1. HABERLER

  2. ARŞİVİMİZ

  3. Gül'den Kürtçe TV yorumu
Gül'den Kürtçe TV yorumu

Gül'den Kürtçe TV yorumu

A+A-

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, TRT'nin Kürtçe yayın yapıyor olmasını çok anlamlı bulduğunu belirterek, "Bunun, halkımızın birliğini, beraberliğini daha da pekiştireceğini ümit ediyorum. Herkes şunu görecek ki herkes bu ülkenin sahibidir, herkes bu ülkenin onurlu, eşit vatandaşıdır ve herkes kendi kültürünü varsa farklılıklarını güzel bir şekilde ifade edebilmektedir" dedi.

TRT 6, saat 19.00'da İstiklal Marşı'nın okunmasıyla deneme yayınını noktalayarak yayın hayatına resmen başladı. Kanalın ilk programı TRT Arı Stüdyosu'nda canlı olarak gerçekleştirildi. Nilüfer Akbal ve Rojin'in hem sunuculuk yaptığı hem de şarkılar seslendirdiği programda, yayınlara ilişkin bilgi verildi. Programda, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın TRT 6'ya ilişkin mesajları da ekrana geldi.

Cumhurbaşkanı Gül, Kürtçe dublaj ve Türkçe alt yazıyla yayımlanan mesajında şunları söyledi:

"Ayrıca ben bunun kötü niyetli insanların bazı konuları istismar etmesini de bu şekilde önleyeceği kanaatindeyim. O bakımdan faydalı görüyorum."

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da, yine Kürtçe dublaj ve Türkçe alt yazıyla yayımlanan mesajına, TRT 6'nın Kürtçe yayına başlamasını çok önemli bir açılım olarak gördüğünü ifade ederek başladı. Başbakan Erdoğan, şunları kaydetti:

"TRT'nin Kürtçe yayını Kürt kökenli vatandaşlarımızın aidiyet bağlarını daha da güçlendirecektir. Etnik kökenimiz, inancımız, yaşam biçimlerimiz farklı olabilir. Ama unutmamamız gereken bir şey var: Bizi birleştiren çok güçlü ortak değerlerimiz var. Bunların başında da Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı gelir. Bizi birbirimize bağlayan değerlerimiz, ırk ya da kan bağından çok daha üstün çok daha sağlam bir bağdır. Onun için farklılıklarımızdan korkmaya gerek yok. Ortak bağlarımız daha çoktur, daha sağlamdır. Farklılıklarımızı zenginlik olarak görmek ve yaşamak bizi birbirimizden uzaklaştırmaz tam aksine daha da yakınlaştırır. Bizi bölmez daha da birleştirir. Birbirimize daha çok bağlar, bizi zayıflatmaz daha da güçlendirir. Bölücü, ayrımcı, dışlayıcı ırkçılık tehlikesine karşı milletimizin bütün fertleri olarak birbirimizi daha iyi tanımaya ve anlamaya çalışalım. Daha sıkı kucaklaşalım. Refah ve özgürlüğün düşmanı olan terör ve şiddete karşı, demokrasiye daha çok sahip çıkalım. Dil bir zarftır aslında, bir iletişim aracıdır. Evet zarf da önemlidir ama asıl önemli olan içinde taşıdığı mesajdır."

Başbakan Erdoğan mesajını, Türkçe ve Kürtçe "TRT 6 hayırlı olsun" diyerek tamamladı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.