1. HABERLER

  2. ARŞİVİMİZ

  3. "GAYRİ NİZAMİ HARP" ŞOKU
"GAYRİ NİZAMİ HARP" ŞOKU

"GAYRİ NİZAMİ HARP" ŞOKU

A+A-

Genelkurmay Başkanlığı'nın, Gayri Nizami Harp (GNH) birimlerinin görev tanımı ve alanını genişleten kapsamlı bir çalışma başlattığı iddia edildi. Çalışmadaki yeni 'düşman' tanımıyla birçok kişi, kurum ve kuruluşun 'ekonomik, psikolojik, fiziki ve siyasi düşman' kategorisine alınma tehlikesiyle karşı karşıya kalacağı belirtiliyor. İddialara göre GNH'ye katılması önerilecek sivil kişilere verilmek üzere ise Org. Büyükanıt imzalı bir davetiye hazırlandı.

Taraf gazetesi muhabiri Mehmet Baransu'nun bir Genelkurmay yetkilisine dayanarak hazırladığı habere göre bizzat Genelkurmay Başkanı Org. Yaşar Büyükanıt'ın talimatıyla geçen sene başlatılan çalışma yakın bir zamanda sonuçlandırıldı.

DÜŞMAN TANIMI DEĞİŞTİ

Çalışmayla 1977'den beri yürürlükte olan Seferberlik Tetkik Kurulu Başkanlığı'nın (STKB) yetki ve sorumlulukları ile Gayri Nizami Harp (GNH) tanımı ve faaliyet alanı konularında kapsam ve tanımlar üzerinde bir dizi değişiklik yapıldı. Gayri Nizami Harp tanımına, "Düşmanın fiziki, ekonomik, psikolojik, siyasi vb. işgallerine maruz kalmış bir bölgede işgali ortaya çıkarmak, engellemek ve karşı tedbirleri uygulamak" ibareleri eklendi. Mevcut tanımda GNH için "Düşmanın işgal etmiş olduğu bir bölgede hakim otoriteyi yıkmak veya zayıflatmak, harekatını engellemek ve bölgeye sahip olmak maksadı ile çoğunlukla yerli halkın kuvvet ve desteği ile yapılan askeri ve yarı askeri bir harekattır" deniliyor.

Tanıma yeni eklenen, 'ekonomik, psikolojik, siyasi vb. işgaller'in ne anlama geldiği ise açıklanmıyor. Gazeteye konuşan Genelkurmay yetkilisi "Kapsam belirtilmediği için bu tanıma, egemen gücün istemediği yasal, sivil her oluşum girebilir. Bunlar GNH'nin faaliyetlerine maruz ka-labilir" değerlendirmesi yaptı. GNH'den sorumlu Seferberlik Bölge Başkanlıkları'nın sayısının 12'den 24'e çıkartılması ve görev tanımının 'ülke bütünlüğünü tehdit eden her türlü unsuru engellemeyi' içerecek şekilde genişletilmesi de planlanıyor.

SİVİLLERE BRİFİNG

Seferberlik Tetkik Kurulu'na seçilen sivil personele imza karşılığı verilen Org. Büyükanıt imzalı 'çok gizli' kartlar, muhataba okutulduktan sonra tekrar geri alınıyor ve Genelkurmay'da açılan dosyasına konuluyor. Gazetenin haberi dayandırdığı Genelkurmay yetkilisinin verdiği bilgiye göre yeni düzenlemeyle birlikte son günlerde Seferlik Bölge Başkanlıkları'nda hareketlilik arttı ve ilgili sivil kişilere 'gizlilik derecesini haiz brifing' verildi.Seferlik Bölge Başkanlıkları'nın 24'e çıkarılmasına gerekçe olarak "Tek bir merkezde çok personel ile çalışma yerine, az personel ile çok yerde bulunarak iş verimini arttırmak" gösteriliyor.


Personel halka yakın olacak

Genelkurmay yetkilisi GNH'nin tanımının değişmesini şu gerekçeye bağlıyor: "Soğuk savaşın sona ermesi, ABD'nin tek süper güç olması, enerji ihtiyacı ile değişen dengeler, Rusya'nın enerji politikaları, terör kavramındaki değişiklik ve Ortadoğu'da yeni dengeler.” Yeni yapılanmayla GNH personeli halkın içinde olacak, insanlarla yüz yüze ve yerinde temas edecek ve görevli olduğu ilde yaşayacak. Bölge başkanlık binalarının fiziki durumundan, muharebe ve araç ihtiyacına kadar her konu belirlendi. 2009 ve 2010 için gerekli personel ihtiyacı belirtildi. Bölge Başkanlığı kadro rütbesinin Yarbay olmasına karar verildi."


Büyükanıt imzalı davetiye

GNP'ye katılması önerilecek sivil kişilere verilmek üzere ise Büyükanıt imzalı bir kart hazırlandığı belirtiliyor. Taraf'ta yayınlanan davetiye şu şekilde: "Vatanımızın bütünlüğüne karşı vuku bulacak bir düşman tecavüzü halinde, silahlı kuvvetlerimizle birlikte yürütülecek harekatta gizli mücadele usulleri ile barıştan itibaren bazı çalışmalar ve çok gizli hazırlıklar yapılmaktadır. Her Türk'ün seve seve katılacağına ve milli varlığımızın korunması konusunda hayati derecede önem taşıdığına inandığım böyle milli bir hazırlık için milli hisleri kuvvetli, yetişmiş, bilgili ve cesur elemanlara ihtiyaç vardır. Yakından izlediğimiz yüksek nitelik ve yetenekleriniz, takdirle karşılanan müspet davranışlarınız ve milli heyecanınız dolayısıyla sizin de bu çalışmalara katılmanızı uygun gördüm. Gönderdiğim subay size gerekli bilgiyi verecektir. Bu milli konuya ilgi göstereceğinizi ve yapılacak çalışmalara iştirak edeceğinize inanıyor, başarılı hizmetlerinizin devamını diliyorum."

MAZLUMDER savcılığa başvuracak

MAZLUMDER Başkanı Ömer Faruk Gergerlioğlu, Genelkurmay'ın hazırladığı yeni planla ilgili olarak suç duyurusunda bulunacaklarını söyledi. Türkiye'de bundan önce de bu tür yapılanmalara gidildiğini hatırlatan Gergerlioğlu, "Bu tür örgütlenmelerin bugün zararını hâlâ çekiyoruz. Zamanında Asala'ya karşı da çete oluşturuldu, Abdullah Çatlı'nın sonra ne olduğu görüldü" dedi. Gergerlioğlu, hazırlanan belgede her şeyin tehdit olarak algılandığına dikkat çekerek, "Her şeyi tehdit olarak görüyorlar. Sivil toplum kuruluşları da tehdit olarak algılanıyor” dedi.


İHD'den yeni plana tepki geldi

İnsan Hakları Dernegi Genel Başkanı Hüsnü Öndül hiç kimsenin böyle bir yapılanmaya gitme hakkının bulunmadığını ifade ederek, "Bu konuda herkes haddini bilmelidir" dedi. Öndül, söz konusu planla benimsenmeyen düşüncelerin hedef haline getirildiğini söyledi: "Böyle bir planın hazırlanması demokratik hukuk devleti oluşla ilgilidir. Dolayısıyla evrensel ölçekte demokratik-hukuk devlet mekanizmalarını çalıştırdığında gizli örgütlenmeler ortadan kalkacaktır. Tıpkı Avrupa ülkelerindeki Gladio sona erecektir. İnsan hakları olarak, bazı vatandaşların tehlikeli olarak algılanmasını kabul etmiyoruz."


 Yeni Şafak


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.