1. YAZARLAR

  2. Roni MARGULİES

  3. Geleceğin güzel Türkiye’si
Roni MARGULİES

Roni MARGULİES

Roni MARGULİES
Yazarın Tüm Yazıları >

Geleceğin güzel Türkiye’si

A+A-

Acaba bir gün çocuklarınız, torunlarınız veya onların çocukları veya torunları bütün bu olup bitenlere kahkahalarla gülebilecek mi?

Hiç düşündünüz mü?

Biri “Ulan, bir zamanlar burası amma komik bir memleketmiş! Hahhahaha” derken, bir diğeri “O bir şey değil, ben ne okudum biliyor musun? Dinle, dinle...” diyecek mi?

Umarım diyecekler.

Biz o günleri göremeyeceğiz, ama bir gün muhakkak diyeceklerdir.

Hep böyle kalacak değil ya bu memleket!

Örneğin, belki bir gün her şeyin adı “Atatürk” olmayacak.

Mustafa Kemal, sanki bu toprakların nüfusu bir kişiden ibaretmiş ve bu kişi tek başına bir devlet, millet ve ülke yaratmış gibi değil de, Cumhuriyet tarihinde önemli bir yeri olan eski bir devlet adamı olarak bilinecek.

Atatürk parkları, okulları, caddeleri, bulvarları, havaalanları, spor sahaları, ormanları, çiftlikleri, dağları, mahalleleri, köyleri, koşuları, kupaları, oratoryoları, senfonileri, rakıları ve siluet mucizeleri olmayacak belki.

Belki Ardahan’ın Damal Dağı’nda güneş batarken oluşan, insan yüzünü andıran siluet bando mızıka eşliğinde “Güneş batarken Atatürk doğuyor” anonslarıyla karşılanmayacak. Sadece “Aa, şuna bak, insan yüzüne benziyor!” denecek.

Belki bir gün yeni keşfedilen bir canlı türüne takılan bilimsel isim sadece bilim çevrelerinde tartışma konusu olacak.

Belki Atatürkçü Düşünce Derneği Genel Başkanı Tansel Çölaşan gibi insanlar olmayacak bir gün. En azından, bu Çölaşanlardan iki değil sadece bir tane olacak.

Ve bir üniversitede yeni bulunan bir böcek türüne Pedinpompilus Atatuerki adı verilince, Tansel Çölaşan gibi “Karafatmaya Atatürk ismi konulamaz. Böcek Atatürk ile özdeşleştirilemez”diyerek tepki gösterenler derhal bir başka üniversitenin tıp fakültesinde psikiyatrik yardım almaya yönlendirilecek.

Ve “Ben o profesörün Türklüğünden şüphe duyarım” diye tepki gösteren CHP İl Başkanı Şahin Cananoğlu ve “Kendi ismini versin” diye efelenen Erzurum Kalkınma Vakfı Başkanı Erdal Güzel gibilerinin, Silivri’de cezaevinin yerine açılacak olan Özel Öğrenme Güçlüğü Akademisi’ne kayıtları yaptırılacak.

Gelir mi acaba o günler?

***

İsim takmakla ilgili diğer sorunlarımız da bir gün çözülür mü acaba?

Örneğin, şöyle haberlere sadece mizah eserlerinde rastlayacağımız günler olacak mı gelecekte:


“Erciş İlçesi'nde Merkez İlkokulu olarak inşa edilen okulun adı, 1944 yılında yapılan değişiklikleAtatürk İlkokulu oldu. Depremde yıkılan bu okulun yerine yaptırılan yeni okula, bu kez Başbakan Erdoğan'ın annesinin adı verildi: Tenzile Ana İlköğretim Okulu ve Tenzile Ana Ortaokulu.”

Ve böyle bir komik tiyatro eseri izlediğimizde en çok neye güleceğiz?

CHP Milletvekili Umut Oran’ın “Atatürk İlköğretim Okulu’ndaki öğrencilerin velilerinden bana yapılan başvurularda yer alan, ‘Bu değişiklik öğrenciler, veliler ve halkımız tarafından Atatürk’ün manevî şahsiyetine ve ilçemize yapılmış hakaret olarak algılanmaktadır’ görüşünün gerçeklik payı nedir”şeklinde bir soru önergesi vermesini mi daha komik bulacağız?

Yoksa Millî Eğitim Bakanlığı’nın cevabı mı daha komik gelecek bize:


“Haberde belirtilenin aksine, Atatürk İlköğretim Okulu’nun adı TOKİ tarafından yapılan yeni bir okula verilmiştir. Dolayısıyla, gerçek dışı iddialarla Atatürk’ün isminin okullardan silinmeye çalışıldığını iddia edenleri kınıyoruz.”


Müteveffa annesinin adının bir okula verilmesini isteyen/ onaylayan/ doğal karşılayan bir başbakan hepsinden daha mı komik gelecek yoksa bize?

Bir gün böcekleri, okulları ve başbakan annelerini rahat bırakabilecek miyiz acaba?


ronmargulies@btinternet.com

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.