1. HABERLER

  2. ARŞİVİMİZ

  3. F. Koru'dan Erdoğan'a 2. Salvo
F. Koru'dan Erdoğan'a 2. Salvo

F. Koru'dan Erdoğan'a 2. Salvo

A+A-

Fehmi Koru geçtiğimiz ay Başbakan Erdoğan'ın "Obama gibi geldiğini ama Bush'laştığını" söylemiş ve büyük bir tartışma alevlemişti.

Koru, Yüksek Askeri Şura kararlarına sürekli olarak şerh koyan, ama kararların yargıya açılması için hiçbir düzenleme yapmayan Başbakan Erdoğan'a yönelik yeni bir eleştiri dalgası başlattı.

Fehmi Koru'nun yazısının ilgili bölümü şöyle:

"TSK hangi sebeple olursa olsun mensuplarıyla elbette ilişkisini koparabilir; keşke bunu yaparken ilişki kestiklerine hukukî hak arama yollarını kapatma derdine düşmese...

“Keşke” ile başlayan bir cümle daha kurmamı mazur görün: “Keşke YAŞ'ın sivil üyeleri olan başbakan ve milli savunma bakanı da, ilişki kesme kararına, her seferinde 'muhalefet şerhi' koyma âdetinden vazgeçse...”

Abdullah Gül'ün başbakan olarak katıldığı ilk YAŞ toplantısından beri bu âdet sürüyor. Sürüyor da ne oluyor? Askerler, sivillerin koyduğu muhalefet şerhine rağmen, istedikleri silâh arkadaşlarının orduyla ilişiğini kesebiliyor. Konulan şerh bir işe yarasaydı herhalde aynı rutin altı yıl sürmezdi.

Sivillerin böyle bir ortamda yapması gereken, işe yaramayan şerhler yazmak değil, soruna kimseyi mağdur etmeden hemen herkesi tatmin edecek bir çözüm üretmektir. Başbakan ve milli savunma bakanı, YAŞ'a sevk edilmesi düşünülen dosyaların önceden kendilerine gönderilmesini sağlayıp gerçekten disiplin suçu işlediklerine kani olduklarının ilişkilerinin kesilmesini onaylayabilir sözgelimi. Ya da, süreçten yine de tatmin olmuyorlarsa, Meclis'i ikna ederek Anayasa'nın 125. maddesini elden geçirip YAŞ kararlarını yargı denetimi içine alabilir hükümet...

Ne yaparlarsa yapsınlar, ama YAŞ'ta muhalefet şerhi uygulamasından yol yakınken vazgeçsinler... "

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.