1. HABERLER

  2. ARŞİVİMİZ

  3. Fadlullah: Şiilerin Projeleri Ehli Sünnete Muhalif Değildir
Fadlullah: Şiilerin Projeleri Ehli Sünnete Muhalif Değildir

Fadlullah: Şiilerin Projeleri Ehli Sünnete Muhalif Değildir

A+A-

Lübnanlı alim Ayetullah Seyyid Muhammed Hüseyin Fadlallah, “Amerika arap dünyasının tamamına, stratejik mekanlarına ve ekonomik hazinelerine  hükmederken niçin ABD korkusu olmuyor?” sorusu ile Arap dünyasında var olan şii korkusunu eleştirdi.

Fadlullah konuşmasına şöyle devam etti: “Arap dünyasında şii sorunu yok. Biz, şii projesi adı altında planların olmadığını biliyoruz. Biz, şii müslümanların projelerinin ehli sünnet kardeşlerinden farklı olmasını kabul etmiyoruz. Çünkü biz büyük İslam davasını kucaklayan bir İslam projesinin varlığının farkındayız” dedi.

Haliç devletlerinde yaşayan şiilerin dürüst vatandaşlar olduklarını belirten Fadlullah sünniler arasında meydana gelen bazı tabii sorunların şiiler arasında da gerçekleştiğini söyledi.

Şiilerin Arap dünyasında azınlıkta olduğunu söyleyen Fadlullah “Şiiler, İran’a tabiidir” sözünü reddetti. Fadlullah bu iddialara şöyle yanıt verdi: “Sorun Arapların Amerika’ya tabii olmasındadır. Şiilerden bazısı İran’ı destekler bazısı ise desteklemez

Fadlullah “Sünniler, Amerika ve İsrail’e tabiidir” sözüne de karşı çıkarak “Bazı sünni liderlerin Amerika siyasetine tabii olmaları Sünniler, Amerika ve İsrail’e tabiidir dememizi mümkün kılmaz” dedi.

İspanya’da Suudi Arabistan’ın öncülüğünde yapılan dinler arası diyalog girişiminin diğer diyalog girişimlerinde olduğu gibi barışın teşvik edilmesi, dünyadaki bazı sorunların çözümü ve dindarların birbirlerine saygılı olmaları yönündeki konuşmaların yapılmasına işaretle Dinler arası diyaloğun hedefinin İsrail ile ilişkileri normalleştirmenin teşviki olmasına karşı uyarıda bulundu.

Açıklamasının devamında Fadlullah, arzu edilenin müslümanların kendi aralarındaki diyaloğunun gerçekleştirilmesidir.

Lübnan’da genel anlamda şii-sünni çatışmasının olmadığını belirten Fadlullah, sorunun bazı liderlerin liderliklerini mezhebi temel üzerine bina etmelerinden ötürü kendi mezheplerini korudukları ve temsil ettiklerini iddia etmeleri, hatta bazı Arap devletlerinin bu liderlerin mezhepçi siyasetlerini desteklemesi olduğunu söyledi.

İsrahaber

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.