1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Göstericiler Rabia'ya yürüyor: Bir ölü
Göstericiler Rabia'ya yürüyor: Bir ölü

Göstericiler Rabia'ya yürüyor: Bir ölü

Mısır'da tüm şehirlerde cuma namazı sonrası protesto gösterileri var; Kahire'de Rabia Meydanı'na yürüyen göstericilerin üzerine gerçek mermilerle ateş açıldı

A+A-

Mısır'da darbe karşıtları, cuma namazının ardından başkent Kahire başta olmak üzere ülke genelinde kent ve kasabalarda gösteriler düzenliyor. Gösterilere bazı yerlerde güvenlik güçlerinin müdahalede bulunduğu belirtiliyor. İddiaya göre gösterilerde bir kişi öldü.

Kahire'nin farklı bölgelerinden Rabiatul Adaviyye Meydanı'nın bulunduğu bölgeye gelen binlerce gösterici meydana girmek için hareket etti. Polis ve asker göstericilerin önüne barikatlar kurara ve etten duvar oluşturarak meydana girmelerini engelliyor.

Darbeyi Ret ve Meşruiyete Destek için Ulusal İttifak Hareketi son günlerde yaptığı çağrıda herkesin başta başkent Kahire olmak üzere meydan ve sokaklara inmesi ve protestolarını aralıksız sürdürmesini istedi.

Rabia Meydanı'nda başlayan 28 Haziran tarihli gösteriler askeri müdahale ardından gelişen olaylarla 99. gününe girerken, rejime direnişin henüz ayakta kaldığı mesajı veriliyor.  "Kahire Devrimlerin Başkenti" adıyla düzenlenen gösteriler, yönetimin Kahire'de sükunetin sağlandığı iddialarına cevap içeriyor.

Özellikle direniş ve protestoların 15. haftası içinde bulunan 6 Ekim Zafer Bayramı kutlamaları'yla tüm dünyaya ve ülke içine birlik beraberlik mesajları vermeyi hedeflerken, "Ulusal İttifakın" tüm hafta boyunca gösterilerin aralıksız devam edeceğini duyurması Mursi yandaşlarının da motive olmalarını sağlıyor. 

Bu mesaj trafiği yoğunluğunda Başkent Kahire'nin kuzeyinde Şobra Hayme, Mühendisin, Nasr City, Ayn Şems, Hilvan, Meadi ve 6 Ekim Sanayi Bölgesi  Giza'nın Haram bölgelerinde protesto yürüyüşleri yapan göstericiler darbe karşıtı ve meşruiyet isteğine ilişkin sloganlar atıyor.

Başkent Kahire'deki gösterilere halkın her kesiminin katıldığı gözleniyor. İskenderiye'de darbe karşıtlarıyla, darbeyi destekleyen göstericilerin karşılaşması üzerine çatışma yaşandı. Güvenlik güçleri göz yaşartıcı gazla taraflar arasında başlayan taşlı sopalı saldırıların önüne geçti. 

Kızıldeniz ve Akdeniz'i birbirine bağlayan Süveyş kanalı kıyılarındaki Süveyş, İsmailiye ve Port Said kentlerinde de gösteri beklentisinden dolayı çok sıkı güvenlik önlemleri alınmıştı. Ülkenin güneyindeki Asyot'ta kent içinde darbe karşıtı gösterilerin yanında "Nezzet Karar" köyünde dün gece yaşanan tutuklamaların ardından bugün toplu protesto gösterileri gerçekleştirildi. 

Öte yandan Delta'da Bahira kentinin Ebul Matamir kasabası Cuma namazının ardından yürüyüş ve araç konvoyuyla darbe karşıtı gösteriler gerçekleştirildi. Munufiye'nin Hatatba, Kuzey Sina'da Ariş, Kalyubiye'de Hanke bölgelerinde de darbe karşıtı benzeri gösteriler sürüyor.

"OYUN BİTTİ" SLOGANLARI

Öte yandan Savunma Bakanlığı önünde de binlerce kişi toplandı. Rabia işaretleri taşıyan göstericiler asker ve polis aleyhinde slogan atarak darbeyi protesto ediyor. Göstericiler “6 Oktobır Game Over” ve 6 Ekimde bizi bekleyin şeklinde sloganlar atıyor. Tahir Meydanı bu gün tanklar tarafından kapatıldı. Darbe karşıtı koalisyon üyeleri 1 Ekim'de Tahrir Meydanı'na girmişti. Öte yandan İskenderiye'de polis göstericileri dağıtmak için göz yaşartıcı bomba kullandı.

KARDAVİ'DEN 6 EKİM İÇİN ÇAĞRI

Dünya Müslüman Alimler Birliği Başkanı Prof. Dr. Yusuf el-Kardavi, Mısır halkına 6 Ekim'de düzenlenmesi planlanan gösterilere katılarak seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'ye destek vermeleri çağrısında bulundu.

Kardavi, Doha'daki Ömer bin el-Hattab Camisi'nde verdiği cuma hutbesinde 6 Ekim'in Mısır için önemli ve tarihi bir gün olduğunu, İslam ümmetinin bu gün ile şeref duyması gerektiğini vurgulayarak, "Mısır halkı, bu önemli gün için sokaklara dökülüp Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'ye destek vermelidir" dedi.

1973 yılındaki Mısır- İsrail savaşının 40. yıldönümü olan 6 Ekim tarihinin önemine işaret eden Kardavi, gençlerin "darbe karşıtı eylemlerini sokaklardan sosyal medyaya kadar geniş alana yaymaları gerektiğini" söyledi.

POLİS VE ASKERE HATIRLATMA

Hutbesinde ordu ve polis kuvvetlerine de çağrıda bulunan Kardavi, barışçıl gösteri yapan halkı öldürmenin haram olduğunu hatırlatarak, göstericilerin korunmasını istedi.

Kardavi ayrıca Mursi'nin yönetimi esnasında başarılı olduğunu ancak idari birimlerdeki eski rejim taraftarlarınca başarılarının önünün kesildiğini, kasten sekteye uğratıldığını savundu.

Öte yandan Savunma Bakanı Abdulfettah Sisi taraftarları, darbeyi ve darbe sonrası belirlenen yol haritasına destek için halkı, Cumhuriyet Sarayı ve Tahrir Meydanı'nda gösteri yapmaya çağırdı.


dunyabulteni

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.