1. HABERLER

  2. ARŞİVİMİZ

  3. ERGENEKON GERÇEKER'E OY AYARLAMIŞ
ERGENEKON GERÇEKER'E OY AYARLAMIŞ

ERGENEKON GERÇEKER'E OY AYARLAMIŞ

A+A-
Ergenekon'un Yargıtay Başkanlığı seçimlerine de el attığı ortaya çıktı. Hasan Gerçeker'in 125 oyda kaldığı seçimler için Tuncay Özkan, emekli askeri hakim Güvendiren'i arayarak, 'Komutanım Gerçeker'e 1 oy verdirsene' diyor. Gerçeker bu konuşmadan saatler sonra başkan seçildi.

AK Parti'nin kapatılması için açılan davaya müdahale eden, Mülkiye Başmüfettişi Candan Eren'in yargılandığı davalarda aklanmasını sağlayan Ergenekon, Yargıtay'a da el atmış. Ergenekon tutuklusu gazeteci Tuncay Özkan'la, Askeri Yargıtay Onursal Üyesi emekli Hakim Tanju Güvendiren arasında geçen telefon konuşması, Hasan Gerçeker'in Yargıtay Başkanlığı'na seçilmesi için örgütün oy ayarladığını ortaya koydu. Güvendiren'i arayan Özkan, kritik oylamada Gerçeker için bir oy ayarlamasını istiyor.

KIRAN KIRANA YARIŞ

Ergenekon davasının ikinci iddianamesinde, örgütün, Yargıtay Başkanlığı seçimlerine müdahalesi de yeraldı. Geçen yıl yapılan başkanlık seçimlerine, Yargıtay 6. Ceza Dairesi Başkanı Mustafa Aydın, Yargıtay 9. Ceza Dairesi Başkanı Hasan Gerçeker, Yargıtay 10. Ceza Dairesi Başkanı Refik Dizdaroğlu, Yargıtay 7. Ceza Dairesi Başkanı Turan Demirtaş, Yargıtay 19. Hukuk Dairesi Başkanı Coşkun Koçak, Yargıtay 1. Başkan Vekili Zeki Akar ve Yargıtay 18. Hukuk Dairesi Başkanı Mahir Ersin Germeç aday oldu. 18 tur süren oylamada 7 adaydan hiç biri seçilebilmek için salt çoğunluk olan 125 oyu alamadı.

19. TURDA 1 OY KALDI

Toplam 48 gün ve 95 oylama yapılan yarışın 19. turunda Hasan Gerçeker ile Mahir Ersin Germeç yarıştı. Ağırlıklı olarak terör suçlarına bakan 9. Ceza Dairesi Başkanlığı görevini 6 yıldır yürüten Hasan Gerçeker, 6 Şubat 2008'de 19. turun 4. oylamasında 125 oyda kaldı. Gerçeker'in Yargıtay Başkanlığı koltuğuna oturabilmek için 5. turda 1 oy daha alması gerekecekti. Ergenekon'un Yargıtay seçimlerine bu noktada müdahale ettiği ikinci iddianamede yeraldı. Oylama günü gazeteci Tuncay Özkan ile emekli askeri hakim Tancu Güvendiren arasında geçen konuşma örgütün müdahalesini gözler önüne serdi.

ÖZKAN'DAN OY RİCASI

İkinci iddianameye 'Tape No: 7811' numarasıyla giren Özkan ve Güvendiren arasındaki telefon görüşmesi 6 Şubat 2008'de yani Gerçeker'in başkan seçildiği gün gerçekleşti. Tuncay Özkan, 'Komutanım' diye hitap ettiği Tanju Güvendiren'e, seçime katılan adaylardan birisini seçtirmek amacıyla kulis yapması için ricada bulundu. Görüşmede Özkan, "Komutanım, şu H. bey, H.G. bir oya kalmış şeyde Yargıtay'da. Bir tane oy verdirsene' diyor. Güvendiren ise "Konuşacağım senle, ya gel nerdesin sen ya" karşılığını veriyor. Ancak Tuncay Özkan ısrarla, "Tamam tamam şunu sen bir sağla bir oy" diyerek ısrar ediyor. Özkan'ın 1 oy istediği telefon konuşmasından saatler sonra Gerçeker 5. tur oylamada 131 oyla başkan seçildi. En yakın rakibi Germeç ise 75 oyda kaldı.


'İhsas-ı rey' gibi açıklama

Hasan Gerçeker, AK Parti'ye açılan kapatma davasıyla ilgili 21 Mayıs 2008'de 'muhtıra' gibi bildiri yayınladı. AK Parti'yi hedef alan Yargıtay açıklamasında, “Hakkında iddianame hazırlanan partinin, dilediği her şeyi yapabilme yetkisini halktan aldığı gibi şaşırtıcı bir inançla, yargıyı, yabancı katkısıyla, halka şikayet etmiş, hedef gösterilmiştir" ifadeleri tartışmalara neden oldu. Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek ise 'Yargıtay, iddianameyi kutsayan ve eleştirilmez kabul eden bir yaklaşımla iddianameden yana davaya taraf oldu' dedi. Yargıtay'ın Ergenekon operasyonlarını eleştiren bildirisi ise son anda geri çekildi. Çiçek konuyla ilgili Ergenekon davasının Yargıtay'ın önüne geleceğini belirterek, "Soruşturmayla ilgili Başkanlar Kurulu'nun bir açıklama yapması ihsas-ı rey olur. Kimsenin yargıyı tehdit etme hakkı yok" dedi. Yargıtay Başkanlar kurulunun toplantısından sonra açıklama yapan Gerçeker, bildirinin 'ihsas-ı rey' (oyunu önceden belli etme) anlamına geleceğini söyledi.


İki kere oy ricasına şaka dedi

Tuncay Özkan'a, savcılıkta Tanju Güvendiren'le yaptığı telefon konuşması da soruldu. Özkan'a, "Niçin H.G.'ye bir oy verdirmek için ricada bulunuyorsun?" sorusuna Özkan 'Konuştuklarımız şakadan ibarettir' cevabını verdi. Özkan, görüşmede şaka dediği ricayı iki kere tekrar ediyor.
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.