1. HABERLER

  2. ARŞİVİMİZ

  3. ''Evet Türbana Darbe Yaptım''
''Evet Türbana Darbe Yaptım''

''Evet Türbana Darbe Yaptım''

A+A-
Kendini barış ve insan haklarına adadığını iddia eden Alemdaroğlu ‘Ben sadece türbana darbe yaptım’ dedi. Sırf başörtülü diye öğrenim hakkını engellemenin nasıl bir insan hakkı olduğunu ise açıklamadı.

Ergenekon terör örgütü iddiasıyla başlatılan soruşturma kapsamında gözaltanı alınıp ‘yaşı’ ve ‘sağlık durumu’ gözönüne alınarak ‘adli kontrollü serbestlik’ kapsamında tutuksuz yargılanan İstanbul Üniversitesi eski Rektörü Kemal Alemdaroğlu dünkü 94. duruşmada savunma yaptı. ‘Ergenekon terör örgütü yöneticisi’ suçlamasıyla hakkında bir kez ağırlaştırılmış müebbet hapis ile 250 yıldan 524 yıla kadar hapis cezası istenen Alemdaroğlu, hakkındaki tüm iddiaları reddetti. Beraber yangılandığı sanıklardan sadece 5-6’sını tanıdığını belirten Alemdaroğlu ‘Veli Küçük’le bu duruşmadan 5 dakika önce tanıştım’ dedi.

‘EVET BEN DARBE YAPTIM’

Kendisini ‘Hayatını demokrasi, barış ve insan haklarına adamış biri’ olarak gösteren Alemdaroğlu ‘terör örgütüne dahil edilmem siyasi bir komplodur’’ iddiasında bulundu. ‘Evet ben darbe yapmıştım, üniversite de türban yasağını uygulayarak’ diyen Alemdaroğlu ‘İ.ܒde rektör olarak göreve başladığımda çağdaş üniversitenin kapalı ve açık alanındaki görüntü o tarihte bir bakıma İran üniversitelerini andırıyordu. Türban yasağı yaparak sabıkalı oldum. Savcıların her suçu bana yüklemelerinin ardındaki asıl amaç; benim türban sabıkamdır’ iddiasında bulundu.

TÜRBAN SABIKAM NEDENİYLE!..

Hayatı boyunca bütün hukuka aykırılıklarla ve insan hakları ihlalleriyle mücadele ettiğini öne süren Alemdaroğlu, sırf başörtülü oldukları için kişilerin üniversite eğitim haklarında elinden almanın hangi ‘demokrasi ve insan hakkı savunuculuğu’ olduğunu anlatmadı. Savunmasında savcılara hakarete varan suçlamalar yönelten Alemdaroğlu ‘Cumhuriyet savcıları hayali terör örgütü oluşturarak Türk aydınlarını suçlamaktadır’’, ‘Sayın savcılar, türban sabıkam nedeniyle kendilerini zorlayarak beni sözde terör örgütü içine sokarak kamuoyunda küçük düşmemi itibar kaybetmemi amaçlamışlardır’ dedi.

ÖĞRENCİLERİMİN PANKARTI...

İddianamede ‘Ergenekon eylemi’ olarak gösterilen ‘Ordu Göreve’ pankartıyla ilgili savunmasını yapan Alemdaroğlu ‘Bu Cumhuriyet’in 80. kuruluş yılı nedeniyle düzenlenen bir yürüyüştü. Bu yürüyüşte İ.Ü. Rektörü olarak YÖK Başkanı’yla en önde bulunmam doğal. Bu yürüyüşte ‘Ordu göreve’ pankartını açan öğrencilerin benim üniversitemde olması beni kesinlikle bağlamaz’ dedi.

Sarıkız Planı’nın operasyonu

Şener Eruygur ve Hurşit Tolon’dan ele geçirilen ‘Rektörlerle Toplantı.pdf’ isimli 5 sayfadan oluşan dosya, 25 Ekim 2003’te Ankara’da bazı rektörlerin katılımıyla düzenlenen ve ‘Ordu Göreve’ pankartlarının açıldığı yürüyüşün ET֒nün darbe planlarının ikinci aşaması olan Ayışığı’nın bir ayağı olduğunu ortaya çıkarmıştı.

İstanbul Üniversitesi, 9 Eylül Üniversitesi, Erzurum Üniversitesi, Malatya Üniversitesi, Trabzon Üniversitesi, Samsun Üniversitesi rektörlerinin 19 Eylül 2003’te Jandarma Genel Komutanlığı İstihbarat Başkanlığı’nda katıldıkları toplantıda konuşulanların yer aldığı dosyada ‘REKTÖRLER’den 15-20’sinin ‘KUBİLAY’ olmaya hazır olduğunu söyledikleri’ ve ‘25 Ekimde Rektörler ve öğretim üyeleri Anıtkabir’e geleceğiz. TSK ile beraber olalım’ teklifinde bulundukları anlatılıyor.

Bu toplantıdan 6 gün sonra Ankara’da ‘Ordu Göreve’ pankartlarının altında İÜ. eski Rektörü Kemal Alemdaroğlu ve YÖK eski Başkanı Kemal Gürüz’ün de Tandoğan Meydanı’ndan Anıtkabir’e kadar yürüdüğü gösteri yapılmıştı. ‘Ordu Göreve’ pankartı açılan yürüyüş Ergenekon iddianamesine ‘Ergenekon terör örgütününün yönlendirdiği eylemler’den birisi olarak girmişti.

Kansız olmaz darbe lazım

Telefon görüşmelerinde Alemdaroğlu’nun her etkili kişiden darbe için harekete geçilmesini istediği ortaya çıktı. Alemdaroğlu’nun teknik takibe takılan bir telefon görüşmesinde ‘Kansız olmaz. Darbe lazım. Öncelikle de bu davanın (AK Parti Kapatma davası) açılması lazım’ dediği belirlenmişti.

Komutanım olacaksa olsun bir şey

2008’in Mart ayında darbe yapılacağı beklentisini anlatan Alemdaroğlu’nun, Genelkurmay eski Başkanı Hüseyin Kıvrıkoğlu ile yaptığı telefon konuşmasında da ‘Komutanım, bu iş bu demokrasi oyunuyla bir yere varılamaz. Olacaksa olsun bir şey’ dediği belirlenmişti.
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.