1. HABERLER

  2. ARŞİVİMİZ

  3. Ergenekoncu Öztürk: Tayinimi Şener yaptı!
Ergenekoncu Öztürk: Tayinimi Şener yaptı!

Ergenekoncu Öztürk: Tayinimi Şener yaptı!

A+A-
Ergenekon'un bugünkü duruşmasında yine ilginç gelişmeler vardı. Sorgu ve ifadelerde adı sıkça zikredilen bir isim vardı: Abdüllatif Şener...

Kuvva-i Milliye Derneği Genel Başkanı Bekir Öztürk, Ergenekon iddianamesinde yer alan ve kendisinin tayin işini ayarladığı iddia edilen kişinin AK Parti'den istifa eden Abdüllatif Şener olduğunu söyledi. Öztürk, derneği kurma aşamasında Güler Kömürcü'nün yardım almasını tavsiye ettiği kişinin de Ankara Ticaret Odası Başkanı Sinan Aygün olduğunu açıkladı. Öztürk, "Kömürcü Aygün'den aidat ödenmesi konusunda da yardım alabileceğimizi söylemişti." ifadesini kullandı.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam eden Ergenekon duruşmasının öğleden sonraki oturumuna tutuklu sanık Bekir Öztürk'ün savunmasıyla devam edildi. 10 sayfalık yazılı savunmasını okuyan Bekir Öztürk, ardından 19 dizeden oluşan "Ergenekon Destanı" isimli kendi yazdığı şiiri okudu.

Daha sonra Öztürk'ün çapraz sorgusuna geçildi. Mahkeme Başkanı Köksal Şengün'ün Öztürk'ün gözaltında, savcılıkta ve mahkemede verdiği ifadeleri okumasının ardından Cumhuriyet Savcısı Mehmet Ali Pekgüzel sorularını iletti. Savcı Pekgüzel'in soruları üzerine Öztürk, 'Boğazlıyan Kaymakamı'nı Anma' konulu toplantıya 2006 yılında katıldığını belirterek, "Hukukçular Birliği'nin internet sitesi ile ilgili bir yardımım oldu. Bu vesile ile kendileriyle tanıştım. Daha önceden bilsem bu toplantılara yine katılırdım." cevabını verdi.

Sanık Güler Kömürcü'nün kurulma aşamasında derneğe yer tahsisi için görüşmesini tavsiye ettiği Sinan isimli kişinin, Sinan Aygün olduğunu açıklayan Öztürk, "Aidat ödenmesi konusunda da yardım alabileceğimizi söylemişti." diye konuştu.

Savcı'nın "Tayininiz konusunda Abdüllatif Bey'in ismi geçiyor. Kimdir bu kişi cevap vermek istiyor musunuz?" sorusuna Öztürk, "Açıklayayım; muhtemelen AKP sormanızı istiyordur. Bu kişi Abdüllatif Şener'dir ve benim hemşerimdir." cevabını verdi.

Cumhuriyet Savcısı Nihat Taşkın da, derneğe ait www.kuvva-imilliye.net adresli internet sitesine gönderilen yurt dışı kaynaklı maillerden örnek verdi. Bir mailde yer alan 'Nasıl yardımcı olabiliriz, yapabileceğimiz bir yardım var mı? Gerekirse bu mücadele uğruna canımı verebilirim. Saha adamıyım.' Sözlerini okuyan Taşkın, yine aynı şahsın gençlerden oluşan bir hücre evinin kurulması konusunda destek verebileceğini söylediğini hatırlattı. Bu mailden haberinin olup olmadığı sorulan Öztürk, "Derneğe 20 binin üzerinde başvuru yapıldı. 'Dernek felsefesine uymayan mailleri asla okumayın ve cevap vermeyin' diye talimat verdim. Bizim gibi bakmayanlarla çalışmayız." şeklinde cevap verdi.

Savcı Taşkın, Tuğrul Dernek isimli mail sahibinin dernek toplantısına çağrılıp çağrılmadığını sorduğunda Öztürk, "Belki bakışını değiştirip, topluma kazandırabilir miyiz? diye çağırdık." açıklamasını yaptı.

Üye hâkim Hasan Hüseyin Öz ise, digital inceleme sırasında Alparslan Aslan'a cevabi bir mail yazıldığının tespit edildiğini belirterek bu konuyla ilgili açıklama yapmasını istedi. Öztürk ise, "O mailin gönderildiği tarihte bahsettiğiniz Alparslan Aslan cezaevindeydi. Bu sadece bir isim benzerliği." diye konuştu.

(Cihan)

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.