1. YAZARLAR

  2. Cengiz ÇANDAR

  3. Farklı bir sürecin ipucu
Cengiz ÇANDAR

Cengiz ÇANDAR

Cengiz ÇANDAR
Yazarın Tüm Yazıları >

Farklı bir sürecin ipucu

A+A-

Erdoğan'ın sözleri farklı bir süreci görebileceğimize dair upucu veriyor.

Başbakan’ın Barzani ile yaptığı görüşmeden sonra yaptığı açıklama, yeni bir unsur taşımıyor. Görüşmeden sonra üç seçenek konusunda da olumlu sinyal vermediğini söyleyebiliriz: Kuzey Irak’ta PKK’ya karşı Barzani yönetiminin silahlı harekete geçmesi, Irak’ta TSK ile peşmergelerin birlikte operasyon yapması veya bu ikisi olmadığı takdirde Irak’ta Türkiye’nin kendisinin bir kara harekâtı ile PKK’nın üzerine gitmesi gibi üç opsiyon konusunda İstanbul görüşmesinde elle tutulur bir şeyin çıkmadığı anlaşılıyor.

Bunlar genel ve bilinen pozisyonun bir kez daha ilanı. Ama somut bir şey yok. Ancak Başbakan’ın, PKK’nın silah bırakması halinde sorunların parlementoda ele alınacağı yönündeki sözlerinden hareket edersek, Barzani’nin PKK’ya silahları susturması için baskı yapacağı sözünü vermiş olduğuna inanabiliriz. Bundan sonuç alınabileceği izlenimi verilmiş olabilir. Bu durumda yakın gelecekte PKK’nın silahlı eylemlerini durdurması halinde konunun siyasi alana taşınması söz konusu olacaktır. Bundan da BDP’nin daha işlevsel bir role gireceği anlaşılılır.

Barzani görüşmesi

Başbakan ve Barzani arasında geçen konuşmalarda, ‘Operasyonların yerini siyasi çalışmaların alması ama onun için de PKK’nın silahı susturması gerekir’ şeklinde bir sonuç çıkarabiliriz. Barzani de bunu elde edebileceği izlenimini Başbakan’a vermiş olmalı ki, Başbakan sözlerine bunları ilave ediyor. Bu da yakın gelecekte farklı bir süreci görebileceğimize dair ipucu veriyor.

Önceki ve Sonraki Yazılar