1. HABERLER

  2. ARŞİVİMİZ

  3. Ergenekon'da yedinci dalga
Ergenekon'da yedinci dalga

Ergenekon'da yedinci dalga

A+A-

Ümraniye'de bir gecekonduda 27 el bombası ele geçirilmesiyle başlayan soruşturmada 7. dalga olarak adlandırılan dünkü gözaltılarda 5 teğmen de yer aldı. Genelkurmay, yaptığı açıklamada, 'İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talimatıyla 5 teğmen ve 1 askerî öğrencinin askerî makamlarca gözaltına alındığını' bildirdi. Savcılığın talimatının 17 Eylül'de geldiği belirtilen açıklamada, "Anılan personel, ifadeleri alınmak üzere askerî personel nezaretinde İstanbul Merkez Komutanlığı'na sevk edilmişlerdir.'' denildi.

Polis, dün ilk olarak avukat Levent Temiz'i Bakırköy Florya'daki evinden aldı. Aynı saatlerde Seyhan Soylu ve Nurseli İdiz'in de evlerine baskın yapıldı. Soylu'nun bilgisayarlarına el konulurken, her iki isim İstanbul Terörle Mücadele Şubesi'ne getirildi. Operasyonun diğer ayağı Ankara'daydı ve burada 8 kişi gözaltına alındı.

Dünkü operasyon, 'Ergenekon 28 Şubat'a uzandı' yorumlarına yol açtı. Sisi lakaplı Seyhan Soylu, 2002'de Zaman'a verdiği röportajda, "Ben 28 Şubat'ın gizli kahramanıyım." demişti. Soylu'nun adı, bir gizli tanığın Ergenekon ve 28 Şubat ilişkisiyle ilgili verdiği ifadelerde de geçmişti.

Ergenekon soruşturması kapsamında Cumhuriyet Savcısı Zekeriya Öz'ün talimatıyla İstanbul, Ankara, İzmir, Mersin ve Hakkari'de operasyon yapıldı, 19 kişi gözaltına alındı. Zanlılardan 5'i teğmen, biri ise askerî öğrenci. Genelkurmay Başkanlığı'nın internet sitesinde konuyla ilgili yapılan açıklamada, şöyle denildi: "İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın 17 Eylül tarihli talimatı üzerine, 5 teğmen ve 1 askerî öğrenci askerî makamlar tarafından gözaltına alınmıştır. Anılan personel, talimat gereği ifadeleri alınmak üzere askerî personel nezaretinde İstanbul Merkez Komutanlığı'na sevk edilmişlerdir."

>>ERGENEKON İDDİANAMESİ VE DELİL KLASÖRLERİ İÇİN TIKLAYIN<<

Büyük Hukukçular Birliği üyesiyken başkan Kemal Kerinçsiz'le tartışarak gruptan ayrılan avukat Levent Temiz'in Florya Basın Sitesi'nde bulunan evine dün sabah 08.00 sularında baskın yapıldı. Ergenekon soruşturmasını yürüten savcılardan Mehmet Ali Pekgüzel'in kontrolünde Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince yapılan baskında, Temiz'in avukat olmasından dolayı barodan görevlendirilen bir avukat da eşlik etti. Polisin evdeki aramasının 4 saat sürdüğünü ifade eden Temiz'in avukatı Erkan Aydemir, müvekkiline ait bazı belge, doküman ve kitaplara el konulduğunu söyledi. Aydemir, müvekkilinin evinde silah ya da patlayıcı bulunmadığını belirtti. Temiz, daha sonra Bakırköy'deki bürosuna götürüldü. Polis, büroda arama yaptı.

Ankara'da düzenlenen operasyona İstanbul polisi de eşlik etti. İstanbul Organize Suçlarla Mücadele Şubesi'nden gelen iki ekip, Ankara polisi ile birlikte önceden adresleri belirlenen 8 ayrı adrese eşzamanlı baskın gerçekleştirildi. Askerî inzibatlar Ankara'daki bir birlikte görev yapan karacı Teğmen Mehmet Ali Ç.'yi kışlada gözaltına aldı. Teğmen Mehmet Ali Ç. sorgulanmak üzere İstanbul'a gönderildi. Teğmen Mehmet Ali Ç., adliyeye getirilirken 'Ergenekon'la bağlantınız olduğu için mi buraya geldiniz?' sorusuna, "Benim Mustafa Kemal ile bağlantım var." şeklinde cevap verdi. Polis, Ankara'da aralarında bir radyocunun da bulunduğu 7 kişiyi gözaltına aldı. Polis, ev ve işyerlerindeki 6 masa üstü ve bir dizüstü bilgisayar ile DVD, CD ve dökümanlara incelenmek üzere el koydu. Zanlılar sağlık kontrolüne götürülürken basın mensuplarının 'Ergenekon ile bağlantınız var mı? Niçin gözaltına alındınız?' şeklindeki sorularına "Devletin yanlışlığı" ve "Dağdaki çobanın Ergenekon ile ne bağlantısı var." şeklinde cevap verdi. Zanlılar karayoluyla İstanbul'a gönderildi. İzmir'de ise savcılığın talimatıyla teğmen Ş.İ. gözaltına alındı. Ş.İ.'nin İstanbul'da çalıştığı, görev için Urla Menteş'teki askerî birliğe geldiği öğrenildi. Ş.İ. de soruşturma çerçevesinde İstanbul'a gönderildi.


2 YILA SIĞAN OPERASYON

1. DALGA: Ümraniye'de 27 el bombası
12 Haziran 2007'de Ümraniye'de bir gecekonduda 27 el bombası, TNT kalıpları ve fünyeler ele geçirildi. Emekli Astsubay Oktay Yıldırım, Mehmet Demirtaş, Ali Yiğit, emekli Yüzbaşı Muzaffer Tekin, emekli Astsubay Mahmut Öztürk, Kuvayi Milliye Derneği Başkanı Bekir Öztürk, emekli Binbaşı Fikret Emek, emekli Yüzbaşı Gazi Güder, SESAR Başkanı İsmail Yıldız, Fuat E. tutuklandı.

2. DALGA: Eskişehir'de ele geçirilen patlayıcılar
Eski Binbaşı Fikret Emek'in annesine ait Eskişehir'deki evde 26 Haziran 2007'de yapılan aramada 11 kilo plastik patlayıcı ve suikast tüfeği 'Kanas' ele geçirildi. Emek tutuklandı. 15 Temmuz'da yazar Ergün Poyraz gözaltına alındı. Eski Yüzbaşı Gazi Güder, Fuat Ermiş, İsmail Yıldız, Asuman Özdemir ve son olarak da 26 Ağustos 2007 tarihinde Mete Yalazangil tutuklandı.

3. DALGA: Emekli Tuğgeneral Küçük tutuklandı
21 Ocak 2008'de emekli Tuğgeneral Veli Küçük, eski Yüzbaşı Mehmet Zekeriya Öztürk, Muhammed Yüce, Kemal Kerinçsiz, Sami Hoştan, Ali Yasak (Drej Ali), Fikri Karadağ, Sevgi Erenerol, Hüseyin Görüm, Alpaslan Abdulkadir, Kahraman Şahin, Erol Ölmez, Erkut Ersoy ve Ümit Oğuztan tutuklandı.

4. DALGA: Akademisyen ve gazeteciler
21 Şubat 2008'de İstanbul Üniversitesi Adli Tıp Enstitüsü'nde görevli Doç. Dr. Ümit Sayın ile Sakarya Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Emin Gürses, emekli Astsubay Orhan Tunç, Özallar'ın kuyumcusu olarak ün yapan sosyete kuyumcusu Hayrettin Ertekin, gazeteci Vedat Yenerer, Noel Baba Barış Konseyi Derneği Başkanı Muammer Karabulut tutuklandı.

5. DALGA: İP Lideri Perinçek cezaevine gönderildi
Ankara'da İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek ve İstanbul'da eski İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kemal Alemdaroğlu ile Cumhuriyet Gazetesi İmtiyaz Sahibi İlhan Selçuk'un da aralarında bulunduğu 13 kişi gözaltına alındı. Perinçek tutuklanırken, Alemdaroğlu ve Selçuk savcılık sorgusunun ardından tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

6. DALGA: Eruygur ve Tolon cezaevinde
1 Temmuz 2008'de eski Jandarma Genel Komutanı emekli Orgeneral Şener Eruygur, eski 1. Ordu Komutanı emekli Orgeneral Hurşit Tolon, ATO Başkanı Sinan Aygün, Cumhuriyet Gazetesi yazarı Mustafa Balbay gözaltına alındı. Eruygur ve Tolon tutuklandı, Aygün ve Balbay ise tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

7. DALGA: 'Sisi' ve Nurseli İdiz gözaltında
Kızılelma Koalisyonu içerisinde yer alan eski Ülkü Ocakları İstanbul İl Başkanı Levent Temiz, 28 Şubat'ın aktörlerinden 'Sisi' lakaplı Seyhan Soylu, sanatçı Nurseli İdiz'in de aralarında bulunduğu 11 kişi dün gözaltına alındı.


Kızılelma'cılar Taksim'de buluşmuştu

İstanbul Ülkü Ocakları ile İşçi Partisi'nin 30 Ağustos 2003'te Taksim'de yaptığı 'Ya istiklal ya ölüm' mitingi 'Kızılelma Koalisyonu'nun en önemli organizasyonu olarak dikkat çekmişti. Mitingde Levent Temiz (siyah ceketli) ile İşçi Partisi'nin gençlik teşkilatı Öncü Gençlik Başkanı Mehmet Perinçek, birbirlerinin ellerini tutarak havaya kaldırmıştı. Temiz'in, bölücü terör örgütü PKK elebaşısı Abdullah Öcalan'ı Bekaa Kampı'nda ziyaret eden İP Genel Başkanı Doğu Perinçek'in oğluyla ilişkisi, milliyetçi muhafazakar camiada tepkiye yol açmıştı.


Levent Temiz'den darbe çağrısı

Ergenekon terör örgütüne yönelik operasyon kapsamında gözaltına alınan eski İstanbul Ülkü Ocakları Başkanı Levent Temiz, yaptığı darbe çağrısıyla tanınıyor. Temiz, 8 Eylül 2003'te Akşam gazetesine verdiği röportajda İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek'in oğlu Mehmet Perinçek'le yaptıkları 'silahlı mücadele'ye dikkat çekmişti. Temiz ve Perinçek, röportajda ülkede 'kaos' ortamı oluşturup 'darbe' yapmaya yelteneceklerinin işaretini vermişti. Akşam gazetesinde yayınlanan 'İttifakın rengi kırmızı beyaz' başlıklı röportajda Temiz ve Perinçek'e ait dehşete düşüren cümleler şöyle:

-Levent Temiz: Veli Küçük'ün Ülkü Ocakları'yla ne gibi bir ilişkisi olabilir? Bizim genel başkanımız varken niye emekli bir generalden talimat alalım? Darbe yanlısı, ismi değişik olaylara karışmış insanlar bu işleri yönlendiriyor, diye iddialar ortaya atıyorlar. Ülkenin geleceği ve kurtuluşu için darbe gerekiyorsa biz darbe yanlısıyız.

-Mehmet Perinçek: Türkiye artık silahla çözülebilecek sorunlarla karşı karşıya. Ordusu olmayan bir millet ayak altında kalır. Millet ile ordu arasındaki bağı güçlendirmek gerek.

-Levent Temiz: Kürt çapulcuya milleti böldürmeyiz. Bizim sessizliğimize aldanıp uykuda olduğumuzu zannetmesinler. Sabrımızı taşırırlarsa Türkiye'de istenmeyen olaylar olur. Birilerinin amacı ülkeyi iç savaşa götürmek. Bu oyunu gördüğümüz için biraz daha temkinli yaklaşıyoruz. Türk damarımıza basmasınlar. Onların kaybedecekleri bir şey yok. Ama bizim ülkemiz var. Tekrar kardeş kanı akmasın.

Levent Temiz, ilişkimiz yok dese de Veli Küçük'ün İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'nde alınan ifadesi kendisini yalanlıyor. Polis, Perinçek'i nereden tanıdığını sorması üzerine Küçük, "Hatırlamadığım bir yerde karşılaştım. Ulusal Kanal'da röportaj yapma teklifinde bulundu... Kabul etmedim. Bir telefonda oğlunun Rus filolojisinden mezun olduğunu, Lenin Üniversitesi'nde araştırma yapacağını söyledi, görüştük." şeklinde cevap vermişti.

Temiz'in bir başka özelliği ise 'Kızılelma Koalisyonu' içerisinde yer alması. 2003 yılında Ülkü Ocakları İstanbul il başkanı olan Levent Temiz, genel merkezinin onayını almadan 'Kızılelma Koalisyonu' olarak adlandırılan birlikteliğe dahil olmuştu. 'Kızılelma Koalisyonu'nun Ergenekon terör örgütü davasının tutuklu sanığı JİTEM'in kurucusu emekli Tuğgeneral Veli Küçük'ün organizasyonu olduğu daha sonra ortaya çıkmıştı. Küçük de bunu polisteki ifadesinde dile getirmişti. Dönemin Ülkü Ocakları Genel Başkanı Alişan Satılmış, "Melekle şeytan bir araya gelemez." diyerek birlikteliğe karşı çıkmış, Temiz'i İstanbul Ülkü Ocakları Başkanlığı'ndan azletmişti. İstanbul, Zaman


Eruygur, hayati tehlikeyi atlattı

Ergenekon terör örgütü tutuklusu olarak bulunduğu Kandıra Cezaevi'nde düşerek beyin kanaması geçiren emekli Orgeneral Şener Eruygur hayati tehlikeyi atlattı. Yoğun bakım ünitesinde uyutulan Eruygur'un tansiyon, kan şekeri ve kalp değerleri normal seviyeye döndü.

Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Nazım Mutlu, hastanın sürekli kontrol altında tutulduğunu söyledi: "Eruygur geceyi sakin geçirdi, tansiyon, kan şekeri, kalp değerleri, idrar normal. Birinci boyun kemiğindeki kırıkların hareket etmemesi için boyunluk takılmıştı. Boyunluk hastayı rahatsız edince uyutuldu. İlk 24 saati böyle atlattı, umarım ikinci ve üçüncü günü de böyle atlatır." Kritik 24 saatin olumlu bir seyirde geride kaldığına dikkat çeken Mutlu, bu tür hastaların çoğunun bu süre içerisinde kaybedildiğine işaret etti. Mutlu, bu bakımdan şanslı olduklarını, ikinci ve üçüncü günlerde ölüm riskinin ilk güne oranla azaldığını kaydetti. Mutlu, gazetecilerin sorusu üzerine hastayı ilk gün GATA'ya sevk etmelerinin sakıncalı olduğunu, gelişmelere göre karar vereceklerini söyledi: "İlk gün nakil düşünmedik. İkinci ve üçüncü gün de böyle düşüncemizin olacağını zannetmiyorum. Sonraki günler hastanın durumuna göre gelişmeler belirlenecek."

Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin, Eruygur'un cezaevinde düşmesiyle ilgili soruşturma açmadıklarını bildirdi. Şahin, kazayla ilgili şu bilgiyi verdi: "Ceza ve Tevkif Evleri Genel Müdürlüğü'nden aldığım bilgi, dubleks tarzdaki koğuşta merdivenden inerken düştüğü yönünde. Bakanlık olarak şu aşamada yapacağımız bir şey yok." Bu arada Çalışma ve Sosyal Güvenlik eski Bakanı Yaşar Okuyan, gazeteci Tuncay Özkan ile DSP'li Masum Türker Eruygur'u ziyaret etti. Mehmet Güler, Kocaeli

19 Eylül 2008, Cuma

zaman

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.