1. HABERLER

  2. ARŞİVİMİZ

  3. Gever'de ANADİL yürüyüşü
Gever'de ANADİL yürüyüşü

Gever'de ANADİL yürüyüşü

A+A-

Kürtçe'nin de eğitim dili olması talebinde bulunan Yüksekova TZPKurdi, Devletten 7 maddelik istekte bulundu.

Yüksekova DTP ilçe binası Önünde bir araya gelen Yüksekova Belediye Başkanı Salih Yıldız, Esendere Belde Belediye Başkanı Hursit Altekin, DTP İlçe Yönetimi, Esendere Belde DTP Teşkilatı, Kesk-Disk, Dives, Muhtarlar, Esnaf Sanatkarlar Odası, Ticaret Odası, Hakkari Barosu, Özgür Yurttaş, Barış Anaları, İl meclis üyeleri, belediye meclis üyeleri, İHD, Küçük Sanayi Sitesi, öğretmen ve öğrencilerin de bir arada bulunduğu binlerce kişi yürüyüşe geçerek Ehmedê Xanî Kültür parkına kadar sloganlarla yürüdüler.

"Katledilen insanlıkla beraber bir halkın dilidir."

Yürüyüşte açılan "Em kurdin, Em perverdehîya zimanê xwe dixwazin, Zimanê min qedexe neke, Bê ziman jiyan nabe, Zimanê me rumeta me ye," dövizleri dikkat çekerken yürüyüş kortejinin önünde de 'Zimanparêzi Welatparêzîye, bê ziman walatparêzî nabe" yazılı büyük bir pankart açıldı.

Ehmedê Xanî Kültür ve Sanat Parkı önünde bir konuşma yapan Yüksekova Belediye Başkanı M. Salih Yıldız, devletin Kürt dili üzerindeki baskıcı ve inkarcı politikalardan vazgeçmesi gerektiğini ifade ederek: "Daha birkaç gün önce Kürt olan ve Büyükçiftlik beldesinde çobanlık yapan tek suçu da Kürt olan bir çoban karanlık güçlerce katledildi. Çoban öldüren, operasyonlarla askerin ölümüne, gerillanın ölümüne, vatandaşın ölümüne neden olanlar şunu iyi bilsinler ki ölen asker sizin oğlunuz değil, polis sizin oğlunuz değil, gerilla sizin oğlunuz değil. Ölenler bu halkın oğullarıdır. Bırakın bu halk bu vahşeti durdursun. Pislikleriniz TV'lerde tartışılıyor. Katledilen insanlıkla beraber aynı zamanda bir halkın dilidir." dedi.

"Kürtlük koruculuk kaldırmaz"

Barış Anaları İnsiyatifi Adına konuşan Zekiye İke: “Xebet, Berivan, Rojda isimlerini kullanan ve evlerinde Kürtçe konuşan bir toplum yaratmalıyız. Bizler kendi dilimize sahip çıkmalıyız. Korucu olan ve bu halkın değerlerini sahiplenmeyenler Kürt değil olamazlar."dedi.

"Hiçbir dil başka bir dile karşı engel değildir"

TZPKurdi adına basın metnini okuyan Besim BAYKAL ise; “Ne yazık ki Türkiye hala 20. yüzyılın zihniyetine göre kendi politikalarını sürdürmektedir. Anlaşılması gereklidir ki artık böyle bir anlayış kabul edilemez. Dünya koşulları böyle bir politikayı kabul etmiyor. Aynı zamanda Kürt halkı da artık uyanmıştır. Böylesi politikaları asla kabul etmeyecektir. Artık Türkiye'nin eski zihniyete dayalı politikasından vazgeçmenin zamanı gelmiştir ve aynı zamanda Kürt dili ve kültürünü kabul etmelidir. Artık dünyada anlaşılıyor ki hiçbir dil başka bir dile karşı engel değildir. Kürtçe de Türkçe'ye engel değildir. 21.YY'da bir dilin yasaklanmasının “insanlık suçu” olduğu ve aynı zamanda utanç verici olduğu herkes tarafından bilinmektedir. Bu açıdan Türkiye'nin aşağıda belirtilen isteklerimizi yerine getirmesi lazım:

TZP'den 7 maddelik talep

1. Kürt dili ve Kürt sorunu çözulmesi için demokratik bir açılım gereklidir. Bu açıdan en uygun model “demokratik konfederalizm"dir.

2. Türk devletinin Kürt dilini resmi bir dille kabul etmesi gerekiyor ve Anayasa güvencesi altına alması gerekiyor.

3. Kürt dilinin okul öncesinden üniversiteye kadar eğitim dili olması gereklidir. Kürt dilinin devlet egemenliğinden çıkarılak yerel yönetimlere devredilmesi gerekiyor. Böylesi bir açılım demokratik konfederalizmin önünü açar… Kurdoloji, Kürt dili enstitülerinin açılması gereklidir ve ünüversitelerde Kürt Dili bölümü, Kürtçe Edebiyat bölümü ve öğretmen eğitim bölümleri açılması gereklidir.

4. Bu istemlerin hepsi için de Türkiye Kürt dili ve kültürü üzerinde asimilasyon politikaları gerçekleştirmiş ve gerçekleştirmektedir. Bu açıdan da Kürt halkından özür dilemeli ve bu tahribatların derhal giderilmesi gerekiyor.

5. Kürtlerin yaşamış oldukları bölgelerin orijinal Kürtçe isimleri değiştirilmiştir. Bunların hepsi eski gerçek ismleriyle düzeltilmelidir.

6. Kürtçe yapılan dini ibadetilerin önündeki engellerin kaldırılması gerekiyor.

7. Son olarak da Yüksekova'dan tek dil ve tek yürek olarak haykırıyoruz: “Em kurd in! Em perwerdehiya bi zimazê xwe dixwazin”

Yukarıda belirtilen yedi tane madde devletten olan istekler iken, Kürt halkından da “Bugünden itibaren diyoruz ki êdî bes e! Kendi evinizde, çarşıda, sokaklarda, iş yerlerinide, toplantılarınızda, camilerde, düğün ve eğlencelerde, özellikle de çocuklarınızla ve yaşamın her alanıonda kendi anadilinizle konuşun.” isteklerinde bulundu.

Yapılan konuşmaların ardından kitle sessizce dağıldı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.