1. HABERLER

  2. ARŞİVİMİZ

  3. Gül'den Taraf'a gecikmeli yanıt
Gül'den Taraf'a gecikmeli yanıt

Gül'den Taraf'a gecikmeli yanıt

A+A-

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, geçtiğimiz günlerde Hakkâri'den gelen heyeti kabul ederken, kendisine atfen bir gazetede çıkan 'Burada söyleyemeyeceğim şeyleri de düşünüyorum. Hatta sizin de bana söylemek isteyip söyleyemediğiniz şeyleri biliyorum ve size katılıyorum" şeklindeki söze sert çıktı.

Böyle bir sözü sarf etmediğini belirten Gül, "Ben inandığım, doğru bildiğim her şeyi korkmadan yaparım. Bu makamda oturanlar hiçbir şeyden korkmaz." dedi.

Cumhurbaşkanı Gül, Türkmenistan'a hareketi öncesi Esenboğa Havalimanı'nda gazetecilerin sorularını cevaplandırdı. Gül, Çankaya'da kabul ettiği Hakkari heyetine hitaben söylediği sözlerin hatırlatılması üzerine, bu konu ile ilgili daha önce önce açıklamalarda bulunduğunu ve bunu haber yapan gazetenin düzeltme yapmak zorunda kaldığını kaydetti. Gül, fırsat buldukça Türkiye'nin değişik bölgelerine ziyaretler gerçekleştirdiğini söyledi. İlk ziyaretini Doğu ve Güneydoğu'ya yaptığını hatırlatan Cumhurbaşkanı, "Bölgeye yapacağım gezi ile ilgili şu an kesinleşmiş bir tarih olmamakla birlikte tabii ki her zaman gerek görürsem bu ziyareti yapacağım. Tabii Türkiye'nin her bölgesinden olduğu gibi zaman zaman heyetleri kabul ediyorum. Geçenlerde Hakkari'den bir heyet kabul ettim. Şehrin ileri gelenleri ile açık konuştum. Gazete bu yönde bir haber yazdı. Ertesi gün yalanladık. Gazete de bu haberi düzeltti. Ben bir kez daha söyleyeyim, inandığım doğru bildiğim her şeyi korkmadan yaparım. Bu makamda oturanlar hiçbir şeyden korkmaz. Ve açıkça söylüyorum, yeter ki doğru ve faydalı olduğuna inandığım şey olsun. Bunu demokratik çerçevede yaparım. Gazetede çıkan haber doğru değildir." şeklinde konuştu.

"İLİŞKİLERİMİZ KARDEŞ ÜLKELERE YAKIŞIR ŞEKİLDE GELİŞİYOR"

Yapacağı çalışması ziyareti hakkında bilgi veren Gül, gezinin iki ülke arasındaki ilişkilerin geliştirilmesinde önemli bulduğunu söyledi. Gül, ziyarette Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbangulu Berdimuhammedov ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile üçlü bir zirve yapacağını söylerken, "İlişkilerin kardeş ülkelere yakışır bir şekilde gelişmesini memnuniyetle karşılıyoruz ve destekliyoruz." dedi.

Gül, şöyle konuştu: "Esasen bu buluşmanın dünyada ve bölgemizde çok önemli gelişmelerin yaşandığı şu dönemde üç kardeş ülke arasındaki ilişkilerin daha ileri seviyeye taşınması, işbirliği ve dayanışmamızın her alanda geliştirilmesi, ülkelerimizin ortak ilgi alanına giren gelişmelerin ve uluslararası konularda görüş alışverişinde bulunulması açısından önemli bir dilayog zemini oluşturacağına inanıyorum. Bölge ülkeleri arasında kesintisiz diyalog zemini ve sağlıklı iletişim kanalları temelinde güçlendirilmiş ilişkiler bölgesel işbirliğinin hayata geçirilmesine fırsat vermekte ve büyük projelerin bölge halkı çıkarı istikametinde uygulanmasını kolaylaştırmaktadır."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.