1. HABERLER

  2. ARŞİVİMİZ

  3. Eşekli kızların su çilesi
Eşekli kızların su çilesi

Eşekli kızların su çilesi

A+A-

Muhammet Taşçılar'ın haberi

Şanlıurfa’nın Siverek İlçesine bağlı Karacadağ yöresinde bulunan Sumaklı, Karlı, Çat ve civar köylerinde su olmaması nedeniyle yaklaşık 5 kilometre uzaklıktaki çeşmeden eşeklerle su taşınıyor. 50 kilometre uzaktaki İlçe merkezine su taşıyan borulara bağlanan ek borularla suyu eşeklerin sırtındaki bidonlara dolduran köylüler köylerine su şebekesi istiyorlar.
Sumaklı köyünde oturan 55 yaşındaki Mehmet Halit İmrak, 50 haneli köylerine suyu eşeklerle taşıdıklarını dile getirerek “Ben eşekle su taşıyorum, oğlum eşekle su taşıyor, torunum eşekle su taşıyor. Yıllardır başvurmadığımız yer kalmadı ama halen 5 kilometre uzaktaki köyümüze su çekilmedi.” diye konuştu. Kışın çocuklarının soğuktan ölümle burun buruna geldiklerini belirten İmrak “Geçen yıl 3 çocuğum soğuktan donmak üzereydi, zor kurtardık.” dedi.
Kız vermiyorlar
Köyde su taşındığı için diğer köylerden evlenecek kız bulamadıklarını bu nedenle uzun yıllar bekar olarak kaldıklarını aktaran Gürsel İmrak ise “Ben 30 yaşındayım diğer köylerden evlenmek için kız istiyoruz vermiyorlar. Kimse eşekle su taşımak istemiyor.” diye konuştu.
Yaşları 6 ila 14 arasında değişen kız çocukları susuz olan köylerine anneleri gibi su taşımak zorunda kalıyor. 4. sınıfa giden 10 yaşındaki İpek İmrak, su taşıdığı için öğretmeni kendisini çoğu zaman yok yazdığını belirterek “4. sınıfa gidiyorum. Okula geç gittiğim zaman öğretmenim bana kızıyor. Ama mecburuz, evimize su götürmemiz gerekiyor. Bazen eşekten düşüyoruz. Kolumuzdan, başımızdan yaralanıyoruz. En çok kışın zor oluyor. Soğuktan üşüyoruz.” dedi.

Günde 2-3 defa 5 kilometre uzaklıktaki çeşmeden su taşıyan köylüler eşeklerinde su taşımaktan yorulduğunu hatta bidonların eşekleri yaraladığını belirtiyor.
Köylerine bir iki defa sondaj vurulduğunu aktaran köylülerden 35 yaşındaki Mehmet İmrak “Sondajlarda su çıkmadı, Fakat Siverek buradan 50 kilometre uzaklıkta. Suyu borularla İlçeye götürüyorlar. Biz 10 kilometre uzaktayız bize su getirmiyorlar. Biz bu sularla cenazemizi yıkıyoruz. Acaba Bu hayvanlara eziyet ettiğimiz için günah mı işliyoruz yoksa bu sularla ölülerimizi yıkadığımız için sevap mı kazanıyoruz? Bu köyler yıllardır susuz. 1950 yılında Siverek’e buradan su çekildi. Bugün teknoloji daha gelişmiş. Her köye su gelecek dediler fakat bizim gibi civarda 30 köy halen susuz.” diye konuştu.

Karacadağ mevkiinde bulunan Gedik köyündeki kaynak suyu civarda bulunan 30 köyün içinden borularla geçerilerek İlçe merkezine taşınıyor.
HABER7 ÖZEL

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.