1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Fiyat istikrarı komitesi toplandı: Hayat pahalılığına beş önlem
Fiyat istikrarı komitesi toplandı: Hayat pahalılığına beş önlem

Fiyat istikrarı komitesi toplandı: Hayat pahalılığına beş önlem

A+A-

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nca düzenlene Fiyat İstikrarı Komitesi'nin 5'nci toplantısı gerçekleştirildi. Toplantı sonrasında hayat pahalılığına karşılık alınacak 5 önlem maddesi yayımlandı.

FİYAT İstikrarı Komitesi 5'inci toplantısı, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati başkanlığında gerçekleştirildi.

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nca, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez'in de katıldığı toplantıya ilişkin yazılı açıklama yapıldı.

Açıklamada toplantıda güncel enflasyon gelişmelerinin mercek altına alındığı, küresel düzeyde enflasyonist baskılar ile gıda ve enerji arz güvenliğine ilişkin endişelerin yoğunlaştığına dikkat çekildi.

RİSK FAKTÖRLERİ VE ÖNLEMLER ELE ALINMIŞTIR"

Toplantı sonrası yapılan açıklamada şunlara yer verildi:

"Komite üyeleri, arz-talep uyumsuzlukları ile arz kesintilerinin özellikle gıda ve enerji fiyatları üzerindeki risklerini detaylandırmıştır. Aynı zamanda gıda fiyatları özelinde buğday, arpa, ayçiçek yağı ve şeker gibi stratejik tarımsal ürünlerin yurt içi arzındaki gelişmeler değerlendirilmiştir. Toplantıda yılın ikinci yarısında fiyat istikrarını etkileyecek diğer risk faktörleri ve önlemler de ele alınmıştır."

5 ÖNLEM AÇIKLANDI

Açıklamada, komite tarafından alınan kararlara da yer verildi. Alınan kararlar şöyle:

"1. Kamu fiyat politikalarının, enflasyonla mücadele konusundaki kararlılık ve mali disiplin çerçevesinde belirlenmeye devam edilmesine,

2. Stratejik tarım ürünlerinin ilgili kurumlarımız tarafından satın alınmasına devam edilmesine,

3. Özellikle gıda ve enerji fiyatları başta olmak üzere fiyat istikrarına yönelik tüm paydaşların eş güdüm içerisinde çalışmaya devam etmesine,

4. Kış öncesi doğalgaz depolama ünitelerinin en üst kapasiteye ulaştırılmasına ve

5. Avrupa başta olmak üzere tüm dünyada enerji tasarrufuna yönelik önlemler en üst seviyede alınırken ülkemizde de enerji tüketim alışkanlıklarının bu istikamette yönlendirilmesine karar verilmiştir."

Bakan Nebati de Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Güncel enflasyon gelişmelerini mercek altına aldığımız toplantı kapsamında arz kesintilerinin gıda ve enerji fiyatları üzerindeki risklerini detaylandırarak stratejik tarımsal ürünlerin yurt içi arzındaki gelişmelerini kapsamlı bir şekilde değerlendirdik" ifadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.