1. HABERLER

  2. ARŞİVİMİZ

  3. Ergenekoncular gözdağı mı verdi?
Ergenekoncular gözdağı mı verdi?

Ergenekoncular gözdağı mı verdi?

A+A-

Büyük bir şok dalgası oluşturan Güngören patlamalarının, Ergenekon davası ve AK Parti kapatma davası ile aynı zamanda meydana gelmesini bilinçli bir tercih olarak nitelendiren MAZLUMDER Genel Başkanı Ömer Faruk Gergerlioğlu, PKK’nın olayı üstlenmemesine dikkat çekerek, patlamaların geride bıraktığı derin şüpheleri analiz etti.  

Saldırı kime yönelikti?

Irak’ta da aynı gün Kürt göstericilerin yürüyüşünde bombalar patladığını ve Türkmenlere ait işyerlerinin bu olaya reaksiyon olarak bombalandığını hatırlatan Gergerlioğlu, “Bu patlama akıllara etnik çatışma eş zamanlı olarak Türkiye’de de mi planlanıyordu sorusunu getiriyor. Ancak ölenlerin hedef gözetmeksizin olması bu düşünceyi gölgede bırakıyor. Sadece Türklere veya sadece Kürtlere yönelik bir saldırı yok. Daha çok insan öldürmeye yönelmiş bir saldırı var. Toplumda infial oluşturmaya yönelik bir anlayış var” dedi.  

Hedef darbe ortamı oluşturmak

İzmir’deki Cumhuriyet mitinglerinden önce patlatılan bombaların Ergenekon çetesi tarafından yapıldığı iddiasının Ergenekon iddianamesinde yer aldığını belirten Gergerlioğlu, Danıştay ve Cumhuriyet gazetelerine yapılan saldırıların da aynı amaca hizmet ettiğini ifade etti. Gergerlioğlu; “Hedef belli; belli bir kesimi daha çok alevlendirmek ve oluşan karışıklık ortamından darbe ortamı oluşturabilmek. Ergenekon çetesinin sağdan soldan birçok ismi bünyesinde barındırmakla beraber ortak paydasının hukuksuzluk olduğu iyice ortaya çıkmıştı” diye konuştu. 

Ergenekoncular gözdağı mı verdi?

“Patlama eğer Ergenekoncuların işi ise yarım kalan darbe girişimlerinin tamamlanacağının sinyali mi veriliyor? Yoksa birileri birilerine gözdağı mı veriyor? Bizimle baş edemezsiniz diyenler mi var?” diye soran Gergerlioğlu, ortaya çıkan sonucu da şöyle özetledi: “Çocuk, hamile kadın demeden katledilen kör bir terör eylemini planlayanların varlığı Ergenekon iddianamesinde gördüğümüz çok soğukkanlı bir şekilde cinayet ve komplolar tasarlayanların ortalıkta dolaştığını gösteriyor. Bu da bize darbe tehlikesinin bitmediğini gösteriyor.”

İlhan Selçuk’un telefon konuşması

Gergerlioğlu, Ergenekon iddianamesinde dinlemeye takılan İlhan Selçuk’un telefon konuşmalarında AK Parti’nin kapatılmasından sonra karışıklık çıkacağı ve bu karışıklık ortamının kendi amaçlarına hizmet edeceğini belirten ifadeler bulunduğunu da hatırlattı ve ekledi: “Bu ifadeler son derece dikkat çekicidir. Zira Ak Parti’nin kapatılma ihtimali yüksektir ve ülkedeki tansiyon her geçen gün artmaktadır. Bu terör olayı bir ülkedeki gelişmelerin en ilgisiz insanları bile etkileyebileceğini göstermektedir. Ülkedeki gelişmelere kimse kayıtsız kalmamalıdır. Taraflı tarafsız herkes atılan bombalardan etkilenmektedir. Tüm vatandaşlar bu konular üzerine kafa yormalı ve doğru sonuçları tespit etmeye çalışmalıdır.”

Engin Kaşdaş-habervaktim.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.