1. HABERLER

  2. EDİTÖRDEN

  3. Fidan Güngör'ün Kaçırılmasının Üzerinden 25 Yıl Geçti
Fidan Güngör'ün Kaçırılmasının Üzerinden 25 Yıl Geçti

Fidan Güngör'ün Kaçırılmasının Üzerinden 25 Yıl Geçti

11 Eylül 1994 acı bir olayın tarihidir. Kaçırılmasından buyana 25 yıl geçti. Vicdanlar hala sessiz gözler kör diller suskun kulaklar sağır.

A+A-

 

Fidan Güngör 11 Eylül 1994 tarihinde coğrafyanın defalarca uğradığı bir akıbete uğradı ve kaçırıldı. Aradan geçen çeyrek asırlık zaman acının dinmesine yetmedi.

Yüzlerce yıllık ezilmişliğe, kendi küllerinden yeniden var olmaya kalkan bir halka, İslam’ın insanı nasıl özgürleştirdiğini anlatan, kula kul olmadan, kardeşçe yaşamanın sedası olmaya çalışan Fidan Güngör bu sesi boğmak isteyen kirli odaklar tarafından kaçırıldı ve 25 yıldır akıbeti açıklanmadı.

İslami mücadelenin ve gelişimin kırılmalar yaşadığı kabuk değiştirdiği, toplumsal karşılık bulmaya başladığı bir süreçte oluşan ilgi ve enerjiyi sabote etmek için kurgulanan bu senaryo halkımızın yaşadığı acı dolu tarihi anlatmaya adaydır.

Yaşadığı coğrafyada insani ve İslami ihtiyaçları önceleyen bir zihnin hele ki bağımsız özgün bir duruşa sahip olarak buna aday olması, bir bedele, baskıya, yıldırmaya ve yok edilmeye uğramaktı. Doksanlı yılların karanlık ve kirli atmosferinde Fidan Güngör Müslüman halkın karşı karşıya kaldığı zorlukları aşmanın yol ve yöntemlerini araştırıyor ve bir umuda dönüşüyordu. Coğrafyanın makûs talihi, Müslümanlara dayatılan şartlar, zorla sürdürülen kör şiddet onun ve onun etrafında kümelenenlerin en büyük ortak acıları idi. Bu bir mutlak kader değildi. Haykırmak karşı gelmek ve yeniden inşa olmak mümkündü… Yeniden var olmak, İslam ve Müslüman kavramının yeniden hayata, sokağa, şehre serpilmesi ‘selam’ yurdunun karış karış inşası, bir özlemin, bir zorunluluğun ve bıkmadan yeniden hayal edilmesi…

Birçok İslam beldesinde yaşananlar maalesef yaşadığımız bölgede de cereyan etti. Bölgede ellerine tutuşturulan silahlarla bize ait olmayan yöntemlerle yani kalleşçe bir yöntemle uygulanan şiddet binlerce vatan evladının, geleceğe düşecek enerjinin hayatına mal odu. Binlerce vatandaşın göçüne ve en önemlisi bir halkın travmalar yaşayarak umudunu yitirmesine sebep oldu. Karanlığın kasvetli zulmü hayatımızı altüst ederek hayatımızın her noktasını etkiledi. Siyasetimiz, fikriyatımız, ekonomimiz, ahlakımız, aile hayatımız, insanlığımız bu kirli dönemin izlerini taşır oldu.

Bu batı patentli kirli atmosfer ülkede tavır alması gerekenlerin performanslarını da ortaya koymaya yetti. Küresel kurgu olarak bizlere dayatılan bu kader içerisinde Fidan Güngör başta olmak üzere bu dönemin kayıpları sahipsizliğinin en iyi örneklerini oluşturdular.

 25 yıl geçmesine rağmen Fidan Güngör’ün akıbetinin ortaya çıkarılmaması, bir mezarının olmaması ülkede onurlu duruş iddiasında ki tüm kişi ve çevreleri düşündürmelidir. Devletin, hükümetlerin, sivil toplum kuruluşlarının Fidan Güngör olayındaki sessiz ve eylemsizliği manidardır.

Fidan Güngör ve bu ülkede mazlum bir şekilde yok edilen binlerce can cellatlarının kirlerinden beri olarak Rablerinin şahitliğindedirler. Hesap sorucu ve mutlak adaletin sahibi Allah’tır.  Allah kullarının haklarını koruyandır.

25. YIL DÖNÜMÜNDE FİDAN GÜNGÖR OLAYINI KINIYOR VE FİDAN GÜNGÖR’Ü YAD EDİYORUZ. FİDAN GÜNGÖR’ÜN YOLU YOLUMUZ MÜCADELESİ MÜCADELEMİZDİR…

Ufkumuz Haber Editörya

                                                            fidan-abi-3.jpeg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum