1. HABERLER

  2. ARŞİVİMİZ

  3. Gazze Ramazan'da da Abluka Altında!
Gazze Ramazan'da da Abluka Altında!

Gazze Ramazan'da da Abluka Altında!

A+A-

İsmail Heniyye başkanlığındaki Filistin hükümetinin Çalışma ve Sosyal İşler Bakanı Ahmed el-Kurd, bazı kesimlerin hayır kurumlarına yapılan yardımların havale edilmesini engellemelerinden dolayı, Gazze'deki fakirlerin aldığı yardımlarda gözle görülür bir düşüş olduğunu söyledi.

Katıldığı bir televizyon programında Gazze bölgesinde 150 bin ailenin fakirlik sınırı altında yaşadığını belirten el-Kurd, yapılan yardımların fakirlik sınırının altında yaşayan insanlarla, Gazze'de yaşayan 1.5 milyon insana ulaşması için Arap âlemiyle İslam âlemini ve dünyanın özgür insanlarını müdahale etmeye çağırdı.

Gazze halkının, kuşatma altında ikinci Ramazanlarını yaşadıklarını belirten el-Kurd, sanayi ve ziraat başta olmak üzere bölgede bütün ekonomik faaliyetlerin durma noktasına geldiğini ve bundan dolayı işsizliğin daha önce görülmemiş bir şekilde arttığını ifade etti.

Vatandaşların sıkıntılarını hafifletmek için, hayır kurumlarıyla birlikte ihtiyaç sahiplerine yardım elini uzatarak; ayni ve nakdi yardımda bulunduklarını, hasta olup tedaviye muhtaç olanları da tedavi etmeye ve onlara ilaç tedarik etmeye çalıştıklarını belirtti.

Çalışma Bakanı Ahmed el-Kurd devamla şöyle konuştu: "Şu anda sorumluluğumuz daha da artmış durumda. Çünkü Gazze'deki muhtaç sayısı katlanarak arttı, fakirlerin sayısı 50 binden 150 bine çıktı. Artan ihtiyaçlar karşısında bu kadar insana yardım etmek gerçekten çok zor."

UNRWA: "Gazze'deki Durum Bir İnsanlık Dramıdır"

BM Filistinli Mültecilere Yardım ve Çalışma Örgütü (UNRWA) 08 Eylül Pazartesi günü yaptığı açıklamada; Gazze'nin bütün sınır kapılarının açılmasını ve 15 aydır Gazze'ye uygulanan kuşatmanın kaldırılmasını isteyerek, kuşatmanın devam etmesi halinde buradaki durumun bir felakete dönüşebileceği konusunda uyardı.

Örgütün Gazze'deki operasyonlarından sorumlu John King, Birleşik Arap Emirlikleri'nin gönderdiği yardımların Gazze'nin batısında bulunan Şati' mülteci kampında dağıtımı sırasında yaptığı açıklamada, Gazze'deki durumun çok zor ve dramatik olduğunu, siyasi çekişmelerin bedelini ise, sıradan vatandaşların ödediğini ifade etti.

King, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Ben de Papaz Desmond Tutu'nun söylediklerini tekrar ediyorum. Gazze'de durum oldukça zor. İnsanların bu durumuna karşı suskun kalmak, uluslararası camia için utanç vericidir."

Gazze'de yaşanan trajedinin insan iradesinin dışında olmadığını, bilakis insan eliyle gerçekleştirildiğine dikkat çeken King, çalışabilecek insanların biraz yardım almak için uzun kuyruklar oluşturmasına gerek kalmamasını ve sorunun en kısa zamanda çözülmesini umut ettiklerini ifade etti.

Uluslararası camiadan, Filistin halkına sözle değil, gerçek anlamda yardım etmesini isteyen King, kuşatmayı kaldırarak ve sınır kapılarını açarak siyasi olarak da buradaki halka yardım etmesini istedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.