekte PKK kendi siyasi , politik ve stratejik duruşunu inkarmı ediyor ?

Bizce hayır.

Kemalizmle kan kardeş olmuş bu hareket ve onun öncüleri Türkiyede Kemalizmin yada modern deyimiyle ulusalcılığın en güclü ayağı olan TSK ile ne savaşı verecek .

Öcalan ın imralıdan yaptığı açıklamalarda ordu ve özellikle Kemalizm ile akrabalığı bu kadar ayan beyan ortadayken PKK kime karşı savaşıyor.?

Kemalizmi dolayısıyla resmi devlet ideolojisini karşısına almayan bir gücün konumlandığı yer gerçekte bir savaş`mıdır yoksa çeşitli gerekçelerle başta TSK nin olmak üzere Resmi Devlet ideolojisinin içinde bulunduğu çıkmazdan kurtulmasını bir diğer deyimiyle statükocu TC egemenlerinin elinin güçlenmesini sağlamakmıdır.?

Aklı başında her siyasetçi , siyaset stratejisi ile ilgilen uzman pkk nin siyasal duruşu ile askeri duruşu arasındaki derin , anlaşılmaz çelişkiyi görebilir.

Program ve stratejisinde savaşı gerektirecek tek bir belirleme olmayan PKK neden bu savaşı sürdürür.?

Bezeleyi PKK`nin zaferi olarak belirleyen ve zafer naraları atan çevrelere sorularımız bitmiyor , bitmez.

Bu çevrelerin bize vermesi gereken yanıtlar var öyle ajitatif hamaset tellalığı yapmaksızın bize net anlaşılır yanıtlar vermeleri gerekiyor.

Bezele bir zafer ise bu zafer neye karşı alınmıştır. ?

PKK`nin hangi siyasal plan ve programına uygun bir zaferdir.?

17 yada 62 Türk askerinin öldürülmesi sonucu nasıl bir zafer kazanılmıştır.?

Unutulmasınki aynı baskında 9-23 Gerillada yaşamını yitirmiştir. hangi nedenle biz insanlar bu ölümlerin üzerinden zafer naraları atabiliyoruz.?

Bir yandan ortak vatan , barış , halk kardeşliği , demokratik cumhürriyet. türkiye yurtseverliği gibi söylemlerde bulunacaksınız.

Kemalizmin yeniden inşasının Türkiye için en gerekli şey olduğunu söyleyeceksiniz beri yandan bu ortaklıkları kuracağınız "kardeşlerinizi" baskınlarla öldüreceksiniz.bunu anlamak mümkün değil.

Denilecekki TC`de bizi öldürüyor evet bu doğru TC`de bizi öldürüyor çünkü ne TC için nede Sizin için bu danışıklı kirli oyunda yaşamını yitirenler umrunuzda değil.

Yinede Sömürgeci Faşist TC ve Onun faşsit egemeni TSK`nin Kürdistandaki terörü lanetlenmelidir ve kuşku yokki bu terör odağına Kürd halkı bir bütün olarak gerekli yanıtı vermelidir biz bundan yanayız.

Sorumuzu baştan alalım. bu gün sayısı 3.000 ila 5.000 arasında iddia edilen silahlı kuzeyli Kürd gençleri neden savaş konumundadır.?

PKK nin bu günkü varlığı neyin güvencesidir..?

Bağımsız birleşik Kürdistanınmı..?

Eğer evet deniyorsa (ki denmiyor) o halde ortak cumhurriyet , mısaki milli , üniter devlet vs neyin nesidir.?

Hadi diyelimki öcalan esaret altındadır sözüm ona siyaset yapıyor. peki PKK nın "medya savunma alanlarında" bulunan kurmaylarının böyle bir yaklaşımı varmi..?

Kürd halkının ve vatanın özgürleşmesi üzerine bütün pkk kurmaylarının yazdığı çizdiği tek bir satır varmidir..?

Yine derin bir yanılgı sözkonusu ki buda son Bezele baskını sonrası daha yüksek sesle dillendirilen TSK nin eleştirilmesi . Bazı aklıeveller bunu PKK nin başarısı olarak vurguluyorlar.diyelimki öyledir.pekide bundan size ne.?

Savaştığınız , düiman olarak nitelediğiniz Türk halkı ve onun basını ordusunu eleştiriyor ve bu eleştirilerin istisnalar dışında kalan genelindeki beklenti/vurgu TSK nin Kürdlere karşı daha çok can alması daha aktif olması ve Güneyde içinde olmak üzere Kürd vatanının ilhak etmesidir.

Yani O`nlarca olumsuz , eksik ve işlevsiz olan orduları tartışılıyor bu tartışmadaki beklenti bir çöküş değil aksine mevcut durumdan daha aktif hale getirilmesidir.

Örneğin TSK`yi son dönemde eleştirenlerin kaçı yada hangisi Kürdistanda yeniden uygulanması beklenen olağanüstü hal , en kanlı dönem olan 90.95 yıllarında katliamlar yapan ve daha sonra bölgeden çektirilen özel ordu (özel tim ) sayısının artırılarak yeniden konumlanması kararına karşı çıkmıştır.?

Kaldıki bu tartışmalar hiçte yeni değildi son milletvekili seçimlerinde O Ergenekoncuların basını çektiği Cumhürriyet mitinglerini unuttukmu.O mitingleri organize eden bu ordu değilmiydi ve bunu eleştirenler aynı insanlar değilmiydi.ordunun (TSK) net tavrına rağmen %47`lik bir oranda AKP iktidar olmadımı AKP oylarının sahipleri bu Kemalist statükocu orduyu eleştirmiyormuydu.Kara Kuvettleri komutanı hakkında Şemdinli davasında açılan davayı anımsamıyormuyuz.?

 

Kuşku yokkı Bezelenin bu tartışmaların sesinin yükseltilmesinde etkisi vardır ancak bu aynıların başarısı değil.TSK`nin Güney Kürdistandaki üçüncü kolu olan PKK`nin ise hiç değil.

Karayılan ve Karasu`nun yaptığı açıklamalarda bizim daha önce tanıdığımız o klasik söylem mevcuttur Güneye saldırırlarsa burayı Vietnama çeviririz..?

Ajitatif bir proganda olan bu söylem kulağa hoş geliyor ancak sadece bir ajitasyondur.

Birileride kalkıp sormazmı madem Güneyi Vietnama çevirecek kadar güçlüsünüz o halde neden asıl çıkış noktanız olan kuzeyi Vietnamlaştirmiyorsunuz , kim size engel oluyor.

Neden Kuzeyde gerillanın önceleri güçlü olduğu bütün bölgeleri terkettiniz.?

Neden TSK`yi güneye davet ederek orayı Vietnamlaştiriyorsunuz , derdiniz ne..?

Siz kuzey Kürdistanlı bir hareket değilmisiniz kuzey önderliği(!) değilmisiniz. Güneyde Güney Halkını ve topraklarını temsil eden bir devlet , parlamento ve düzenli ordu yokmu..?

Bir yandan Türkiyelisiniz , Türkiyenin Kemalist demokrasi ile kurtulacağını iddia edeceksiniz .Demokratik Cumhurriyet Türk ve Kürt halklarının kurtuluşudur diyeceksiniz.

Kürd dilinin ve kimliğinin TC anayasası güvencesine alınmasını önereceksiniz.

Beri yandanda bu önermeleri yaptığınız barışmak istediğiniz gücü Güney Kürdistana davet edeceksiniz oda yetmeyecek Güney Halkının iradesini hiçe sayıp gelirseniz burayı Vietnam yaparız diyeceksiniz.

Evet Güneye Saldırırsanız burayı Vietnama çeviririz söyleminin altında yatan gerçek açık ortada.

Gelin Güneyi işgal edin , ilhak edin ve Güneyde dahil olmak üzere Türkiyeyi büyütelim dir.

Sizler Kardeş olabilirsiniz hatta Kuzey Kürdlerinin "önderliğide" olabilirsiniz.Milliyetçi Kürdlere düsmanda olabilirsiniz ki öylesiniz.

Ancak bilmenizi isterizki bizim kardeşlerimiz öncelikle Kürdistanın Dört parçasında yaşayan Kürdlerdir ve istemimiz Kürdlerin Bağımsızlığıdir.

Kemalizm ve savunduğunuz Kemalizm açılımlı Demokratik cumhurriyet bögedeki hiç bir halka ve inanca yarar getirmeyecektir.

Sonuç olarak PKK`nin Güney Kürdistandaki varlığı TC`nin Güneyi ilhak etmesi amaçlıdır .Bezele ve Vietnamlaştırırz söylemleri bu sürece hizmet eden bilinçli bir söylemdir , ne yazıkki geniş bir kuzeyli Kürd kesiminin dumura uğratılmış beyinlerinde bu söylem kahramanlık marşları gibi algılanıyor.

selam ve saygılar

nasname

Önceki ve Sonraki Yazılar