1. HABERLER

  2. ARŞİVİMİZ

  3. “Festivalimizi bu coğrafyanın yetiştirdiği nadide filozof Ehmedê Xanî’ye adıyoruz”
“Festivalimizi bu coğrafyanın yetiştirdiği nadide filozof Ehmedê Xanî’ye adıyoruz”

“Festivalimizi bu coğrafyanın yetiştirdiği nadide filozof Ehmedê Xanî’ye adıyoruz”

A+A-

 Festival programını açıklayan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir,kentin kültür ve sanat potansiyelini açığa çıkardıklarını, evrensel değerlerle buluşturduklarını belirterek, “Bu festivallerimizin yaratmış olduğu sinerji ile Diyarbakır adeta bir rönansans yaşamaktadır” dedi. Baydemir herkesi kendi rengiyle festivale katılmaya davet etti.

Baydemir, festival programını açıklamak üzere Belediye Konukevi’nde İl Genel Meclis Başkanı Kerem Doruk,Başkan Vekili İhsan Uğur, DTP İl Başkanı Necdet Atalay, yönetim kurulu üyeleri, Yenişehir Belediye Başkanı Fırat Anlı, Bağlar, Kayapınar ve Sur Belediye başkan vekilleri, kentin sivil toplum örgütü temsilcileri, kültür ve sanat kurum temsilcileriyle birlikte basın toplantısı düzenledi. Basının yoğun ilgi gösterdiği açıklamada Baydemir, kentin önemli dinamiklerinin katılımı ile daha önce stratejik bir planlama yaptıklarını ve bu planlamada Diyarbakır’ı bulunduğu Ortadoğu coğrafyasının kültür, sanat, ticaret ve turizm merkezi yapma konusunda bir vizyon biçtiklerini hatırlattı. Baydemir, “Gururla ifade edebiliyorum ki yürütmüş olduğumuz sistemli çalışmalar sonucu bunu başardık, başarıyoruz. Bugün Diyarbakır kültür ve sanatın bir marka şehrine dönüştü” dedi.  İstanbul’dan, İzmir’den, Tiflis’ten, Atina’dan, Van’dan, Kobani’den, Duhok’tan, Süleymaniye’den kültür ve sanat alanında kim varsa yüzünü Diyarbakır’a çevirdiğini belirten Baydemir, “Diyarbakır’da, Kültür ve Sanat Festivali’nde sahne almak, fotoğraflarını sergilemek, filmini göstermek, atölye yapmak, Diyarbakır halkıyla buluşmak bir ayrıcalık haline dönüşmüştür” dedi.

Diyarbakır rönesansı yaşıyor

Baydemir daha sonra şunları söyledi: “Yürüttüğümüz kültür ve sanat politikaları sonucu gençlerimizin potansiyeli açığa çıkmış, bir taraftan evrensel nitelikteki eserlerle buluşulmuş diğer taraftan yerel kültürümüz evrensele taşınmıştır. Kültür ve sanat politikalarımızla solan renklerimiz yeniden canlanmıştır. Bu festivallerimizin yaratmış olduğu sinerji ile Diyarbakır adeta bir rönesans yaşamaktadır.”

Festivali Diyarbakır’ın kültür ve sanat kurumlarının, şairlerinin, yazarlarının, sanatçılarının aktif katılımı ile hazırladıklarını belirten Baydemir, “Festivalimizi bu coğrafyanın yetiştirdiği nadide filozof Ehmedê Xanî’ye adıyoruz” dedi. Filozof Ehmedê Xani’nin anlaşılması için bir sempozyum düzenleyeceklerini ifade eden Baydemir bunun için Abbas Wali, Martin van Bruinessen, Îzeddîn Mistefa Resûl gibi akademisyen ve şahsiyetleri davet ettiklerini kaydetti.

İnançların buluşma noktası olacak

Festivalin “Mezopotamya İnançlar Buluşması’na sahne olacağını ifade eden Baydemir, “Ermeni’sinden Süryani’sine Alevi’sine kadar bu coğrafyada yaşayan inançların buluşması gerçekleşecek. Buluşma sadece tartışma panel şeklinde olmayacak. Örneğin Konya Mevlana Sema Grubu da, Mardin Kırklar Kilisesi Korosu’nu da kentimizde ağırlayacağız” dedi. Festival yürüyüşünün 28 Mayıs’ta Urfakapı’dan Fransız Malabar Grubu’nun akrobat gösteri ile başlayacağını, Domlar ve Rıbablar’ın da ritimleriyle yürüyüşe renk katacağını kaydetti.

Sanat Galerisi açılacak

Baydemir Sümerpark’ta yaptıkları ve bölgede eşi benzeri olmayan Sanat Galerisi’nin açılacağını ve ilk olarak da siyaset, sanat dünyasının ünlülerin resimleri ile Mamak Cezaevi’nden sahibini arayan mektupların sergileneceğini söyledi. Baydemir açıklamasını şöyle sürdürdü: “Festivalimizde tiyatrodan sinemaya, müzikten, şiire kadar neredeyse bütün sanat dallarında etkinlikler olacak. Örneğin coğrafyamızda özlemle beklenen Kürt müziğinin ünlü simalarından biri olan Aram Tigran’ı sizlerle buluşturmanın heyecanını yaşıyoruz. Final konserimizde ayrıca Koma Wetan’dan Kerem Gerdenzeri, Grup Munzur ve Ahenk bizlerle olacak.”

Festivalin 27 Mayıs günü Ayşenur Zarakolu Parkorman’da Süleymaniye Orkestrası ile Mehmet Atlı’nın dinletisiyle açılacağını kaydeden Baydemir, 1 Haziran’a kadar sürecek ve karnaval gibi kenti baştan başa saracak olan festivale tüm sanatseverleri, halkı, basını aktif katılama davet etti. Baydemir, “Herkes renkleriyle güzeldir. Kendi rengimizle 28 Mayıs’taki Festival Yürüyüşü’nde buluşalım. Şimdi festival zamanı…” diye konuştu.

diyarbakir-bld.gov.tr

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.