1. YAZARLAR

  2. Mehmet Taş

  3. Eskimeyen Yeniye Dönmek: HİCRET
Mehmet Taş

Mehmet Taş

Yazarın Tüm Yazıları >

Eskimeyen Yeniye Dönmek: HİCRET

A+A-

 

“Onlar ki, hicret ettiler, yurtlarından çıkarıldılar, benim yolumda eziyete uğradılar, çarpıştılar öldürüldüler. Andolsun ki ben onların kötülüklerini örteceğim ve altlarından ırmaklar akan cennetlere koyacağım.” (Ali İmran, 15)

Yeni (1443) Hicri yılımızın bütün ümmete hayırlı olması ve hayırlar getirmesi dualarımla.

Ümmet olarak asırlık uykulara daldığımız, bazılarımızın Kur-an'dan tamamen gafil kaldığımız, Elinde Kur-an olanlarımızın da O'nun içeriğinden habersiz bir şekilde; bir nostalji, bir fantezi haline getirdiğimiz ve nihayette ise O'ndan haberdar olanlarımızın da (gafil) toplumun ekserisi tarafından, yadırganıp dışlandığımız zorlu bir süreçten gelmekteyiz!

Asırlardır Tevhidi hayatın her veçhesine müdahale edildiği gibi; kavram dünyamıza da ciddi müdahalelerde bulunulmuştur/bulunulmaktadır! Ve bu anlamda "HİCRET" kavramımızda da ciddi anlam kayması olmuştur. Kimisi hicreti daha müreffeh bir hayat yaşamaya matuf; kimisi turistik bir gayeye indirgeme; kimisi ise zorluk ve sıkıntılardan kaçış olarak değerlendirebilecek kadar tahfif etmekte ve hakikatleri bilerek veya bilmeyerek tersyüz etmektedir! Hal böyle olunca "İnsanlar için çıkarılmış en hayırlı bir ümmet..." olma vasfını yitirdiğimiz gibi; sefil ve zelil bir konuma da düşmüş olmaktayız!

Oysa hicret nedir!

Hicret: Yeryüzü istikbarına karşı; "LA İLAHE" diyerek ve bütün bir hayatıyla de bu söylemini pratize ederek (malını, mülkünü, yurdunu, yaranını; el hasıl dünyalık bütün kıymetlerini bir tarafa bırakarak) insan hafsalasının alabileceğinin de ötesine bir anlam, önem ve kapsama sahip olan baş kaldırmadır! Sonra da; "İLLALLAH" diyerek aynı anlam, önem ve kapsamda hayatın her alanında Allahın hüküm sahibi olduğunu inanç, söylem ve eylemleriyle yaşayarak bütün insanlığa ilan etmektir!

Hicret; Muhammed (sav)in Hira'da kendisine gelen ilahi kıstasları Mekke'de yaşamak, yaşatmak ve yaymak cehdi konusunda bütün imkanlarını tükettikten sonra; dünyanın bir başka beldesinde aynı azim, inanç ve bilinçle Rabbani düsturlar doğrultusunda devam ettirmektir!

Hicret; küfürden imana, karanlıklardan aydınlığa, zorbalıklardan hoşgörüye, kinden sevgiye, nefretten merhamete, cehaletten ilme ve bilgiye, kabalıkta naifliğe doğru kutlu bir yürüyüştür.

Hicret; zulümden adalete, beşeri ufuksuzluktan ilahi sonsuzluğa, den'i alçaklıklardan ulvi yüksekliklere bir yön değiştirme/istikamet bulmadır!

Hicret; tefrikalardan vahdete, felaketlerden selamete, düşmanlıklardan gerçek dostluklara yürekten ve topluca yelken açmaktır.

Hicret; Hodbinlikten diğerkamlığa, bencillikten bizciliğe, göz açlıktan gönül tokluğuna, kıskaçlıktan fedakarlığa muazzam bir geçiştir!

Günümüz nankör, bencil, sadist olan insanı/insanları elbette ki hicreti anlamaz, anlayamaz! Zira böylesi insanın yaşadığı, yetiştiği, şekillendiği ortam, ona böyle bir bilinci vermekten, böyle bir misyonu yüklemekten acizliğin de ötesinde korkunç bir yetersizliği kendi öz bünyesinde barındırmaktadır! Ondan dolayıdır ki günümüz insanı ağırlıklı olarak hakikatlere karşı kördür,

sağırdır, yüreksizdir, karaktersizdir, geçmişinden bilgisiz ve geleceğinden de habersizdir! Günümüz insanı günübirlikçidir, çıkarcıdır, haylazdır, hoyrattır!

İnsanda Hicret şuuru ve hayat vizyonu olmayınca, insanlar birbirinin kurdu, canavarı kesilir! Adalet yok olur, orman kanun(suzluk)ları hayat bulur! Adaletin yerine güç, hakkın yerine batıl, ilmin yerine cehalet ikame olunur!

Hicret bütün nebilerin ortak değeridir, ortak hareket noktasıdır!

Hazreti Nuh, küfürde inat eden kavminin şerrinden korunmak için hicret etti!

Hazreti Hud ve Hazreti Salih yalanlanıp tehdit etmeleri sonucu hicret ettiler!

Hazreti Şuyb; cahil, hileci, sahtekar ve oyunbaz kavmi tarafından hicret etmeye mecbur bırakıldı

Hazreti İbrahim putçuluğa karşı "LA" dedi ve Allah'tan başka ilah tanımadığı için hicret etti!

Hazreti Musa Firavun'un ilahlığını, hükümranlığını reddettiği için hicret etti!

Ve alemlere rahmet olan Xatemul enbiya da müşriklerin en galiz saldırılarına maruz kalarak hicret etmek durumunda kaldı! Hicret ile hayatının geçtiği, yiyip içtiği, büyüyüp geliştiği ata yurdunu terk ediyordu! Mekke'den ayrılışından dolayı hüzünlüydü şimdiden, hasret bürümüştü yüreğine! Kabe'yi, Mekke'yi, bütün geçmişlerini, anılarını, mutluluklarını, sıkıntılarını, kaybettiği muazzez eşini, vefat edinceye kadar canı gibi kendisini koruyan biricik hamisi, amcası Ebutalib'i artık geride bırakarak gidiyordu! Yeni bir hayata, yeni bir dirilişe, yeni bir haykırışa ve yepyeni bir kurtuluşa azimle yürüyordu! Sadece Mekke'deki putları değil, yeryüzündeki bütün putları, atası olan İbrahim misali kırmak için yola koyuluyordu! Dünyayı saran cehalet karanlığının üzerine, yeniden bir güneş olarak doğmak üzere meşakkatle yürüyordu!

Yola çıkmıştı! Yepyeni dostlara, dostluklara doğru yürüyordu! Kendisini aşk ile, sevda ile bekleyen gerçek yarenlerine doğru aynı sevgi, aşk ve muhabbetle yürüyordu! Sevgili arkadaşı, can dostu sadık insan, Sıddıyk ile beraber yürüyordu! Üçünün üçüncüsü Allah olan ikili olarak uçsuz bucaksız çöllerde, ateş gibi kumluklarda azimle, inançla yürüyorlardı!

Hicret!

Hicreti bu güne getirmek ve hicreti bu gün de yaşamak!

Kötülüklerin her nevisinden Allah resulünün sakındığı gibi sakınmak!

Zulmün ve şirkin her türlüsüne Allah Resulünün baş kaldırdığı gibi baş kaldırmak!

Muhabbet ve merhameti Allah Resulünün başta kendi yüreğinde inşa ettiği gibi yüreklerimizde inşa etmek!

Hakka ve hakikate Allah Resulünü teslim olduğu gibi, bu gün de aynı teslimiyeti göstermek!

Allah Resulünün baba olduğu gibi baba olmak

Allah Resulünün komşu olduğu gibi komşu olmak

Allah Resulünün Eş oluşu gibi eş olmak

Allah Resulünün akraba olduğu gibi akraba olmak

Allah Resulünün alışveriş yaptığı gibi alışveriş yapmak

Allah Resulünün dost olduğu gibi dost olmak!

Allah Resulünün gösterdiği merhameti göstermek!

Allah Resulünün sevdiklerini sevmek, buğz ettiklerine de buğz etmek1

Ve Kur-an ahlakını ahlak edinmek! Kur-an'ın hayat ölçülerini hayatımızda yegane ölçü edinmek! Rabbimizden bir an olsun gafil olmamak ve her anımızda O'nun rızasını dipdiri olarak göz önünde bulundurmak!

Rabbimizin buyurduğu veçhile; Allah(cc)'ın has kulları olmak!

"Rahmân’ın has kulları yeryüzünde vakarla yürüyen, cahiller onlara laf attığı zaman, “selâm” deyip geçen kullardır. Gecelerini Rablerine secde ederek, huzurunda durarak geçirirler.

“Ey Rabbimiz, derler; bizi cehennem azabından uzak tut; çünkü onun azabı bitip tükenmek bilmez." (Furkan; 63-65)

Vakar sahibi olmak, cahillerin her türlü oyun ve hilelerine gelmemek, Rabbinin cezasından hakikaten korkmak ve sakınmak, Rabbinin huzurunda, saadet içinde kullukta bulunmak,O'nun yaratıklarına karşı merhametle davranmak, bencillikten, kibirden, gururdan, habisliğin her türlüsünden uzak durmak!

Allah(cc)'ım! Bizlere hicreti anlamayı ve yaşamayı nasib eyle!

Allah(cc)'ım! Bizlerden, seni nasıl tanımamızı istiyorsan, öylece tanımayı nasib eyle!

Allah(cc)'ım! Alemlere rahmet olarak gönderdiğin Resulünü gerçek anlamda anlamayı, inanmayı ve O'nun sünnetine sarılmayı bizlere nasib eyle!

Allah(cc)'ım! Ashabı kiramın aziz İslam'a bağlılığını, teslimiyetini, sadakatini ve samimiyetini bizlere de nasib eyle!

Allah(cc)'ım! Bizleri gerçekten sana teslim olanlardan, Razı olduğun kullarından olmamıza sebep olacak inanç, bilinç, irade, idrak ve teslimiyet ver!

Allah(cc)'ım! Hazreti İbrahim'in tevhid bilincini, Hazreti İsmail'in teslimiyet bilincini, Hazreti Yusuf'un örnekliğini bizlere ver!

Allah'ım Bizleri müslümanlar olarak yaşamayı ve böylece huzuruna almayı mukadder buyur.

"İman edenler, hicret edenler, Allah yolunda cihat edenler ve onları barındıranlar ve onlara yardım edenler! İşte onlar gerçek mü'minlerdir. İşte onlar için mağfiret ve tükenmeyen rızk vardır." (Enfal, 72)

Allah(cc)'ım bizleri ayette buyurduğun gerçek müminlerden eyle. Amin.

Selam ve dua ile

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.