1. YAZARLAR

  2. Hüseyin Haskanlı

  3. Gençlik ve Sosyal Medya
Hüseyin Haskanlı

Hüseyin Haskanlı

Yazarın Tüm Yazıları >

Gençlik ve Sosyal Medya

A+A-

Günümüz sorunlarının başını çeken konulardan biri de; gençler ve gençlerin sosyal ortamlarıdır diye düşünüyorum. Bu öylesine bir sorundur ki önü alınamazsa günümüz ve geleceğimiz fikirsiz, amaçsız ve başıboş bir hal almaya gebedir.


Bulunduğumuz zaman diliminde gençlerin yeri başroldedir. Çünkü egemenlerin kurmuş oldukları siyasi oyun, teknoloji köleliğidir. Benimsetmek istedikleri fikir akımları gibi insanları tesir altına almak ancak gençler üzerinden yayılmacı bir politika izlenmesi sonucu başarıya ulaşmaktadır.

nbnbn.png

Bu durumun sebebi çok açıktır. Modern Dünya Sistemi günümüzde bize bazı gereksinimler dayatıyor; belirledikleri modern eğitim sistemi ve teknolojik gelişmelere her saniye ayak uydurmak gibi. Ne yazık ki çok iyi olarak gördüğümüz modern eğitim sistemleri gençlerimizi eğitmeden öğretmeye ve sorgulamadan kabul etmeye endekslemiş durumda. Teknoloji ise gençlerin en büyük zaafı olmakla birlikte az önce de belirttiğim gibi teknoloji gençlerimizi köleleştirmekte ve sosyal hayattan soyutlamaktadır. Ne yazık ki daha tam anlamıyla ahlaki bir temel oluşturmadan sosyal medya hesabı oluşturan gençlerimiz, sosyal hayatta ki siyasal, ekonomik ve kültürel açıdan herhangi bir fikir sahibi olmaya elverişli bir zihin yapısı kazanamamaktadırlar. En fazla yapabildikleri internet üzerinden onlara rol model olan fikir babalarının paylaştıklarını retweetlemektir. Tabi bu fikir babaları bu gençlerden de aciz durumdadırlar çünkü onlarında tek yapabildikleri herhangi bir konuda fikirsizce ve üslupsuzca tartışan bir topluluk bulup onlara boş laf şovu yapmaktır.

Bu sorunun çözülmesi için henüz çok geç değilken herkes elini taşın altına koymalıdır. Ama bilinmesi en mühim konu bence şudur ki; gençleri kazanmaya çalışırken onları daha çok bu bataklığa itmemek için empati kurmalı ve onlarla sağlıklı bir iletişim kurmalıyız. Sağlıklı bir iletişimden kastım; onların dilinden konuşmak ve gençliği anlamanın yollarını keşfetmektir. Çünkü bir genç sosyal hayatta kendini dinlenmeyen veya önemsenmeyen biri olarak görürse dış Dünya ile bağlantısını keser, içine kapanık ve sosyal medya kurbanlarından biri olur.  Kısaca gençler ile vakit geçirip gençlerin sorunları dinlendikçe, gençler kendilerini sorumluluk sahibi bireyler olarak görmeye başlayacaklardır. Gençleri kısıtlamamalı, doğruyu gösterip yanlıştan alıkoymalıyız, bu şekilde geleceğimiz olan gençler; verimsiz bir toprak olmaktan çıkıp hasadı bol bir toprak haline gelecektir.

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.