1. HABERLER

  2. ARŞİVİMİZ

  3. Generaller neden toplanıyor?
Generaller neden toplanıyor?

Generaller neden toplanıyor?

A+A-

Hürriyet'te yer alan habere göre, Eski Genelkurmay Başkanlarından emekli Orgeneraller Necdet Üruğ, Hüseyin Kıvrıkoğlu, İsmail Hakkı Karadayı, eski Kara Kuvvetleri Komutanları emekli Orgeneraller Atilla Ateş, Aytaç Yalman, eski Hava Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Ahmet Çörekçi'nin de aralarında bulunduğu, kendilerine 'Encümen-i Daniş' adını veren grup, ülkenin gidişatıyla ilgili rapor hazırlayıp yönetim kademelerinde bulunanlara gönderiyor. 'Encümen-i Daniş'in aktif üyelerinden emekli bir orgeneral, toplantıların aksamadan sürdüğünü, ancak rapor gönderilen yer sayısının artık sınırlı olduğunu belirtti.

Gül'e neden rapor gitmiyor?

10. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'e rapor verdiklerini, ancak Abdullah Gül döneminde Çankaya'ya rapor göndermeyi durdurduklarını söyleyen üye, şu bilgileri verdi:

"Encümen-i Daniş 1850'lerde kurulmuş. O dönem Sadrazam'a, kabineye birtakım konularda danışmanlık yapmak amacıyla çalışmış. Cumhuriyet'e kadar devam etmiş, sonra ara vermiş. Cumhuriyet döneminde yeniden toplanmış. Osmanlı dönemindeki gibi yine Encümen-i Daniş olarak çalışmalarımızı yürütüyoruz. Örneğin önceki Cumhurbaşkanlarımızdan Fahri Korutürk 'Encümen-i Daniş'de görev yapmıştı.

Dışarıya kapalı toplantılara bazen uzmanlar da davet ediliyor

Ülkenin sorunlarını değerlendiriyoruz. Konular çok geniş. Belirlediğimiz sıraya göre konuları konuşuyor, tartışıyoruz. Konuların uzmanı olarak bilinen bazı kişileri de davet ediyoruz, görüşlerini alıyoruz. Belli konularda konunun uzmanlarından bilgi aldıktan sonra kendi aramızda değerlendiriyoruz, tartışıyoruz. Son derece verimli oluyor."

RAPOR GÖNDERİLEN YÖNETİM KADEMELERİNDE KİMLER VAR?

Fenerbahçe Yelken Kulübü'nde toplanan Encümen-i Daniş'in bu toplantıları hangi amaçla yaptığı, hangi yönetim kadrolarına rapor verdikleri ve bu derece yüksek rütbeli eski subayların ne için bu danışmanlık faaliyetini üstlendiği bilinmiyor.

Ahmet Necdet Sezer döneminden sonra verilen danışmanlık hizmetinin niçin durdurulduğu da ayrı bir meçhul olarak ortada duruyor.

Herhangi bir resmi yanı bulunmayan ve 15 günde bir yapılan toplantılarda alınan kararların hangi  yönetim kademeleri için nasıl kullanıldığı bilinmiyor

Star/ İnternet

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.