1. HABERLER

  2. ARŞİVİMİZ

  3. GAP EYLEM PLANI DEĞERLENDİRMESİ
GAP EYLEM PLANI DEĞERLENDİRMESİ

GAP EYLEM PLANI DEĞERLENDİRMESİ

A+A-

Diyarbakır Karayolları 9. Bölge Müdürlüğü'nde yapılan kahvaltılı basın toplantısına; AK Parti Milletvekilleri İhsan Arslan ve Kutbettin Arzu, partililer, sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve basın kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

AK Parti Diyarbakır Milletvekili İhsan Arslan, dün Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan GAP eylem planının sivil toplum kuruluşları (STK) ile basın mensupları tarafından nasıl karşılandığını öğrenmek için toplandıklarını belirterek, "GAP eylem planındaki noksanlıkları tespit etmek amacıyla toplandık. Bazı eksiklikler olabilir. Bunları not alıp Başbakanımıza ileteceğiz. Proje bölgenin değil, Türkiye'nin projesidir. Birçok temel sorunun da kaynağı bölgeler arası geri kalmışlıktır. Kalkınma Ajansı Şanlıurfa'ya düşünülüyorsa, GAP İdaresi Diyarbakır'da olmalıdır. Şanlıurfa'daki projelerin birçoğu bitti, ama Diyarbakır merkezli yürütülecek bir çok proje var" dedi.

Diyarbakır Ticaret Odası (DTSO) Başkanı Mehmet Kaya ise GAP eylem planının son dönemlerde moral ve motivasyona ihtiyacı olan Diyarbakır'da açıklanmasının çok önemli olduğunu ifade ederek, "GAP eylem planının Diyarbakır'da açıklanması milat olmak kadar çok önemliydi. Diyarbakır'ın buna ihtiyacı vardı. Bizler STK'lar olarak çantadan tavşan çıkarılmasını beklemiyorduk. Bu eylem planı ile 9 ilden görüş alındı. Projede bazı eksiklikler olabilir. STK'ların talepleri Cazibe ve Kalkınma Ajanslarının Diyarbakır'da olmasıdır. GAP İdaresi'nin Ankara'da olması, Diyarbakır Valisi'nin Ankara'da olması demekle eşdeğerdir. GAP İdaresi'nin kesinlikle Diyarbakır'a alınması gerekir. Yapılacak tek şey bu eylem planın bir an önce hayata geçirilmesidir. Biz STK'lar olarak gerekli yardımı yapacağız" şeklinde görüşlerini dile getirdi.

Diyarbakır Sanayici ve İş Adamları Derneği (DİSİAD) Başkanı Raif Türk ise surların restorasyon çalışmalarının kent için çok önemli olduğunu ifade ederek, "Diyarbakır'ın turizm şehri olması için restorasyon çalışmaları çok önemlidir. Diyarbakır'a sivil havaalanı projesi konusunda ısrarlıyız. Teşvik paketi bekliyorduk ama olmadı" diye konuştu.

Diyarbakır Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Alican Ebedinoğlu, kuraklık nedeniyle bölgenin afet kapsamına alınması gerektiğini belirterek, "Kuraklık nedeniyle özellikle Diyarbakır'ın afet kapsamına alınması gerekiyordu. Dün Başbakan'ın yaptığı konuşmalar çitçileri ve esnafı tatmin etmedi. Kürt sorunu ile ilgili açılım bekliyorduk. Kürtçe televizyonlar yeterli değil, daha farklı alanlarda yaygınlaştırılabilir. Akan kanın durdurulması için yeni açılımlar yapılabilir" şeklinde konuştu.

Doğu ve Güneydoğu Sanayici ve İş Adamları Dernekleri Federasyonu (DOGUNSİFED) Başkanı Şeyhmus Akbaş ise GAP eylem planının Diyarbakır için bir milat olduğunu kaydederek, "Dün Başbakan'ın açıklamaları bir milattı. GAP eylem planının çok önemli olduğunu söyleyebilirim. Teşviklerle ilgili sektörel bazda detaylar açıklanmalıdır" ifadelerini kullandı.

Diyarbakır Ziraat Odası Başkanı Bahri Erdem, GAP eylem planından önce çiftçilerin mağdur olduğunu ifade ederek, "Özel bankalara olan çiftçi borçlarının ertelenmesi gerekir. Bununla ilgili çalışmalar yapılmalı. Diyarbakır'da kuraklık nedeniyle 4 milyon çiftçi zarar görmüştür. Mağdur olan çiftçilerin faizlerinin silinmesi gerekir. Çiftçilerin TEDAŞ ve diğer borçlarının da ertelenmesi ile ilgili bir çalışma yapılmalıdır" dedi.

Toplantı sırasında sivil toplum kuruluşları temsilcilerinin görüşlerini tek tek not alan AK Parti Diyarbakır Milletvekilleri İhsan Arslan ve Kutbettin Arzu, konuyu Ankara'daki gerekli birimleri bildireceklerini söylediler.

Kaynak: Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.