1. HABERLER

  2. ARŞİVİMİZ

  3. Gazze İçin Öfkelenen Hizbullah'a Lübnanlı Müftüden Tepki
Gazze İçin Öfkelenen Hizbullah'a Lübnanlı Müftüden Tepki

Gazze İçin Öfkelenen Hizbullah'a Lübnanlı Müftüden Tepki

A+A-

Cebeli Lübnan Müftüsü Muhammed Ali El Cuzu, İran'ı Arap dünyasına felaket getirmek, müslümanlar arasında mezhebi fitne çıkarmakla suçladı, İslam ve Arap halklarını İran'ın kirli oyununa karşı dikkatli olmaya çağırdı.

Gazze savaşı sırasında Rafah sınır kapısını açmayan Mısır'ı düşman olarak kabul edeceğini ilan eden Mısır'ı hedef alan sert açıklamalarda bulunan Nasrullah, Lübnanlı müftü Cuzu tarafından sert dille eleştirildi.

İran'ın Arap dünyasındaki rolünün açığa çıktığını belirten Cuzu, İran'ın bölgeye felaket getirdiğini, müslümanlar arasında mezhebi fitne çıkardığını söyledi, İran'ı Suudi Arabistan, Bahreyn ve Kuveyt'teki şiileri sünnilere karşı kışkırtmakla suçladı.

İran'ın Irak, Lübnan ve hatta Filistin'deki Arapları birbirine karşı kışkırttığını söyleyen Cuzu, İran'ın bütün bunlarla kardeşler arasında kargaşa ve fitne yaratmayı hedeflediğini vurguladı.

İran'ın şiilere karşı olan tehlikesinin sünnilere nispetle daha fazla olduğunu ifade eden müftü Cuzu, İran'ın kirli oyunlarıla karşı dikkatli olunmasını istedi, İran'ın şiileri Arap dünyasından kopardığını, sünnileri şiileştirme girişimleriyle Arap dünyasında fitne çıkardığını ifade etti.

Lübnanlı müftü Cuzu'nün açıklamasının ilerleyen kısımları ise hayli ilginç. Çünkü müftü Cuzu, Lübnan İslami Direnişi Hizbullah'ın Gazze savaşı sırasında, Rafah sınır kapısını açmayan Mısır'a karşı olan tepkisine de karşı çıkıyor ve Hizbullah'ı Mısır'ın iç işlerine karışmakla suçluyor.

Oysa müftü Cuzu'ye düşen, Gazze'deki Filistinlileri açlığa mahkum eden, hastaların bir bir ölmesine yol açan Mısır rejimine tıpkı Hizbullah gibi tepki göstererek, Rafah sınır kapısının açılmasını sağlamaktı.

Hatırlanacağı üzere Filistinli hareket lideri, Rafah sınır kapısının açılması için Mısır'a baskı yapılmasını, caddelerde ve Mısır elçiliği önlerinde protesto gösterileri düzenlenmesini istemişlerdi. Bu isteğe olumlu yanıt veren İran ve Hizbullah, Lübnanlı müftü tarafından eleştiriliyor, Mısır'ın içişlerine karışmakla suçlanıyor.

Benzeri suçlama geçtiğimiz günlerde Fetih lideri Mahmud Abbas tarafından da yapılmış, Fetih yerine Hamas'ı destekleyen İran, Filistin içişlerine karışmakla suçlanmıştı.

Müftü Cuzu, konuşmasının ilerleyen kısımlarında "Ben, her zaman sünnileri savunmakla görevliyim" diyor.

Müftü Cuzu, İran'ın ve Hizbullah'ın aynı anda Mısır'a saldırmasını da eleştiriyor ve Nasrullah'ı İran'ın adamı olmakla suçluyor.

Müftü Cuzu,açıklamasına devam ediyor: "Hizbullah, Lübnan'daki tüm sorunların başlıca sebebidir."

Cuzu, İsrail'in 2006 Temmuz savaşından ötürü de Hizbullah'ı sorumlu tutuyor. Bilindiği üzere son Gazze savaşından ötürü de bazıları Hamas'ı sorumlu tutmuşlardı.

İran'ı bölgede şiiliği yaymakla suçlayan müftü Cuzu "Bir çok defa İran ile diyaloga girdik. Fakat her defasında İran, hiçbir şey vermeden bizden elde etmek istedi" dedi.

isra haber

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.