1. HABERLER

 2. DÜNYA

 3. Esad: Sınır devriyelerimiz sevk edilmeye hazır
Esad: Sınır devriyelerimiz sevk edilmeye hazır

Esad: Sınır devriyelerimiz sevk edilmeye hazır

A+A-

Beşar Esad, "Suriye topraklarının herhangi bir bahaneyle işgal edilmesini tamamen reddediyoruz" dedi.

Rojava’ya yönelik başlatılan operasyonla ilgili Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin bir araya geldi. 

Söz konusu görüşmenin ardından Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ı arayan Putin, Türkiye ile varılan anlaşmanın detaylarını açıkladı.

Putin, bu anlaşmanın ‘her türlü terörizmle mücadele üzerine odaklandığını ve Suriye topraklarındaki ayrılıkçı gündemleri de ortadan kaldırmayı’ amaçladığını ifade etti.

ESAD: SURİYE TOPRAKLARININ İŞGAL EDİLMESİNİ REDDEDİYORUZ

Esad ise Putin'e teşekkür ederek, "Suriye topraklarının herhangi bir bahaneyle işgal edilmesini tamamen reddediyoruz" dedi ve sınırda Rus askeri polisiyle birlikte görev alacak devriyelerin gönderilmeye hazır olduğunu söyledi.

RUSYA VE TÜRKİYE ARASINDA 10 MADDELİK MUTABAKAT

Putin ile Erdoğan'ın yaklaşık yedi saat süren görüşmesinin ardından 10 maddelik bir mutabakat metni imzalandı.

Söz konusu mutabakatta şu maddeler yer alıyor:

"1. Her iki taraf Suriye’nin siyasi birliği ve toprak bütünlüğünün muhafazasına ve Türkiye’nin milli güvenliğinin korunmasına olan bağlılıklarını teyit ederler.
 

 1. Terörizmin tüm şekil ve tezahürleriyle mücadele etme ve Suriye topraklarındaki ayrılıkçı gündemleri boşa çıkarma yönündeki kararlılıklarını vurgularlar.
   
 2. Bu çerçevede, Tel Abyad ve Ras Al Ayn’ı içine alan 32 km derinliğindeki mevcut Barış Pınarı Harekatı alanındaki yerleşik statüko muhafaza edilecektir.
   
 3. Her iki taraf Adana Anlaşması’nın önemini teyit eder. Rusya Federasyonu mevcut koşullarda Adana Anlaşması’nın uygulanmasını kolaylaştıracaktır.
   
 4. 23 Ekim 2019, öğlen saat 12.00’den itibaren, Rus askeri polisi ve Suriye sınır muhafızları, Barış Pınarı Harekat alanının dışında kalan Türkiye-Suriye sınırının Suriye tarafına, YPG unsurları ve silahlarının Türkiye-Suriye sınırından itibaren 30 km’nin dışına çıkarılmasını temin etmek üzere girecektir. Bu işlem 150 saat içinde tamamlanacaktır. Aynı saat itibarıyla, mevcut Barış Pınarı Harekat alanı sınırlarının batısı ve doğusunda 10 km derinlikte Kamışlı şehri hariç Türk-Rus ortak devriyeleri başlayacaktır.
   
 5. Münbiç ve Tel Rıfat’tan bütün YPG unsurları silahlarıyla birlikte çıkarılacaktır.
   
 6. Her iki taraf terörist unsurların sızmalarının önlenmesinin temini için gerekli tedbirleri alacaktır.
   
 7. Mültecilerin güvenli ve gönüllü şekilde geri dönüşlerini kolaylaştırmak maksadıyla ortak çalışma yapılacaktır.
   
 8. Bu muhtıranın uygulanmasını gözetmek ve koordine etmek amacıyla müşterek bir denetim ve doğrulama mekanizması ihdas edilecektir.
   
 9. Taraflar Astana Mekanizması çerçevesinde Suriye ihtilafına kalıcı bir siyasi çözüm bulunması amacıyla çalışmalarını sürdürecek ve Anayasa Komitesi’nin faaliyetlerini destekleyecektir."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.