1. HABERLER

  2. ARŞİVİMİZ

  3. Ergenekon'da son sarsıntı
Ergenekon'da son sarsıntı

Ergenekon'da son sarsıntı

A+A-

Aramalar sırasında Zihni Çakır’ın üzerinde çalıştığı yeni bir kitaba ilişkin belgelere ulaşan polis Çakır’ı gözaltına alarak sorgulamak üzere Ankara Terörle Mücadele Şubesine götürdü.

BELGELERDE NELER VAR
Çakır’ın hazırlık aşamasında bulunan ve arama için gelen polisler tarafından el konulan kitabında PKK’nın finans kaynaklarına ilişkin ilginç bilgi ve belgeler olduğu belirtiliyor. Türkiye’de Ergenekon gibi karanlık odaklar üzerine cesaretle giden Çakır’ın PKK’nın bağlantı ve finans kaynaklarına ilişkin ciddi belgelere ulaştığı ortaya çıktı.

TÜM GÜN SORGULANDI
Bütün gün Ankara Terörle Mücadele Şubesi’nde sorgulanan Araştırmacı Yazar Zihni Çakır, buradaki ifadesinin alınmasından sonra Organize şubeye sevkedilmesi bekleniyor. Çakır’ın daha sonra da Asayiş Şubesinde ifadesine başvurulacak.

ÖRGÜTÜ TÜM YÖNLERİ İLE DEŞİFRE ETMİŞTİ
Ergenekon’un Çöküşü 1 ve 2 isimli kitapları ile özellikle 28 Şubat sürecinde yaşanan olayların perde arkası ile örgütün TSK içindeki uzantılarına dikkat çeken Çakır, son kitabı “Kod Adı Darbe” isimli kitabıylada yakın zamanda meydana gelen faili meçhul cinayetler ile toplumda infiale sebep olan saldırıların arka planına dair ciddi bilgi ve belgeler yayınlamıştı.

Ergenekon Terör Örgütü’nün çalışma yöntemleri, devletin içinde nasıl organize olduğu ve TSK’daki etkisi üzerine çarpıcı bilgiler veren Çakır, Örgütün yakın bir zamanda yürürlüğe koymaya planladığı yargı darbesine de dikkat çekmişti.

Çakır’ın şimşekleri en çok üzerine çektiği konu ise Ergenekon Terör Örgütü’nün Vietnam sadıkları olarak tabir edilen gizli silah depolarını açtığı ve Sabancı Suikastinin faillerine ilişkin verdiği bilgiler olmuştu.

ÇAKIR’I HEDEF TAHTASINA OTURTAN DİĞER İDDİALAR
Zihni Çakır, “Kod Adı Darbe” adlı kitabında, 2 Ekim 2007'de İzmir Şirinyer'de 1 kişinin ölümü, 11 kişinin de yaralandığı bombalı saldırının plan ve krokilerinin, Ergenekon Terör Örgütü üyesi olduğu gerekçesiyle tutuklunan Hayati Özcan'ın evinde bulunduğu yazmış ve belgelerini yayınlamıştı.

GENELKURMAY’A SALDIRI
Çakır ayrıca, Ergenekon operasyonda tutuklanan emekli Binbaşı Fikret Emek'in çantasında bulunan belgeyi de yayınlamıştı. Kitapta yer alan belgeye göre, emekli Binbaşı Fikret Emek, Genelkurmay Başkanlığı ile kuvvet komutanlıklarını birbirine bağlayan tüp geçide saldırı planlamış.

SABANCI SUİKASTİ
Zihni Çakır'ın 'Kod Adı Darbe' adlı kitabında, Sabancı cinayetiyle ilgili bir MİT belgesinde suikastın Abdullah Çatlı, Hüseyin Kocadağ ve Yüzbaşı Hüseyin Pepekal tarafından planlandığı yazılmıştı. Susurluk'taki bu isimlerle Ergenekon'da tutuklanan Veli Küçük'ün ilişkisi üzerinden Sabancı cinayetinin Ergenekon tarafından işlendiği iddia edilmişti.

MİT YALANLADI SAVCI İFADE ALDI
MİT ise haberleri yalanlamasına rağmen Ergenekon soruşturmasını yürüten Savcı Zekeriya Öz'ün talebi üzerine Nuri Ergin ve Vedat Ergin cezaevinden Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesi'ne getirilmiş ve Savcı Öz'ün, Ergin kardeşlere, 'Sabancı Suikastı' sanığı Mustafa Duyar'ın cezaevinde öldürülmesine ilişkin sorular da yöneltildiği basına yansımıştı.

AVUKATI GÖRÜŞMEYE ÇALIŞIYOR
Çakır'ın kitaplarını yayınlayan Neden Yayınlarının sahibi Necati Güç, Çakır'ın gözaltına alındığını doğrulayarak İstanbul'a getirileceğini söyledi.

ZİHNİ ÇAKIR KİMDİR?
Uzun yıllar Vatansever Kuvvetler Güçbirliği'ne yakın Türkeli gazetesi'nde çalışan Zihni Çakır, bu derneğin faaliyetlerinden şüphelenelek bu gazete ile yollarını ayırmıştı. Çakır, Ergenekon operasyonlarının başlamasının 6 ay kadar önce yazdığı, "Ergenekon'un Çöküşü", ve Veli Küçük gibi bir çok üst düzey yetkilinin aldığı son operasyonun ardından yazdığı "Kod Adı Darbe" isimli kitaplarını yayınlayarak dikkat çekmişti. Zihni Çakır her iki kitabında da Ergenekon terör örgütüne yönelik son derece önemli iddialarda bulunmuş ve belgeler yayınlamıştı.

(habervaktim.com)

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.