1. HABERLER

  2. ARŞİVİMİZ

  3. Fadlallah: ABD ve AB Ahlaki Değerlere Bağlı Değil
Fadlallah: ABD ve AB Ahlaki Değerlere Bağlı Değil

Fadlallah: ABD ve AB Ahlaki Değerlere Bağlı Değil

A+A-

 

 

 

 

 

Lübnanlı meşhur alim Muhammed Hüseyin Fadlallah, Cuma günü verdiği hutbesinde Filistin’deki son gelişmelere ve İran’a yönelik saldırı tehditlerine yer verdi. Fadlallah “Amerika ve Avrupa devletleri, ahlaki değerlere değil stratejik maddi çıkarlara bağlıdırlar” dedi.

Fadlallah sözlerine şöyle devam etti: “Avrupa Birliği ülkelerinden birisinin dahi bölgenin tamamını tehdit eden İsrail’in nükleer silahlarına karşı çıktığını duymadık. Fakat onların, askeri amaçlarla kullanılması yönünde bir değişime gidilmeyen İran’ın barışçıl nükleer enerji üretimine karşı saldırıya devam ettiklerini görüyoruz

Hutbesinin devamında Fadlallah, Amerika’nın Afganistan’dan Irak, Filistin ve Lübnan’a kadar her yerde başarısızlığa uğradığı, 2006 yılında İsrail’in Lübnan İslami Direnişi Hizbullah karşısında yenilmesi ile Amerika’nın Lübnan’ı istila etmesine imkan sağlayacak olan Yeni Ortadoğu projesinin düştüğünü belirtti.

Fadlallah, ABD Dışişleri Bakana Condoleezza Rice’ın yerleşim merkezlerinin inşasının devam edilmesi müzakerelere engel değildir sözüne işaretle İsrail’in 40 bin evden oluşan yerleşim merkezi inşasına başladığını, Filistinlilere ait arazilere baskıyla el koyduğunu ve Mescid-i Aksa’nın bünyesini tehdit eden  kazılara Amerika’nın izni ve himayesinde devam ettiğini söyledi. Fadlallah hutbesinin devamında “Çünkü Filistinlilerden beklenen İsrail ile vatan üzerine değil serap üzerine müzakerelere devam etmesidir” dedi.

Amerika’daki başkanlık seçimlerine de değinen Fadlallah, başkan adaylarının İsrail’e olan güvenlerini, desteklerini ortaya koymak için her türlü belgeyi sunduklarını, bu konuda birbirleriyle yarış içerisinde olduklarını söyledi.

Papa’nın geçtiğimiz aylarda Bush ile görüşmesi sırasında Bush’a ahlaki değerlere verdiği destekten ötürü teşekkür etmesini yadırgayarak, Bush’un dünyayı savaş alanına çevirdiği, dünyanın zenginliklerine el koyduğu ve insani değerleri yok ettiğini sözlerine ekledi.

İsra Haber


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.