1. YAZARLAR

  2. Zülfikar Furkan

  3. Güce Tapınma
Zülfikar Furkan

Zülfikar Furkan

Yazarın Tüm Yazıları >

Güce Tapınma

A+A-

 

İnsan, karakteri itibariyle çok da güçlü bir varlık değildir. Yaradılışı gereği, kendinden güçlü olana biat etmeye, zayıf olanı da ezmeye meyillidir. İnsanlar kuvvetlinin şemsiyesi altına girerek hem kendilerini kuvvetliden gelebilecek zararlara karşı korur, hem de onun kuvvetinden yararlanarak kendine statü ve güç sağlamaya çalışırlar.

İnanç, Eğitim, Kültür, Sanat ve Edebiyatta gelişmemiş toplumlarda güce tapma, güçlünün yanında yer alma, güçlüden çekinme ve korkma daha belirgin olarak görünür. Hak ve adaletten, inanç ve ahlaktan uzak bu aşağılık anlayış maalesef toplumsal değişimi savunan, Allah'ı tek ve biricik otorite olarak gördüklerini iddia eden kişi ve kurumlarda da görülmeye başlandı ne yazık ki. Hak ve adaletin karşıtı olan zulüm bu şekilde ortaya çıkar. Zulüm kelimesi Kur'an bünyesinde küfür, şirk, kötülük, baskı, işkence, haksızlık anlamlarında kullanılmıştır. Zulüm, varlık düzeninde yozlaşma ve yabancılaşmaya sebep olmaktadır. Ve bu anlamda en büyük zalim, insandır. Çünkü yaradılış düzenini ve tabiattaki denge ve ahengi bozan tek varlık insandır. Bütün zulümler insan elinin ürünüdür. Haksızlığa karşı üç maymunu oynayan geniş halk kitlelerinin inanç ve düşünce yapılarının tarih boyunca benzerliğini az çok okuyan herkes bilir.

Zalimlerini kendi eliyle yaratan reayalaşmış kitlelerin, mutlu yarınlar için kendisini uyaranlara, yardakçısı olduğu ekabirlerin hatırı için yönelttiği ‘suçlamalar’ tarihin her döneminde aynı olmuştur. 'Bozgunculuk, fitne çıkarma.' Yardakçılık uğruna kapitalist üst sınıfı yaratıp besleyen bağımlı ve aciz zihniyetin temel özelliği dün nasılsa, bugün de öyledir. Her devirde de öyle olacaktır. Her devirde öyle olmasaydı zamanlar üstü kitapta yer almazdı. Bugün, geri kalmış coğrafyalardaki bu garip düşünce sahiplerinin üst sınıftaki yöneticilere avukatlık yapmaları sonucu şöyle bir psikolojik vaka ortaya çıkmaktadır. “Vay be! Ben neymişim, bak bensiz olmuyormuş, ben olmasam işler yürümez, her şey çökermiş. Ben de, bana verilen bu payenin kadru kıymetini bilip bana yal çadırları hazırlayan, mal, mülk, mevki veren efendilerime sadakatimi göstermeliyim. Efendilerime ‘posta koymaya kalkan’ din-iman bozuculara da hadlerini bildirmeliyim."

Ülkemizde son günlerde bürokrasinin üst kademesinde yer alan atanmış bir Vali ve eğitimin en tepesindeki bir Rektörün daha alt kademedeki astlarına karşı sergiledikleri tutum ve davranış toplumun her kesiminden büyük bir tepki topladı. Olayların şekil, içerik, öncesi ve sonrasına girmeden o anda orada bulunan kitlenin zahirde hakkın yanında olmaktan ziyade, güçlü olanın yanında yer alan tutumları asıl irdelenmesi gereken konu olmalıdır. Güçlü pozisyonda bulunan Valinin yanında şakşakçılık yapmak, Rektörün yanında ise sessiz kalmak tipik reaya olmanın göstergesidir. Güçlünün yanında olmak, zayıfı ezmek, yok etmek tarih boyunca görünen hastalıklı ruh halinin belirtisidir. Günümüzde daha belirgin olarak ortaya çıkan bu hastalık, kişiden kişiye, toplumdan topluma geçerek yaygın yaşam tarzı haline gelmiştir. Bu yanlışı dile getiren, farklı yol ve yöntemler geliştirenler ise yalnızlığa veya farklı yollarla cezalandırılarak toplumun dışına itilmekteler. Arkadaşı, dostu, akrabası veya komşusu olsun zayıf olduğunda sırtını dönme, güçlü olduğunda ise yanında olmaya çalışma temel anlayış haline geldi/getirildi.

İnsan ömrü boyunca bu hadiselerin çeşitli türleri ile karşılaşmaktadır. Adalet ve merhametin bir gün kendilerine de lazım olacağını eninde sonunda öğrendiklerinde ise iş işten çoktan geçmiş olacak. O esnada koparacağı vaveylanın da hiç bir işe yaramadığını büyük bir üzüntü içinde anladığında artık hiç bir şeyin eskisi gibi olamayacağını görmüş olacak.

Esasında doğu (İslam) medeniyetinde olması gereken Hakkı savunma, adil olma, haklının yanında yer alma, güçlüye (gücüne rağmen) hatasını yüzüne karşı uygun bir metodla söyleme, zayıfın elinden tutup onun yanında yer alma gibi güzel hasletleri kaybettiysek şapkamzı önümüze koyup düşünmemiz gerekir. Niye böyle olduk, nerde hata yaptık ve çözümü nasıl olacak? gibi sorulara cevap bulmadan bu durumdan kurtulmamız mümkün değil. Toplumumuzun yaşam tarzının yabancı olduğu, kendilerini yanlış yolda gördüğümüz ve onlar için hidayet(!) dilediğimiz emperyalist bir zihniyetle yönetilen ABD halkının haksızlık karşısında gösterdikleri tutumlarını anlatan Habertürkten Neva Çiftcioglu Banes' in yazısıyla bitirelim.

İş ve eş gereği ABD Houston Teksas’ta yaşıyorum. Geçen hafta başımdan geçen ilginç ve gerçekten çok etkilendiğim olay, evime yakın bir postanede gerçekleşti. Yeni yıl hediyesi olarak internet aracılığıyla satın aldığım kol saati paketten camı çatlamış çıkınca, vakit kaybetmeden derhal iade formunu doldurup soluğu postanede aldım.

Postaneye girdiğimde 20-25 kişi kuyrukta hizmet bekliyordu. Burada Noel de yaklaştığı için marketten bir ekmek bile alınsa mecburen onlarca insan arkasında sıraya dizilip normalden çok daha uzun süre beklemek zorunda kalınıyor. Hizmet eden sayısı sadece 2 kişi olunca, hele bir de hizmet edenler işinden, canından bezmiş bir suratla ve isteksizliğin yansıdığı süratle iş görünce bekleme süresi sabırları zorlayacak düzeye tırmanıyor. Girdiğim kuyrukta arkama döndüğümde bir 30-35 kişinin daha geldiğini gördüm. “Neyse, en azından ortalardayım” diye sevinme payı çıkardım.

Tam 40 dakika sonra sıra bana geldi. Paketi görevliye uzattım, “Adresler üzerinde yazılı” dedim. “Paketi neden bantla kapatmadınız?” diye sordu. Girişteki “Paket içeriğini görmek isteyebiliriz. Lütfen paketlerinizi açık bulundurunuz” uyarısını gösterdim. Sesini yükselterek sinirle “Kapıda ne yazdığını iyi biliyorum. Derhal paketinizi bantlayın” dedi. Sıradaki herkes artık bizi dinliyordu.

Yanı başındaki bantı göstererek, “Rica etsem verebilir misiniz?” dedim. Yanıt yine aynı yüksek sesle geldi: “Hayır, o bant bana ait, müşteri kendi bantını kullanacak!” “Yanımda bant yok, sizin bant için para ödesem…” dediğim an görevli hanım sesini daha da yükseltti. 3 adım ötede, bir ayakkabı kutusu büyüklüğündeki, sadece paketleme servisleri için yapılmış 20 dolarlık bantı işaret ederek satın almamı istedi. “15 santimetrelik kutu için bana o bantı aldırmanız size mantıklı geliyor mu?” diye sordum. “Bantı al ve derhal sıranın sonuna geç!” diye bağırırken sinirden kıpkırmızı kesilmişti. Aynı hışımla kuyruktaki bir sonraki kişiyi (“Sıradaki” anlamına gelen) “Next!” diye çağırdı.

İşte o an dondum kaldım… Çünkü sırada hiç kimse ilerlemedi. Sıranın başındaki beyefendi, “Şu kutuyu derhal bantlayın ve hanımefendinin işini bitirin önce” dedi. Görevli öfkeyle bağırıyordu: “Anyone else… Next!” 30 kişi yerinden kıpırdamıyordu. İkinci görevliye de gitmiyorlardı. Hizmet durmuştu. Sıradan bir yaşlı bayan, “76 yaşındayım ve dizlerim ağrıyor, ama o bayanın paketini bantlayıp görevinizi yerine getirmediğiniz sürece buradan bir adım atmıyorum” dedi. Görevli elimden paketi sinirle çekip kutuyu benim söylediğim postane bantıyla yapıştırdıktan sonra ödememi alana kadar karmakarışık duygularla kalakalmıştım. Neredeyse ağlamak üzereydim. Sıraya dönüp “Thank you all” (Hepinize teşekkürler) diyebildim sadece… Gülümseyerek el salladılar.

Dışarı çıkıp arabama oturunca kontağı çalıştırmadan bir süre park yerinde düşündüm. Herkesin işi gücü var. Nasıl oldu da tek bir kişi “Acelem var” diyerek sıranın önüne atlamadı? Nasıl oldu da onca kişi bir kişiye yapılan haksızlık için tepki gösterdi?

O sırada benden hemen sonraki yaşlı beyefendi işini tamamlamış, dışarı çıkmıştı. Arabama yaklaştı, pencereyi açtım. Gülümseyerek kafamdan geçen soruları yanıtladı:

“Size yapılan bu yanlış için üzgünüm. Doğada hayvanlar, ağaçlar ve hatta mikroplar birbirleriyle bağ içerisinde hareket ederken biz insanlar birbirimizden çok koptuk. YANLIŞ, anında tespit edilerek sineye çekilmeden, derhal toplu olarak tepki gösterilmez ise ‘NORMALLEŞTİRİLİR’. O hizmet eden bayan bir dahaki sefere yanlış yaparken iki kez düşünecek. Biz görevimizi yaptık. Hadi size iyi seneler…”

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.