1. YAZARLAR

  2. Abdülkadir Selvi

  3. Fethullah Gülen araştırmasının altındaki imza kimin?
Abdülkadir Selvi

Abdülkadir Selvi

Yenişafak
Yazarın Tüm Yazıları >

Fethullah Gülen araştırmasının altındaki imza kimin?

A+A-

CHP'nin Meclis Araştırma Önergesi 9 Mart 2005 tarihini taşıyor.

CHP Denizli Milletvekili Mustafa Gazalcı ve 69 arkadaşının imzasını taşıyan önergede, 'Kamuoyunda Fethullah Gülen okulları diye bilinen bu okullar, dershaneler ve yurtlarla ilgili Anayasa'nın 98. ve İçtüzüğün 104 ve 105. maddelerine göre Meclis araştırması açılmasını saygıyla sunarız' deniliyor.

Gazalcı'nın önergesinde bir ibare dikkati çekiyor. 'Ankara'da 2001 yılında Fethullah Gülen hakkında 'laik devlet yapısını değiştirerek yerine dini kurallara dayalı bir devlet kurmak amacıyla yasa dışı örgüt kurup bu amaç doğrultusunda faaliyetlerde bulunmak' gerekçesiyle bir dava açılmıştır. Bu dava 4616 Sayılı Şartlı Salıvermeye, Ceza ve Davaların Ertelenmesine Dair Yasa çıkınca 5 yıl ertelenmiştir' diyor.

Önce sondan başlayayım. Fethullah Gülen'le ilgili cezai takibat ne zaman kaldırıldı.

CHP'li Gazalcı'nın 2005 tarihinde verdiği önergeye bakılırsa o tarihte kaldırılmamış. Şimdi bu sorunun çengelini açık olarak bırakıp yukarıdaki araştırma önergesine dönmek istiyorum.

CHP'nin önergesinde dikkat çekici bir isim daha yer alıyor. İstanbul Milletvekili Kemal Kılıçdaroğlu.

İsim benzerliği yok. Bu kişi bugün cemaatin başarılı olması için ter döktüğü CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu.

Gülen grubunun bugün kapı kapı gezip oy istediği CHP'nin verdiği araştırma önergesinin akıbeti ne oluyor? Beddua ettikleri, seçimlerde başarısız olması için çalıştıkları AK Parti oylarıyla reddediliyor.

Araştırma önergesinin görüşülmesi sırasında kürsüye çıkan CHP sözcüleri cemaate o kadar ağır sözlerle saldırıyorlar ki, onlara karşı cemaati savunan ise AK Parti milletvekilleri oluyor.

Şimdi ucunu açık bıraktığım sorunun cevabına dönüyorum.

Evet Fethullah Gülen, bugün beddua ettiği AK Parti'nin 5 Mayıs 2006 tarihinde terörün tanımını değiştirdiği yasa kapsamında 2006 yılında davalardan kurtuluyor.

12 Eylül darbesinin lideri Kenan Evren'e methiyeler dizin, 28 Şubat hükümetlerini kuran Ecevit'e dua edin ama Erdoğan'a beddua... Öyle mi?

Bugün cemaatin başarılı olması için bayrağını salladığı CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu sadece Fethullah Gülen ve okullarıyla problemli değilmiş. Kılıçdaroğlu'nun asıl derdinin, Nur hizmetlerinin esasını oluşturan ve Bediüzzaman Said Nursi tarafından hazırlanan Kur'an tefsiri Risale-i Nurlar olduğu anlaşılıyor.

Kemal Kılıçdaroğlu 23 Ağustos 2005 tarihinde Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik'in yanıtlaması istemiyle Meclis Başkanlığı'na verdiği soru önergesinde ise şöyle diyor:

1-Milli Eğitim Bakanlığı'nca orta öğretim kurumlarına, 'Risale' adlı bir ders konmuş mudur?

2- İstanbul Bahçelievler Fatih Koleji'nde her gün -Cumartesi ve Pazar günleri de dahil- risale diye bir kitap okutulmakta mıdır?

Burada Kılıçdaroğlu açısından bir çelişki görmüyorum. Sadece Risale-i Nur'un bir kitap değil, Kur'an tefsirlerinden oluşan bir külliyet olduğunu bilmemesi bir eksiklik olabilir. Kur'an'la, ezanla, dinle, imanla, Kur'an'ı Kerim'in elifbası ile mücadele etmiş, başı sarıklı alimleri darağaçlarında sallandırmış bir CHP'nin mensubu olarak Kılıçdaroğlu'ndaki rahatsızlığı anlayabiliyorum da tek anlamadığım cemaatteki bu CHP aşkı ve Kılıçdaroğlu sevdasının nereden geldiği?

CHP Mersin Milletvekili İsa Gök'ün ise İçişleri Bakanı Beşir Atalay tarafından cevaplandırılmasını istediği 18 Eylül 2008 tarihli soru önergesi, 'Birçok il valisinin, belediye başkanının, emniyet müdürlerinin ve pek çok bürokratın Fethullah Gülen'i ABD'nin Pensilvanya eyaletindeki evinde ziyaret ettiklerine dair duyumlar alınmıştır. CIA'nın yakın koruması altındaki 130 dönümlük çiftlik evinde yıllardır Türkiye Cumhuriyeti ve Atatürk karşıtı faaliyet sürdüren Gülen'in siyasi bir proje peşinde olduğu' diye devam ediyor.

İsa Gök'ü, Gülen'in siyasi projeleri konusundaki öngörüsünden dolayı kutlamak gerekir mi bilmiyorum ama bu soru da AK Parti'nin Fethullah Gülen konusundaki çelik zırhtan daha kuvvetli olan korumasını delip geçemiyor.

Soru önergelerini uzatmak değil amacım. Hatta bugün kol kola girdikleri, omuz omuza verdikleri Nur Serter'in, Fethullah Gülen hakkında Meclis kürsüsünden sarf ettiği sözleri de hatırlatacak değilim.

CHP ile işbirliğini kendilerine yakıştırıyorlarsa hayırlı olsun demekten başka bir şey gelmiyor elimden.

CHP tarafından şapka kanununa muhalefet ettiği gerekçesiyle idam edilen İskilipli Atıf Hoca'nın elinin iki yakalarında olacağından kuşkum yoktur.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.