1. HABERLER

  2. ARŞİVİMİZ

  3. Gray: ABD hegemonyası dönemi bitti
Gray: ABD hegemonyası dönemi bitti

Gray: ABD hegemonyası dönemi bitti

A+A-

Siyaset ve Ekonomi profesörü İngiliz Filozof John Gray The Observer gazetesinde “Amerika hegemonyasının kırılma noktası” adıyla yayımlanan makalesinde Amerikanın dünyaki egemenliğinin sona erdiğini ileri sürdü.

“Black Mass: Apocalyptic Religion and the Death of Utopia” (Şeytana tapanlar: Vahiysel din ve Ütopya’nın ölümü), Küresel Yanılgılar ve Liberalizmin İki Yüzü gibi kitapların sahibi de olan filozof Gray, Berlin duvarının yıkılmasıyla dağılan Sovyetler Birliği gibi yaşadığı mali kriz nedeniyle Amerika’nın da çökeceği, iddiasında bulundu.

Dünya piyasalarının yaşadığı süreci bir mali krizden çok daha öte olarak değerlendiren Gray süreçle birlikte tarihi bir jeopolitik değişim oluşacağını bu değişimiyle birlikte dünyadaki tüm güç dengelerinin sonsuza dek değişeceğini ve II. Dünya Savaşı’ndan bu yana süren Amerikan hegemonyasına son vereceğini söyledi.

Yazar, Amerikan hegemonyasının gerilediğine kanıt olarak Venezuella Devlet Başkanı Hugo Chavez’in Amerika’nın gücüyle alay etmesi ve bu alayının cevapsız kalmasını gösterdi.

Gray Amerika’nın mali sistemini devletleştirmesiyle Amerikan serbest piyasasının kendi kendini bitirdiğini piyasalar üzerinde egemenliğini sürdüren ülkelerin ise güvenli olmaya devam ettiğini belirtti.

Yabancı ülkeler tarafından piyasaları kurtarma operasyonu hakkında uyarılarda bulunan Gray, Amerikan kapitalist sistemini tekelinde bulunduran devletlerin ileride Amerikan ekonomisine yön vereceğini ileri sürdü.

Yazar Amerikan mali piyasalarının yaşadığı bu tehlikeli sürecin nedenini Amerikan bankalarının birbirleriyle sürekli rekabet halinde olmalarına bağladı. Yazara göre bu durumun sorumlusu Amerikalı yöneticilerdir.

John Gray, “Ticareti kural ve sistemlerden kurtarma ideolojisini benimseyen Amerika’da hâkim siyasi tabaka yaşadığımız kaosunun sorumlusudur” dedi.

Yazar son olarak ABD’nin uzun bir süre daha en büyük ekonomik güç olmaya devam edeceğini ancak mevcut krizin aşılmasıyla yeni süper güçlerin Amerikan mali sisteminin maruz kaldığı zarardan istifade edeceğini Amerika’nın ise geleceğini tayin edemeyen sade bir güç olarak kalacağını savundu.

Haber Merkezi / TIMETURK

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.