1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Financial Times: Türkiye'deki bölünmeler derinleşebilir
Financial Times: Türkiye'deki bölünmeler derinleşebilir

Financial Times: Türkiye'deki bölünmeler derinleşebilir

İngiliz gazetesi, Ankara'nın göbeğinde patlayan bombaların AK Parti'ye yarayacağı yönündeki iddiaların aksine oylarını düşüreceğini söyledi.

A+A-

İngiliz Financial Times gazetesinde, Ankara'da Barış Mitingi'ne düzenlenen bombalı saldırıyla ilgili iki ayrı yazı yer alıyor. Gazetenin İstanbul'daki muhabirinin haberi"Ankara'daki saldırının yarattığı öfke, ülkedeki bölünmeleri derinleştirebilir"başlığını taşıyor. "Ekonomik ve siyasi istikrarsızlıkla boğuşan ülkede saldırının sonuçlarını kontrol etmek güç olacaktır"ifadesiyle başlayan haber şöyle devam ediyor:

"İÇ SAVAŞ SÖYLENTİLERİ KULAĞA ERKEN GELMİYOR"

"Saldırının amacı kaos yaymak idiyse, bunu başarmış gibi görünüyor. (...) Ülkenin siyasileri birbirinin boğazına yapışmış durumda. Kürtlerle ateşkes başarısızlığa uğradı ve iç savaş söylentileri artık kulağa erken gelmiyor". Gazete Türkiye'deki bölünmeyi özetlerken "Seçmenin bir kısmı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı bir kurtarıcı olarak görürken, geri kalanlar onun yozlaşmış bir diktatör olduğunu düşünüyor" diyor.

"DERİN BÖLÜNME"

Türkiye'nin hali hazırda çok kötü ve derin şekilde bölünmüş olduğu yorumunu yapan gazete, hafta sonu yaşanan saldırıyla bu durumu değiştirme umutlarının da azaldığını kaydediyor.

"TÜRKİYE'DEKİ ÇATIŞMA IŞİD'E YARIYOR"

Haberde emekli general Haldun Solmaztürk'ün görüşlerine de yer veriliyor: "Tüm bunlardan en çok çıkarı elde edecek olan taraf IŞİD. IŞİD Türkiye'yi Suriye'deki savaşa daha fazla dahil olma konusunda ikinci kez düşünmeye zorluyor. Diğer taraftan da Türkiye ile Kürtler arasındaki çatışmayı alevlendirerek, sahadaki en zorlu düşmanı olan Kürtlerin dikkatini dağıtmaya çalışıyor. İki düşmanını karşı karşıya getirerek bir taşla iki kuş vurmuş oluyor". Gazete Türkiye medyasında çıkan haberlere göre Suruç'taki bombalı saldırıyı düzenleyen saldırganın abisinin Ankara'daki patlamayla ilişkili olabileceğine dikkat çekiyor.

"AK PARTİ'NİN OYLARINI DÜŞÜRÜR"

Haberde görüşüne yer verilen bir diğer uzman da merkezi Londra'da bulunan Teneo Intelligence'tan Wolfango Piccoli. Türkiye'de seçmen davranışının oldukça sabit olduğunu belirten Piccoli, "Saldırının bir etkisi olacaksa o da AK Parti'nin oylarını düşürmek olur"diyor. Piccoli son krizin Türkiye'nin siyasi ve ekonomik istikrarı için bir felakete neden olmasının neredeyse kaçınılmaz olduğunu da ekliyor.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.