1. YAZARLAR

  2. Cihan AKTAŞ

  3. Faize Rafsancani’nin Geri Dönüşü
Cihan AKTAŞ

Cihan AKTAŞ

Yazarın Tüm Yazıları >

Faize Rafsancani’nin Geri Dönüşü

A+A-

İran'ın eski cumhurbaşkanlarından Haşimi Rafsancani'nin kızı Faize Haşimî Rafsancani, 2009 seçimlerinden sonra yapılan protesto gösterilerine katıldığı için "rejim karşıtı propaganda yapmak" suçuyla yargılanıyordu ve geçtiğimiz pazartesi günü hapse atıldı. Faize Haşimî seçimlerin ardından bir süre göz altında tutulmuş ve serbest bırakılmıştı. Mahkemesi sürmekle birlikte hapse girmesi yine de soğuk bir duş etkisi yaptı İran'da. Çünkü baba Rafsancani, reformistlere bütün yakınlığıyla beraber bir denge adamı konumunda duruyor ve bütün eleştirilerine rağmen "rejimin çıkarları adına" soğukkanlı bir muhalefet yürütüyor.

Şaibeli 2009 seçimlerinden sonra reformist aktörler süratle tecrit edilirken, Rafsancani'nin oğlu da İngiltere'ye gitmiş ve geri dönmemişti. Rafsancani ise uzun bir dönem taraftarlarını şaşırtan bir sessizliği korusa da geçen yıl içinde toplumsal barışın sağlanması, daha şeffaf ve açık politikalar geliştirilmesi, yaklaşan seçimlerin çok sesli olarak gerçekleşmesinin sağlanması gibi konularda konuşmalar yapmaya başladı. Halihazırda Düzenin yararını Teşhis Kurulu Başkanı olarak görev yapan Rafsancani bir bakıma reformistlerle muhazafakarlar arasında dengeyi sağlayan güçlü bir figür olarak görünüyor.

Faize Rafsancani, ailesinin kamusal yüzü en belirgin olan, spordan medyaya, siyasetten kadın meselelerine her alanda faaliyet göstermiş olan kadın üyesi. Uzun yıllar ülkesi kadınlarına spor hizmetleri  götürmeye çalışan bir kurumun başkanlığını yapan Faize, 2000'li yıllarda "Zen" (Kadın) isimli, bir süre sonra yasaklanacak olan bir gazete çıkarttı. Ailenin dikbaşlı kızı, 2009 seçimlerinde portestocularla birlikte sokaklara çıkmış, polis tarafından tartaklanmıştı.  Muhafazakârların bir seçim taktiği olarak benimsedikleri Rafsancani ailesine dönük "yolsuzluk" iddialarını içeren  kampanyanın etkisiyle geçen yıllar içinde ailenin diğer fertleri gibi Faize de kendi kabuğuna çekildiği izlenimi verecek kadar faaliyetlerini kısıtladı. Bu sessizliğinde 2009 seçimlerinden sonra hakkında açılan davaların da payı var.

Faize Rafsancani 6 ay kadar önce "rejim karşıtı propaganda" nedeniyle 6 ay hapse mahkum olmuş, davası temyize gönderilmişti. Ancak kendisi mahkemeye baş vurdu ve cezası neyse, çekmek istediğini söyledi. Benzeri sebeplerle hakkında tutuklanma kararı bulunan kardeşi Mehdi Haşimi, öğrenimini sürdürdüğü İngiltere'den doktorasını tamamlamadan dönmeyeceğini söylüyordu. Rafsancani'nin bizzat yaptığı açıklamaya göre oğlu doktorasını tamamladığı için, ülkesine döndü.

İki kardeşin gelecek mayıs ayında yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerinin gerginliğinin kendini hissettirdiği bir dönemde kişisel kararlarıyla hapse gidikleri görülüyor. Bunun sebepleri neler olabilir?

Bana kalırsa Rafsancani gelecek cumhurbaşkanlığı seçimlerinde büyük ihtimalle aday olmayacak. Ancak hiçbir zaman benimsemediği , mesafe koymaya çaılıştığı hükümete karşı geniş kesimlerde hoşnutsuzluk artarken, siyasal konjonktürde tazelenen güvenilirliğinin etkisiyle onun bir adaya verdiği destek her zamankinden daha fazla önem taşıyor.  Bu nedenle de rakiplerine koz olarak kullanabilecekleri herhangi bir malzeme sunmak istemiyor.

Rafsancani ailesinin çocuklarının hapiste bulunması, reformistler için önemli bir propaganda malzemesi olabilir. Nitekim Rafsancani mahkemenin kendi çocuklarına diğer siyasi tutuklulardan farksız davranmasını istediğini belirtti. Bu da bir bakıma Faize ve Mehdi Rafsancani kardeşlerin siyasetin içinde bulunmaya devam ettiklerini gösteriyor.

Rafsancani son günlerde yaptığı konuşmalarda seçimlerin tam bir özgürlük içinde gerçekleşmesi gereğinin altını çizen konuşmalar yapıyor. Medyaya açıklamalarda bulunan aile üyeleri, mesela Dışişleri Bakanlığı'nda çalışan abla Fatıma Haşimi bazı yetkililerin Faize'nin hapse girmesini istemediklerini, aynı nedenle Mehdi'nin de İran'a dönmesinden yana olmadıklarını dile getirdi. Ancak Faize Haşimî suçsuz olduğunun altını çizerek ve ayrıcalıklı muamele görmeyi de istemediğini belirterek kendi rızasıyla hapse girdi, Mehdi Haşimî ise suçsuzluğunu ispat için ülkesine döndüğünü açıkladı.

"Ayrıcalıklı" kelimesi burada açıklayıcı bir anlam taşıyor. 2009 seçimlerinin ardından gerçekleşen protesto gösterilkerine katılan pek çok insan hapiste yattı, işkence gördü.  Faize, bu açıdan ailesininin varlık alanını kısıtlamaya devam eden şaibelerde ağırlık kazanan "ayrıcalıklı" niteliğini kendinden uzaklaştırmak üzere, aksi için her yolu denemesi mümkünken hapse girmeyi göze aldı.

Seçim arefesinde Rafsancani ailesinin yaşadığı bu hareketlilik,  gelecek seçimlerde ailenin genç kuşaktan isimlerinin bir şekilde önemli rol oynayacağının göstergesi olarak da okunabilir gibi geliyor bana.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.