1. YAZARLAR

  2. Muhammed Taha Uğurlu

  3. GÜNDEM FİLİSTİN
Muhammed Taha Uğurlu

Muhammed Taha Uğurlu

Yazarın Tüm Yazıları >

GÜNDEM FİLİSTİN

A+A-

 

“İsrail Gazze’yi bombaladı; En az 3 Filistinli hayatını kaybetti.” Bize hiç yabancı gelmeyen bu haber başlıklarını girdiğimiz Ramazan ayında bir kez daha hatırlamış olduk. Neredeyse her Ramazan ayında yaşadığımız bu durum, artık İslam dünyasında pek de tepki uyandırmıyor malesef. Belki de İsrail, yıllardan beri yaptığı bu zulümler neticesinde İslam toplumu üzerinde bir öğrenilmiş çaresizlik yarattı.

Çünkü Filistin coğrafyasında yıllardan beri süren bu soruna yönelik Müslümanlar tarafından çözüm önerileri artık pek de gündeme getirilmiyor. Bu soruna yönelik gösterilen göstermelik tepkiler ya İsrail’in Gazze üzerine bomba yağdırdığı zaman ya da ABD’nin İsrail’in lehine yaptığı ayrımcı politikalar neticesinde gösteriliyor.

Bu da gösteriyor ki Müslüman bir “birey, televizyonda Filistin zulmünü herhangi bir tuvalet kağıdı reklamıyla aynı duyarsızlıkta izlemekte. Televizyonun kapanması o birey için Filistin meselesinin bitmesi anlamına geliyor.”

Filistin halkının yaptığı bu onurlu direnişin bir parçası olmak birçoğumuza ağır geliyor belki de. Bizlerin, yıllardan beri süregelen bu mücadelenin geri planında kalmış olması Filistin halkını kendi topraklarında yalnız bıraktı. Böylelikle kendi coğrafyasında yalnız kalan Filistinlilere, İsrail’in çeşitli yollarla yaptığı zulümler yıllar geçtikçe artarak devam etti.

Filistin topraklarında hızla sürmekte olan İsrail yapılaşması ise bunun en basit örneğidir. Her ne kadar uluslararası kuruluşlar tarafından bölge için iki devletli bir çözüm önerilse de bugün bunun mümkün olmayacağı bir gerçek. Avrupa ülkelerinin bu konudaki gayri samimi tavrı, ABD’nin yandaş politikaları ve İslam dünyasının sessizliği bunun bariz göstergeleridir. Özellikle Suudi Arabistan devleti yöneticilerinin ABD kuklası bir siyaset izlemesi hem Filistin halkını hem de birçok duyarlı Müslümanı derinden yaralamaktadır.

Şu bir gerçek ki İslam dünyası içerisindeki hiç bir sorun Batı eliyle tam anlamıyla çözümlenemez. Büyük oranda emperyalistlerin oluşturduğu günümüz dünya düzeninde hakkaniyet ve adalet geri plana itilmiştir. Bundan dolayı Batı, Müslümanlar içindeki sorunları kendi menfaatinden bağımsız bir çözüme kavuşturmaz. Müslümanların kendi sorunlarını halledebilmesi gerekir.

Bu da dünya siyasetinde söz sahibi olmakla gerçekleşebilir. Bugün dünya yüzeyinde büyük bir çoğunluğa sahip olan Müslümanlar, aynı zamanda büyük bir potansiyele de sahiptir. Özellikle Orta Doğu’daki Müslüman ülkelerin ciddi anlamda ekonomik potansiyelleri bulunmaktadır. Bu potansiyelleri kullanmak için de nitelikli ve duyarlı liderlerlere ihtiyaç vardır. Müslüman devletler ne zaman kendi potansiyellerini doğru olarak kullanırsa o zaman Filistin de dahil olmak üzere bir çok Müslüman millete bu dünya yüzeyinde yer olacaktır.

 

           

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.